W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Z wizytą w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sowczycach

02.03.2023

We wtorek, 28 lutego 2023 r., na zaproszenie podopiecznych, dyrekcji i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach placówkę odwiedzili przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i firm.

Spotkanie przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji i firm z podopiecznymi i pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach

W spotkaniu uczestniczyli: Roland Fabianek Starosta Oleski, Michał Tul zastępca Burmistrza Dobrodzienia, Janusz Wojczyszyn Sekretarz Gminy Olesno, Elżbieta Hadaś dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnie, Joanna Kubiak zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Olesno, Joanna Kaczorowska dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Dobrodzieniu, Marek Leśniak dyrektor Zespołu Szkół w Oleśnie, Ewa Godyla właścicielka "Pałacu Pawłowice", Wojciech Wiecha i Jerzy Sklorz.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach działa od 01 września 2005 roku i w tym roku obchodzić będzie 18-lecie działalności. 
- Przez te kilkanaście lat w naszym Domu wiele się zmieniło – mówiła na spotkaniu Katarzyna Balcerzak dyrektor ŚDS-u. – Zwiększył się metraż placówki, pracownie terapeutyczne zostały doposażone w nowy sprzęt. Było to możliwe dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych oraz wsparciu wielu instytucji, firm i osób. Wszystkim naszym przyjaciołom serdecznie dziękujemy. 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach obejmuje wsparciem osoby zaburzone psychicznie z terenu powiatu oleskiego i kłobuckiego. Zapewnia swoim podopiecznym rehabilitację, różnorodne formy zajęć terapeutycznych, treningi umiejętności społecznych, ciepły posiłek każdego dnia oraz dowóz na zajęcia.
- Dzisiejsze spotkanie jest także okazją, aby naszym gościom pokazać, z jakich form terapii i zajęć mogą w placówce skorzystać mieszkańcy gmin powiatu oleskiego. Prowadzone u nas zajęcia obejmują między innymi treningi samoobsługi, terapię pedagogiczną, logopedyczną, rehabilitację czy też aktywizację zawodową – dodała Katarzyna Balcerzak. 
O działalności i ofercie terapeutycznej ŚDS-u w Sowczycach goście wtorkowego spotkania mogli dowiedzieć się także z przygotowanego przez placówkę kilkuminutowego filmu,

W dalszej części spotkania 10-osobowa grupa podopiecznych Domu zaprezentowała niezwykle dowcipną i bogatą w różne formy komizmu, „Sztukę teatralną”, która wielokrotnie rozbawiło publiczność niemal do łez. 
- Autorem scenariusza jest Tomasz Stochniał, aktor, z którym współpracujemy. Przyjeżdża do nas na zajęcia raz w tygodniu – opowiadała terapeutka Dorota Zyzik. – Przygotowania zaczęliśmy jeszcze w czasie pandemii. Próby odbywały się przeciętnie dwa razy w tygodniu – jedna w ramach zajęć z Tomaszem Stochniałkiem, drugą prowadziłam razem z Rafałem Balcerzakiem. Premierowy występ odbył się w grudniu zeszłego roku w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie podczas spotkania wigilijnego. Dzisiaj nasi podopieczni wystąpili po raz drugi i widać było, że byli bardziej pewni siebie i bawili się grą. Jesteśmy z nich bardzo dumni – podkreślała Dorota Zyzik.

Po przedstawieniu przyszedł czas na zwiedzanie placówki. Goście mogli obejrzeć poszczególne pracownie, przyjrzeć się z bliska zajęciom wykonywanym przez podopiecznych oraz podziwiać końcowe rezultaty ich pracy – piękne obrazy i ozdoby wykonywany różnymi technikami, poduszki, okolicznościowe kartki, palmy wielkanocne i wiele innych.

Wtorkowa wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sowczycach była pełna niezwykłych wrażeń i pozytywnej energii. 

Dziękujemy za zaproszenie!!!
 

Zdjęcia (23)

{"register":{"columns":[]}}