W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Ślubowanie uczniów klas mundurowych

11.11.2022

Uroczystość ślubowania uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie połączona z obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w czwartek, 10 listopada 2022 r., przed Pomnikiem Bohaterów Walk o Wyzwolenie Prastarych Ziem Piastowskich.

Ślubowanie uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie
Klasy mundurowe istnieją w oleskim Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących od 2009 roku. Uczniowie tych klas oprócz kształcenia ogólnego zdobywają dodatkowe wiadomości i umiejętności, które przydadzą się w pracy w służbach mundurowych. Dzięki współpracy z formacjami mundurowymi w szkole realizowane są różne programy i projekty, w tym także praktyczne zajęcia w jednostkach wojskowych, w ośrodku szkolenia służby więziennej, w komendach Straży Pożarnej i Policji. Program szkolenia w klasach mundurowych zmieniał się na przestrzeni lat. Na początku realizowana była autorska innowacja programowa pod nazwą „Podstawy wiedzy o służbach mundurowych”, następnie był to program „Edukacja wojskowa” prowadzony w ramach certyfikowanych klas mundurowych. Obecnie klasa pierwsza II Liceum Ogólnokształcącego to oddział przygotowania wojskowego, który działa w oparciu o program Ministra Obrony Narodowej. 
Tradycją szkoły jest to, iż w przeddzień święta odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas mundurowych składają uroczyste ślubowanie. W tym roku ślubowanie złożyło 29 uczniów, którym Starosta Oleski Roland Fabianek oraz dyrektor ZSEiO w Oleśnie Dorota Mielczarek-Koziołek wręczyli akty ślubowania.

W uroczystości uczestniczyli dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZSEiO w Oleśnie oraz zaproszeni goście: Senator RP Beniamin Godyla, Opolski Kurator Oświaty Michał Siek, radny Sejmiku Województwa Opolskiego Szymon Godyla, Starosta Oleski Roland Fabianek, Wicestarosta Stanisław Belka, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, Sekretarz Powiatu Oleskiego Danuta Antas, Sekretarz Gminy Olesno Janusz Wojczyszyn, szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu płk Dariusz Kaminiów, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu płk Arkady Smoliński, dowódca Jednostki nr 2286 w Opolu płk Dariusz Pawelec, przedstawiciel 1 Pułku Saperów w Opolu mjr Leszek Ptak, dowódca 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu płk Wojciech Daniłowski, przedstawiciel Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mjr Aleksander Kmieć, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu płk Edward Łakomy, przedstawiciel Uniwersytetu Opolskiego dr Sabina Wyrwich-Płotka, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych oraz jednostek organizacyjnych. Obecna była Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej 2286.


Podczas uroczystości odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa oddana przez żołnierzy Kompanii Honorowej Jednostki nr 2286 w Opolu. Następnie delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Wyzwolenie Prastarych Ziem Piastowskich. 
Oficjalne obchody zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.
Obecni na uroczystości mogli również zobaczyć defiladę w wykonaniu uczniów klas mundurowych, a na boisku szkolnym i w sali gimnastycznej pokazy musztry i sztuk walki.
 

Zdjęcia (30)

{"register":{"columns":[]}}