W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Wystawa „Artystyczne święta”

20.12.2022

W środę, 14 grudnia 2022 r., w Muzeum Regionalnym w Oleśnie otwarta została wystawa „Artystyczne święta”, którą swoją tematyką wprowadza w wyjątkowy czas, jakim są święta Bożego Narodzenia.

Wystawa „Artystyczne święta” w Muzeum Regionalnym w Oleśnie
O tradycjach, zwyczajach i obrzędach związanych z Bożym Narodzeniem oraz o prezentowanych na wystawie pracach opowiadała obecnym na otwarciu dyrektor Muzeum Regionalnego w Oleśnie, Ewa Cichoń
Prezentowane na wystawie prace wykonane zostały przez lokalnych artystów i twórców amatorów.
Jednym z głównych motywów świątecznej ekspozycji są anioły. Malowane na płótnach są autorstwa trzech oleskich artystek: Barbary Horteckiej, Haliny Mielczarek oraz Beaty Biniek. Z kolei szklane anioły to prace Sylwii Świtały-Zylwa Art. Na wystawie można także zobaczyć anioły wykonane metodą decoupage na drewnie przez Justynę Górok Jurę oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie. Uwagę przykuwają nieco odmienne trzy anioły - jeden wykonany przez profesora rzeźby Marka Mielczarka, drugi to dzieło grupy artystycznej FRAPASTA, trzeci jest kompozycją autorstwa Beaty Biniek
Na wystawie zaprezentowane zostały także bardzo oryginalne, ręcznie malowane bombki, również z motywami oleskich kościołów, św. Anny Oleskiej i Matki Bożej, które wykonała Barbara Hortecka. Szydełkowe ozdoby choinkowe są dziełem Marioli Flank. Łapacze snów to prace Barbary Górok.
Zwiedzający mogą również podziwiać wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach różnorodne dekoracje świąteczne, między innymi: wieńce adwentowe, stroiki, dzwoneczki, mikołajki, bombki, kartki oraz makietę kościoła Bożego Ciała w Oleśnie. 
Wśród prezentowanych na wystawie prac znajdują się także stajenka z figurkami wykonanymi z drzewa oliwnego oraz rzeźby świętej Rodziny z Nazaretu, które zostały wypożyczone przez księdza Waltera Lenarta proboszcza parafii Bożego Ciała w Oleśnie. Natomiast Dzieciątko i stajenka z Peru oraz obrazy i rzeźby rodzimych artystów ludowych, Eugeniusz Marca i Stanisława Majewskiego, pochodzą ze zbiorów oleskiego muzeum. 
Wystawa będzie czynna do 20 stycznia 2023 roku. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Oleśnie.
 

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}