W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Róże Powiatu 2020/2021 rozdane

20.06.2022

W dniu 14 czerwca 2022 r. podczas uroczystej gali wręczono Róże Powiatu 2020/2021 - Nagrody Starosty Oleskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz wolontariatu. Uroczystość odbyła się w hali Zespołu Szkół w Oleśnie. Galę uświetnił swoim występem Wind Band.

Laureaci nagrody Starosty Oleskiego Róże Powiatu Oleskiego 2020/2021

Oto tegoroczni nagrodzeni:

Róże Powiatu 2020/2021
Pani Ewa Cichoń i Pan Mirosław Dedyk - autorzy wielu książek o historii Olesna i Ziemi Oleskiej. Są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców powiatu oleskiego.
Pani Ewa Cichoń jest rdzenną mieszkanką Olesna, nauczycielem, historykiem z wykształcenia i pasji, społecznikiem i samorządowcem. Jest dyrektorem Oleskiego Muzeum Regionalnego. Jej społeczna działalność to profesjonalna popularyzacja historii Olesna oraz Opolszczyzny. Jest autorką scenariusza wystawy dotyczącej historii miasta, pt. „Dzieje miasta Olesna”, eksponowanej w Oleskim Muzeum Regionalnym. Wystawa chętnie oglądana jest przez turystów odwiedzających miasto, jak i jego stałych mieszkańców, o czym świadczą wpisy w księdze gości. Nowatorskim podejściem do tematu oraz bogactwem  zgromadzonych na wystawie informacji, potrafi zainteresować młodzież historią, nie tylko w ramach zajęć szkolnych, ale także podczas wizyt muzealnych. Oprócz tego jest współautorką wystaw: „Jak u oleskich starzyków bywało”, „Oleskie jubileusze” i „Oleśnianie u Jana Pawła II”, które także w znaczny sposób rozszerzają ofertę  Oleskiego Muzeum. Wraz z Mirosławem Dedykiem wydała do tej pory 7 książek m.in. pt. „Olesno – róża wśród lasów”, „Pawłowice. Dzieje wsi i pałacu”, „Wielka Księga Ziemi Zębowickiej”, „Olescy święci”. Pozycje te stały się lokalnymi bestsellerami. To profesjonalnie, a zarazem przystępnie, napisane książki o Ziemi Oleskiej, z fotografiami miejsc, wszystkim dobrze znanych, a także takich, o których wcześniej niewiele wiedzieliśmy. Laureatka wielu wyróżnień, a wśród nich – nagrody Marszałka Województwa dla Animatorów i Twórców Kultury.
Pan Mirosław Dedyk - jest nie tylko fotografem, współorganizatorem Oleskiego Konkursu Fotograficznego, ale i od ponad 30 lat zapalonym himalaistą. Pierwszy raz wyruszył do Nepalu w 1988 roku. Był też na wyprawie w Chile, gdzie na pograniczu z Argentyną zdobył najwyższy szczyt Andów Aconcaguę (6963m), nazwaną Dachem Ameryk. Na zdobytych szczytach rozwija flagę Olesna, a wykonane zdjęcia pokazuje po powrocie na spotkaniach z młodzieżą oleskich szkół udowadniając, że niemożliwe nie istnieje. W przypadku pana Mirosława nagroda z zakresu kultury, obejmuje także alpinizm, który jest dziedziną sportu. Ewa Cichoń  i Mirosław Dedyk, to twórczy tandem Ziemi Oleskiej. Duet znany i lubiany, dla których praca stała się życiową pasją, którą z przyjemnością dzielą się z innymi.
Pani Agnieszka Hurnik - animator kultury, nauczyciel, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu.
Pani Agnieszka Hurnik, pełniąc funkcję dyrektora stara się zmienić charakter jednostki i stworzyć centrum animacji społecznej dla mieszkańców Gminy Dobrodzień.  W tym celu podejmuje bardzo wiele działań. Zgromadziła wokół siebie zespół animatorów, których stale zachęca do szkolenia się i rozwoju. Sama również stale rozwija swoje kompetencje. Wspólnie z zespołem realizują wiele projektów kulturalnych, edukacyjnych oraz inwestycyjnych. W ciągu roku, organizuje około 80 imprez. W domu kultury działają 24 sekcje tematyczne. Od 2017 roku Pani Agnieszka Hurnik prowadzi muzeum, w powstaniu, którego czynnie uczestniczyła. Duży nacisk kładzie na odkrywanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego Gminy Dobrodzień. Rozpoczęła wydawanie „Zeszytów Dobrodzieńskich”. Prowadzi lekcje muzealne i oprowadza po Dobrodzieniu w stroju historycznym królowej Caroli, ważnej postaci dla historii Dobrodzienia. Propaguje również postać autora kroniki dobrodzieńskiej z XIX wieku Augustyna Weltzla, za co otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego. Agnieszka Hurnik, to animatorka działająca wielopłaszczyznowo, tak w pracy, jak i „po godzinach”, dla której najważniejsi są ludzie. Dom kultury jest otwarty dla wszystkich mieszkańców. 

Pan Jan Kus - nauczyciel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, Kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych, Inspektor Oświaty i Wychowania, Kierownik Urzędu Rejonowego Administracji Rządowej – to wszystko w Oleśnie. Od 1994 r.  samorządowiec, przez 4 kadencje pełniący funkcję Starosty Oleskiego. Od zawsze zaangażowany w problemy lokalne, do działania na rzecz rozwoju edukacji i kultury.  Jako Starosta powiatu oleskiego zainicjował w 1999 roku cykl spotkań o nazwie: „Historia lokalna w powiecie oleskim”. Spotkania w ramach tego cyklu miały wyraźną wymowę, czyli kontunuowanie tradycji lokalnych w różnych dziedzinach, poruszanie tematów trudnych, które nigdy wcześniej nie były przedmiotem dyskusji i rozważań, a przedstawiały żywą historię. W okresie pełnienia funkcji Starosty, odbyło się około 140 spotkań z tego cyklu. Faktem dokumentującym te wydarzenia były wydane publikacje (łącznie 20). W okresie 16 lat pełnienia funkcji Starosty miał zawsze na uwadze rozwój dobrych relacji z zaprzyjaźnionymi powiatami: Kaiserslautern, Hochsauerland, Bogorodczany. Pan Jan Kus,  za swoje liczne zasługi otrzymał wiele odznaczeń. Posiada dar skupiania wokół siebie ludzi życzliwych i otwartych. Jest nauczycielem tolerancji i budowania tożsamości. Jest autorytetem Ziemi Oleskiej, rozpoznawanym i szanowanym. Nie ma wątpliwości, że to główny architekt kształtu dzisiejszego powiatu oleskiego i jego obecności w województwie opolskim.
Ks. Walter Lenart - absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie, święcenia kapłańskiej przyjął w 1989r. Od tej pory pełnił wiele ważnych funkcji, m.in. dyrektora ds. ekonomicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu, dyrektora Zespołu Turystyczno – Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Opolskiej „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śląskim. W 2010 roku został proboszczem parafii Bożego Ciała w Oleśnie, a następnie dziekanem dekanatu oleskiego. Podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu rozwój parafii. Jako gospodarz w sposób wyjątkowy dba o nasze oleskie świątynie. Umiejętnie pozyskuje wsparcie parafian oraz współpracuje z instytucjami przy pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych. Przeprowadził gruntowny remont w kościele Bożego Ciała oraz w  kościele Św. Anny, miejscu wyjątkowym – perle Opolszczyzny, który w 2018 r. otrzymał zaszczytny tytuł Pomnika Historii. Ks. Walter Lenart ma dar skupiania wokół siebie ludzi, w tym również ludzi młodych. Świadczą o tym organizowane przy współpracy księża wikariuszy festyny, rowerowe rajdy rodzinne, liczne pielgrzymki parafialne. Pokochał naszą ziemię. Jest rzutkim organizatorem, restauratorem zabytkowej substancji materialnej parafii, animatorem aktywności świeckich w życiu parafii – kapłanem na miarę potrzeb pastoralnych XXI stulecia.
Pan Siegmund Pchalek - jest pasjonatem muzyki, na jego zaproszenie w Steinfeld, koncertował Wind Band z oleskiego Studium Muzyki Rozrywkowej. Prowadzi chór, który cyklicznie koncertuje w Polsce, podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach. Warto nadmienić, że zbierał w Polsce materiały do swojej rozprawy doktorskiej na temat biografii tegoż kompozytora. Szeroko promuje Powiat Oleski, pisząc artykuły o wymianie młodzieży. Reasumując, pan Siegmund Pchałek to człowiek dialogu pomiędzy Polakami, a Niemcami – miły, serdeczny, ceniący przyjaźń, dbający o dobre stosunki międzyludzkie, uwielbiany przez młodzież. Doskonały muzyk, sportowiec – fair play, który potrafi zjednać ludzi, zachęcić ich do współpracy i realizacji wspólnych zadań. Pana Siegmunda nie ma dzisiaj z nami, nagrodę odebrał wcześniej.
Wyróżnienia Róże Powiatu 2020/2021
Pani Sabrina Abtouche - mieszkanka Olesna, na stałe wpisała się w krajobraz artystyczny miasta i regionu. jest nauczycielką języka francuskiego i plastyki w Zespole Szkół w Oleśnie. Ostatnio przygotowała elementy stałej wystawy historycznej w szkole. Z pasją realizuje zadania nauczyciela. Swoje prace z powodzeniem prezentuje na wystawach w Polsce i Francji.
Pan Daniel Baros – sportowiec, od dziecka grał w piłkę nożną. Obecnie postawił na indywidualny sport, a jest to bieganie. Rozpoczynał od Pętli Rudnickiej, potem założył sekcję biegową i przyszła kolej na długie dystanse – 50 i 80 km i 24h. Jako młody człowiek założył Stowarzyszenie Klub Biegacza FALSTRAT Rudniki. 
Pan Waldemar Bartkowski - założyciel i aktor „ Teatru Dorosłych” w Praszce. Szczególny rozgłos przyniósł mu spektakl „ Kluczyk” i rola komediowa Pana Kazimierza.  W dobie pandemii teatr działał zyskując co raz większe grono fanów. Satyryczna postać Pana Kazimiera, to właśnie Pan Waldemar, który w roli aktora komentuje i parodiuje różne wydarzenia z życia.
Pani Irena Olejnik - animatorka kultury, społecznik, emerytowana nauczycielka i dyrektorka Przedszkola Publicznego w Gorzowie Śląskim. Organizując wiele imprez i uroczystości środowiskowych, promowała kierowaną  placówkę. Bardzo dobrze wywiązywała się z reprezentowania przedszkola na zewnątrz np. organizując Festiwal Piosenki, a jego laureaci brali udział w eliminacjach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich. 
Pan Mateusz Pawełczyk - inicjator oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Opowiadamy. Magister sztuki i absolwent studiów społecznych. Obecnie pracownik Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Członek rady Światowego Kongresu Ślązaków. Swoją działalnością rozwija społeczeństwo obywatelskie, edukuje oraz tworzy.
Pani Aleksandra Wierszak - mieszkanka Zębowic, wspólnie z mężem powadzi gospodarstwo rolne. Uwielbia zwierzęta, a związek z przyrodą towarzyszy jej na co dzień . Jako pasjonatka koni założyła stajnię rekreacyjną, prowadziła jazdę konną i hipoterapię dla dzieci z dysfunkcjami. Obecnie zajmuje się hodowlą kóz i wyrobem serów zagrodowych. Sery posiadają certyfikat Dziedzictwa Kulturowego Województwa Opolskiego.
January 2020/2021

 • Pan Krzysztof Kacała prowadzi Gminną Orkiestrę Dętą w Radłowie. Przygodę z Orkiestrą rozpoczął w wieku 12 lat, jako kapelmistrz. Prowadzona orkiestra ma wszechstronny repertuar. Obsługuje dożynki, festyny, biesiady oraz uroczystości kościelne. Orkiestra bierze udział w konkursach i przeglądach, zajmując czołowe lokaty.
 • Pan Krzysztof Kasprzyk to człowiek zaangażowany w biznes od młodych lat. Obok rozwijania własnych działań cały czas działa szerokotorowo w odniesieniu społecznym. Warto też wspomnieć, że jest prekursorem ścieżki rowerowej, powstałej na starej linii kolejowej. Był to pionierski pomysł, który kontynuowany przez lokalne władze, zaowocował obecnym kształtem. W najtrudniejszych czasach dla służby zdrowia wspomógł zakup ambulansów ratunkowych.
 • Pan Henryk Mrozek – przedsiębiorca, założyciel i Prezes Zarządu spółki Remost,  prowadzi działalność gospodarczą od 30 lat. Firma działa  w branży drogowej,   zajmuje się budową i remontem dróg i mostów na terenie województwa opolskiego i województw ościennych, obecnie firmą zarządza wspólnie z synem.
 • Pan Stanisław Pokorski artysta, malarz, absolwent  wydziału grafiki warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie,  od wielu lat mieszka i pracuje w Oleśnie. Swoją działalność artystyczną rozwija uczestnicząc w licznych plenerach malarskich organizowanych przez stowarzyszenia i kluby twórców.
 • Pan Michał Sekuła - strażak ochotnik, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Radłowie, społecznik, bardzo zaangażowany w pracę na rzecz Gminy. Jako prezes jednostki od 2016r., zabiega o jej stały rozwój. W 2019r. jednostka zakupiła dwa wozy bojowe i świetnie sobie radzi.
 • Pan Jarosław Zalewski – starszy brygadier w stanie spoczynku, służbę w pożarnictwie rozpoczął w 1992 roku. W 1999 r. przeniesiony służbowo do Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie,  gdzie rozwijał swoją drogę zawodową: dowódca zmiany, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz pełniącego obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, a następnie stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie.

Januarki 2020/2021

 • Oliwia Biniek - uczennica Technikum architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Wzorowo wypełnia obowiązki ucznia. Jest bardzo uzdolniona muzycznie, gra na flecie. Uczęszcza do Studium Muzyki Rozrywkowej, gra w Wind Bandzie i orkiestrze kościelnej.  Od 2014 roku, działa w harcerstwie, bierze udział w akcjach charytatywnych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizuje zbiórki żywności „ Caritas” i Szlachetną Paczkę. Oliwia poświęca swój wolny czas na  bezinteresowną pomoc potrzebującym . Wykazuje się dużą empatią i poświeceniem.
 • Pani Joanna Sońska – Auguściak, nauczyciel – pedagog, opiekun klubu Wolontariatu w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Związana ze świetlicą środowiskową w Oleśnie, w której pomaga z ogromną pasją i zaangażowaniem. Organizuje wyjazdy i spotkania z wychowankami Domu Dziecka w Sowczycach. Koordynuje i zachęca młodzież do czytania przedszkolakom  w ramach akcji „ Cała Polska czyta Dzieciom” . Osoba wyjątkowa, ciepła i serdeczna, uzdolniona plastycznie, pięknie wykonuje kartki okolicznościowe i zaproszenia. Jest przykładem solidności i pracy z uczniem.

Wyróżnienia Dyrektora Zespołu Szkół w Oleśnie
 • Pani Helena Finke – Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie.
 • Pan Andrzej Bensz – PPUH „ Rebe” Sp. z.o.o w Borkach Wielkich.
 • Pan Zdzisław Kukuła – Zakład Usługowy Malarstwo – Tapeciarstwo w Oleśnie.
 • Pan Czesław Zawierucha  -  Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ OLESPOL” – Sp.  z o.o. w Oleśnie.
 • Pan Szczepan Boboń – PHU „ Elbo” w Borkach Wielkich.
 • Pan Adam Kacała –  Dachy i fasady – Bodzanowice.
 • Pan Hubert Brodacki – Salon Fryzjersko – Kosmetyczny Hubert Brodacki.

 

                          

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}