W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Debata z seniorami o bezpieczeństwie

10.05.2022

Bezpieczeństwo seniorów było głównym tematem debaty w oleskim Klubie Seniora w dniu 5 maja 2022 roku zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Oleśnie. Debata społeczna poświęcona była bezpieczeństwu osób starszych. Seniorzy mieli okazję wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat nurtujących ich problemów oraz dowiedzieć się więcej o działaniach Policji. Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości jego uczestników na temat związany z różnymi zagrożeniami. Ponadto seniorom przypomniano, czym jest i jak działa aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Spotkanie zorganizowano z myślą o seniorach i stałym podnoszeniu ich świadomości. W trosce o naszych rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów przypominaliśmy, że oszuści cały czas działają, modyfikują swoje metody i wykorzystują dobre serca seniorów. W spotkaniu wziął udział mł. insp. Waldemar Popczyk I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oleśnie, policyjni profilaktycy, a także Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Oleśnie Jolanta Kraśnicka. W ich wystąpieniach największy nacisk kładziono na oszustów, o których mówi się bardzo dużo, ale którzy ciągle znajdują nowe ofiary, przede wszystkim wśród osób starszych.
W Klubie Seniora w Oleśnie spotkaliśmy się z seniorami, by porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Dzięki takim spotkaniom przede wszystkim podnoszona zostaje świadomość starszych osób i ostrzegamy te osoby przed bezdusznością oszustów, którzy działają bez skrupułów i mogą zapukać również do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy przed tymi, którzy podają się za policjanta czy też funkcjonariusza CBŚP. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.
Na spotkaniu nie zabrakło też porad, jak zachować się w przypadku natarczywych domokrążców i w czasie pokazów sprzętu gospodarstwa domowego. Omówiono również kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Olescy seniorzy mieli także okazję dowiedzieć się, jak działają firmy, które na pokazach sprzedają garnki czy zestawy pościeli, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Sprzedawcy zatrudnieni przez takie firmy uciekają się do nieuczciwych praktyk i za wysokie kwoty sprzedają sprzęt w rzeczywistości wart dużo mniej. Pomimo możliwości prawa do odstąpienia od zawartej umowy w terminie 14 dni, firmy utrudniają tę możliwość i w rezultacie seniorzy przez wiele miesięcy spłacają zaciągnięte pożyczki za sprzęt niewiele wart. Najlepszą zatem radą dla seniorów jest odmawianie uczestnictwa w takich spotkaniach i niesugerowanie się groźbami obciążenia finansowego za rzekome przygotowanie zaproszenia i miejsca. Rzecznik Konsumentów ostrzegał oleskich seniorów przed nieuczciwymi praktykami firm prowadzących pokazy i oferujące felerny sprzęt za niebotyczne sumy. W przypadku jakichkolwiek problemów z odstąpieniem od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (umowa zawarta na pokazach) pomoc uzyskamy u Rzecznika Konsumentów, oczywiście w sytuacji, gdy nie upłynął wspomniany termin 14 dni od daty zakupu.
Głównym celem debaty było przede wszystkim uwrażliwienie zebranych osób na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa oraz uświadomienie osobom starszym zagrożeń, które mogą je spotkać w codziennym życiu oraz wskazanie sposobów unikania takich sytuacji. Zainteresowanie tematyką debaty pokazuje, że rozmowy na temat bezpieczeństwa są potrzebne i podobne spotkania będą z pewnością organizowane również w przyszłości.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}