W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

XIV Oleskie spotkania z Interną

19.05.2024

W sobotę, 18 maja 2024 r., w ramach „XIV Oleskich spotkań z Interną” odbyła się konferencja naukowa dla lekarzy szpitali i podstawowej opieki zdrowotnej.

XIV Oleskie spotkania z Interną
Organizatorem odbywających się cyklicznie od wielu lat Oleskich spotkań z Interną jest lek. med. Lila Matusiak-Brzęczek z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie. Spotkanie otworzył wicestarosta Roland Fabianek.
Tematem przewodnim sobotniej konferencji były zaburzenia gospodarki lipidowej u osób ze schorzeniami układu naczyniowo-sercowego, ze schorzeniami wtórnymi jak cukrzyca czy miażdżyca kończyn dolnych oraz hipercholesterolemia rodzinna. 
 
W czasie pierwszej sesji konferencji prof. dr hab. n. med. Lidia Hyla-Klekot ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego omówiła zagadnienia dotyczące roli urobiomu w układzie moczowym w stanie zdrowia i rozwoju schorzeń urologicznych. Natomiast lek. med. Stanisław Surma ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentował wykład pn. „Lipidologia 2024 – przegląd wytycznych i badań klinicznych dla lekarza praktyka”.
Podczas drugiej części spotkania dr n. med. Andrzej Wester z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu (Oddział Kardiologii w Kluczborku) przedstawił nowe metody leczenia hipercholesterolemii rodzinnej. Z kolei o leczeniu pacjentów z zaburzeniami lipidowymi mówiła dr n. med. Aleksandra Kamińska-Kegel z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu (Oddział Kardiologii), która zaprezentowała program lekowy B.101.
W dalszej części konferencji dr n. med. Anna Rostropowicz-Honka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu (Oddział Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii) omówiła zagadnienia dotyczące stosowania inhibitorów SGLT2, a najnowsze zalecenia diagnozy i leczenia bezsenności przedstawił dr n. med. Marcin Iwański z III Kliniki Psychiatrii w Warszawie.
 
„XIV Oleskie spotkania z Interną” odbyły się w sali konferencyjnej Hotel-Restauracja „U Wąsińskich". Organizację konferencji wsparły między innymi Starostwo Powiatowe w Oleśnie i Urząd Miejski w Oleśnie.

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}