W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Turniej Brydża Sportowego Par o Puchar „Śnieżnego Płatka”

21.02.2023

W niedzielę, 19 lutego 2023 r. w Dobrodzieniu odbył się 52. Turniej Brydża Sportowego Par o Puchar „Śnieżnego Płatka”. W tegorocznej edycji turnieju udział wzięły 92 pary.

52. Turniej Brydża Sportowego Par o Puchar „Śnieżnego Płatka” – Dobrodzień 2023
Dobrodzieński Turniej Brydża Sportowego Par o Puchar „Śnieżnego Płatka” rozgrywany jest nieprzerwanie od 52 lat i uznawany jest za największy jednodniowy turniej brydżowy w Polsce. W tym roku do Dobrodzienia zajechali gracze między innymi z województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i małopolskiego, w sumie 92 pary. W niedzielnym turnieju uczestniczyła także dość liczna grupa młodych graczy, którzy przyjechali z Bielska-Białej i Chorzowa.
Pierwsza nagroda w 52. Turnieju Brydża Sportowego Par o Puchar Śnieżnego Płatka” trafiła do Roberta Cimr i Stanisława Adamczyka z Katowic. Najlepsza para województwa opolskiego to Andrzej Skotniczy i Marek Skotniczy. Natomiast najlepsza para z powiatu oleskiego to Tomasz Baranowski i Zbigniew Owczarek.
- Po raz pierwszy turniej odbył się w 1972 roku – wspomina Stanisław Górski, który był wieloletnim dyrektorem dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu i pomysłodawcą „Śnieżnego Płatka”. 
Stanisław Górski jest nie tylko „ojcem” turnieju, ale także zapalonym brydżystą i jedyną osoba, która jako gracz wzięła udział we wszystkich pięćdziesięciu dwóch edycjach turnieju.
- Kiedy przyjechałem tutaj przed laty, w sierpniu 1971 roku, Dobrodzień był jedynym ośrodkiem w okolicy, gdzie grano w brydża systematycznie, w każdy piątek. Przyjeżdżali do nas brydżyści z Kluczborka, Ozimka i Lublińca. Zawsze było 16-18 par. To było coś znakomitego. Niecałe dwa miesiące później, we wrześniu, zorganizowałem pierwszy turniej brydżowy, miał on charakter lokalny, wzięło w nim udział 14 par z Dobrodzienia. Chciałem, aby każda sekcja działająca w ośrodku kultury miała swoją flagową imprezę i takim wydarzeniem dla brydżystów stał się organizowany od 1972 roku „Śnieżny Płatek” – podkreśla Stanisław Górski.
W pierwszym Turnieju Brydża Sportowego Par o Puchar „Śnieżnego Płatka” wystartowały 24 pary z Dobrodzienia i okolic.
- Później turniej zaczął się rozrastać, przyjeżdżało coraz więcej par – opowiada dalej Stanisław Górski. - Dlatego najpierw graliśmy w sali kameralnej domu kultury, w kolejnych latach stoliki ustawiane były także w kawiarni, aż w końcu graliśmy w holu. W pewnym momencie zrobiło się za ciasno nawet w domu kultury i zaczęliśmy organizować turniej w Park Hotel, gdzie mieściło się około 70 par. Pamiętam, że któregoś razu zjechało 99 par, a my nie mieliśmy aż tylu stolików i groziła nam katastrofa organizacyjna. Sędzia turnieju przy dziewięćdziesiątej parze stwierdził, że nie przyjmujemy więcej zapisów. Ale przecież niektórzy przyjechali z Wrocławia czy z Opola. Na szczęście udało się ustawić dodatkowe stoliki, ale od tamtej pory turniej rozgrywany jest w sali gimnastycznej szkoły podstawowej.
Turniej Brydża Sportowego Par o Puchar „Śnieżnego Płatka” odbywa się nieprzerwanie od 52 lat, zawsze w pierwszym kwartale, w miesiącach zimowych. Rozgrywany był także w okresie pandemii. 
- Dwa poprzednie lata graliśmy online – mówi Stanisław Górski. – I były to turnieje rekordowe pod względem frekwencji, ponieważ grać mogła cała Polska. W jubileuszowej, 50. edycji turnieju w 2020 roku, zagrały 152 pary, a rok później było to 137 par. Nie spodziewałem się, że „Śnieżny Płatek” przetrwa tyle lat i tak bardzo się rozwinie. Kiedy zaczynaliśmy z pierwszym turniejem, w którym wystartowały 24 pary, to Opole w tym czasie miało swoją flagową imprezę brydżową „Opolska jesień”, podczas której odbywały się turnieje na ponad 100 par. Nie sądziłem, że sytuacja tak się zmieni, że w Opolu trudno będzie zebrać 30 par, a w Dobrodzieniu będzie sto i więcej. 
W dobrodzieńskim turnieju niejednokrotnie uczestniczyli utytułowani polscy brydżyści.
- Pamiętam, jak kilka lat temu na turniej „Śnieżnego Płatka” do Dobrodzienia przyjechał obecny Arcymistrz Światowy, Michał Klukowski – wspomina Stanisław Górski. - Miał wtedy 16 lat i grał razem z Ryszardem Kiełczewskim, trenerem sekcji juniorów w Polskim Związku Brydża Sportowego (Ryszard Kiełczewski - polski brydżysta, trener, dziennikarz brydżowy, autor publikacji o tematyce brydżowej, posiadacz tytułu Arcymistrza Międzynarodowego – przyp. red.). Michał Klukowski uchodzi obecnie za najlepszego brydżystę na świecie.
Niestety, obecnie w Dobrodzieniu jest coraz mniej brydżystów. 
- Część z nich wyjechała, niektórych nie ma już wśród nas – dodaje Stanisław Górski. – Ale cieszę się, bo aktualnie w Dobrodzieniu działa malutka grupa. Co prawda, nie startuje jeszcze w turniejach, ale spotyka się w miarę systematycznie, aby trenować, uczyć się. W szkołach, nawet w niewielkich miejscowościach, w których znajdzie się osoba lubiąca brydż, jest szansa na powstanie sekcji brydża. Tak się stało na przykład w Szamotułach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jest podpisane porozumienie pomiędzy Zarządem Głównym Polskiego Związku Brydża Sportowego a Ministerstwem Nauki i Edukacji, że brydż może być w szkole przedmiotem nadobowiązkowym. 
W niedzielnym Turnieju Brydża Sportowego Par o Puchar „Śnieżnego Płatka” uczestniczyła również Janina Czaja-Kozioł z Olesna.
- Moja przygoda z brydżem zaczęła się 50 lat temu – mówi oleska brydżystka. - Wtedy był on bardzo popularny. Pochodzę z Koszęcin i pamiętam, że w ówczesnym powiecie lublinieckim w ciągu tygodnia odbywały się cztery turnieje różnego rodzaju. W tej chwili nie ma ani jednego. To właśnie w Koszęcinie działała szkółka brydżowa i zostałam zaproszona do udziału w turniejach. Pamiętam, że za młodych lat grałam już w Dobrodzieniu, także w turnieju „Śnieżny Płatek” i zajęłam wtedy trzecie miejsce - wspomina Janina Czaja-Kozioł. - Po przeprowadzce do Olesna okazało się, że tutaj grali tylko brydż kółkowo, starym zapisem, co mnie nie interesowało, ponieważ grałam sportowego, a to jest coś innego. Po przejściu na emeryturę zaczęłam nudzić się, potem przyszła choroba, a ponieważ całe życie grałam na skrzypcach, to trzeba było zacząć dalej coś grać. I tak wróciłam do brydża, ale po tylu latach przerwy musiałam uczyć się wszystkiego od nowa.Pięć lat temu pojechałam na wczasy brydżowe i od tego czasu znowu gram i biorę udział w różnych turniejach. 
Obecnie Janina Czaja-Kozioł gra w klubie brydżowym w Praszce. Bierze udział w rozgrywkach ligowych, a w zeszłym roku razem z klubowymi graczami zdobyłam mistrzostwo Opolszczyzny. Jak podkreśla, każdy może nauczyć się gry w brydża i to niezależnie od wieku. Brydż to nie tylko świetna zabawa, pomaga także ćwiczyć pamięć, koncentrację, logiczne myślenie.
- Dla mnie każdy turniej jest przyjemnością, bo jak mawiał mój kolega, z którym grałam w wielu turniejach: Nieważne, jaki wynik, ważne, czy się dobrze grało – dodaje Janina Czaja-Kozioł.
Patronat nad 52. Turniejem Brydża Sportowego Par o Puchar Śnieżnego Płatka” Dobrodzień 2023 objęli: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Starosta Oleski Roland Fabianek, Burmistrz Dobrodzienia Andrzej Jasiński

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}