W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

XIII Oleskie spotkania z Interną

18.12.2023

W sobotę, 16 grudnia, w ramach „XIII Oleskich spotkań z Interną” odbyła się konferencja naukowa dla lekarzy szpitali i podstawowej opieki zdrowotnej.

XIII Oleskie spotkania z Interną
Organizatorem odbywających się cyklicznie od wielu lat oleskich spotkań z Interną jest lek. med. Lila Matusiak-Brzęczek z SP Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie.
Tematem przewodnim sobotniej konferencji były najnowsze osiągnięcia medycyny i ich zastosowanie w procesie diagnostyki i leczenia.
Prof. dr hab. n. med. Lidia Hyla-Klekot ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w wykładzie pt. „Czy nowoczesne technologie potrafią zastąpić funkcje nieodwracalnie uszkodzonych ludzkich narządów? Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?” omówiła nowości biotechnologiczne na temat zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie. Natomiast w prelekcji pt. „Zapalenie przyzębia a nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia” lek. med. Stanisław Surma ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o związku chorób układu krążenia z chorobami przyzębia.
 
Druga część konferencji poświęcona był przede wszystkim diagnostyce. Wykład na temat insulinoodporność w ocenie laboratoryjnej wygłosił dr n. med. Wojciech Gernand z SP Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie. Kolejna prezentacja poświęcona była nowościom w diagnozowaniu niewydolności serca. Doktor n. med. Joanna Płonka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu w wykładzie pt. „Nowe biomarkery – czy poprawią stratyfikację ryzyka i decyzje terapeutyczne w niewydolności serca” omówiła m.in. zagadnienia dotyczące interpretacji wyników badań laboratoryjnych.
W dalszej części spotkania Magdalena Opołka i Agnieszka Drożdżol-Brzęczek (Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, Warszawa) w prezentacji pt. „10 kroków do zdrowia – leczenie ruchem” mówiły o tym, jak można skorzystać z ćwiczeń, które pomogą zdrowieć czy utrzymać stan zdrowia na jak najwyższym poziomie.
 
Trzeci blok wykładów dotyczył zagadnień internistyczno-kardiologicznych. O nadciśnieniu tętniczym w zespole metabolicznym mówił prof. dr hab. n. med. Piotr Rozentryt ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Następnie profesor wygłosił prelekcję na temat zastosowania w praktyce wybranych leków kardiologicznych. 
 
Podziękowania Starosty Oleskiego Rolanda Fabianka i Wicestarosty Stanisława Belki dla organizatorów i prelegentów konferencji przekazała Joanna Lech naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego Starostwa Powiatowego w Oleśnie.
 
„XIII Oleskie spotkania z Interną” odbyły się w sali konferencyjnej Hotel-Restauracja „U Wąsińskich. Organizację konferencji wsparły między innymi Starostwo Powiatowe w Oleśnie i Urząd Miejski w Oleśnie.

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}