W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Plener artystyczno-sportowy dla osób niepełnosprawnych

24.08.2022

We wtorek, 23 sierpnia, rozpoczął się dwudniowy „Plener artystyczno-sportowy dla osób niepełnosprawnych”. To już 11 edycja tego projektu, a tegoroczny po raz trzeci organizowało Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Słonecznik” działające przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Sowczycach.

Uczestnicy meczu piłki nożnej na wspólnym zdjęciu.

Organizatorzy do udziału w plenerze zaprosili uczestników placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami z województwa opolskiego i śląskiego. Na plener przyjechali podopieczni i opiekunowie ze środowiskowych domów samopomocy w Kędzierzynie-Koźlu, Nowych Gołuszowicach, Opolu, Ganie, Kluczborku, Sowczycach, Strzelcach Opolskich, Lublińcu, Kuniowie, Zakładu Aktywności Zawodowej w Kluczborku oraz Stowarzyszenia „Nadzieja” z Kluczborka. W sumie w projekcie uczestniczyło ponad 100 osób.


W pierwszym dniu pleneru w Pałacu w Pawłowicach odbyły się zajęcia warsztatowe i integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Pod okiem instruktorów uczestnicy przygotowywali układ taneczny pod nazwą „Anioły i demony”. Z kolei na warsztatach plastycznych techniką decoupage wykonywane były drewniane anioły. Odbyły się także spotkania z psychologiem oraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie. Nie zabrakło także zajęć sportowo-integracyjnych. Na zakończenie pierwszego dnia zaplanowano dyskotekę.


Drugi dzień pleneru odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Lotników Polskich w Oleśnie. Przybyłych na plener uczestników oraz zaproszonych gości przywitała Katarzyna Balcerzak, prezes Stowarzyszenia „Słonecznik” i dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach. Natomiast oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Oleski Roland Fabianek.


W hali sportowej LO uczestnicy pleneru zaprezentowali się w przygotowanej dzień wcześniej pięknej choreografii muzyczno-tanecznej. Akcentem sportowo-integracyjnym był tradycyjny już mecz piłki nożnej, w którym wspólnie z uczestnikami pleneru zagrali samorządowcy, służby mundurowe oraz przyjaciele Stowarzyszenia „Słonecznik” i ŚDS-u w Sowczycach. Mecz zakończył się wynikiem remisowym 2:2, wszyscy piłkarze otrzymali medale oraz złożyli podpisy na symbolicznej piłce.

W przerwie meczu czas umilił występem muzycznym Roman Jokiel.

Natomiast na wystawie zorganizowanej w małej sali gimnastycznej  można było podziwiać wykonane przez uczestników projektu w ramach warsztatów plastycznych anioły oraz obejrzeć kroniki z poprzednich edycji pleneru.  


Organizacja tak wspaniałego spotkania była możliwa dzięki dofinansowaniu, jakie Stowarzyszenie „Słonecznik” otrzymało z Samorządu Województwa Opolskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Patronat nad tegoroczną edycją pleneru objął Marszałek Województwa Opolskiego.


 

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}