94. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych w Leśnej

29.11.2022

Niemal 600 biegaczy z całego kraju wzięło udział w 94. Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych, które odbyły się w sobotę,, 26 listopada 2022 r., w miejscowości Leśna koło Olesna. Najlepsi biegacze będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy. W ceremonii otwarcia mistrzostw uczestniczył Starosta Oleski Roland Fabianek.

94. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych
W sobotnich przełajach zawodnicy walczyli nie tylko o tytuł mistrza Polski, ale także o możliwość startu w Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych.
Mistrzostwa zorganizowane w Leśnej były bezpośrednią eliminacją do Mistrzostw Europy, które odbędą się 11 grudnia w Turynie – mówił Rafał Gniła, jeden z głównych organizatorów mistrzostw. – Zawodnicy rywalizowali w juniorskich i seniorskich kategoriach wiekowych na różnych dystansach. Na starcie odliczyło się 570 biegaczy prowadzonych przez 120 trenerów. Możemy więc mówić o dużej liczbie zawodników z całej Polski i to bardzo dobrych. Do startów w Leśnej zgłosili się zawodnicy, którzy trenują regularnie i mają aspiracje do tytułów olimpijskich. Może się tak zdarzyć, że ktoś spośród biegaczy startujących w Leśnej zostanie mistrzem Europy. Tak było dwa lata temu podczas zorganizowanych wówczas w Oleśnie Mistrzostw Polski w maratonie, które wygrała Aleksandra Lisowska. Wprawdzie nie zdobyła wtedy kwalifikacji na igrzyska, ale rok temu w Monachium zdobyła tytuł Mistrzyni Europy – przypomniał Rafał Gniła.
Na trasie sobotniego crossu można było zobaczyć między innymi obrońców tytułów, Kamila Jastrzębskięgo oraz Dariusza Boratyńskiego. Wystartowała również Aleksandra Płocińska, która była najlepsza przed rokiem w biegu na 4 kilometry.
Obecność w Leśnej najlepszych zawodników podkreśla rangę tego sportowego wydarzenia. Myślę, że biegi przełajowe przeżywają obecnie swój renesans i cieszą się coraz większą popularnością. Jednak organizacja tak dużej imprezy to spore wyzwanie logistyczne i jest trudniejsza niż w przypadku zawodów rozgrywanych na stadionie – wyjaśniał Rafał Gniła. – Przygotowania rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu i od samego początku wiele osób bardzo mocno zaangażowało się w organizację mistrzostw. Wybór padł na miejscowość Leśna, ponieważ jak robiliśmy rekonesans, to szukaliśmy takiego miejsca, aby zwodnicy mogli startować szeroką ławą, a sama trasa była w stu procentach przełajowa.
Trasa sobotnich biegów nie była łatwa, w większości biegła po łące, częściowo przez las. Na trasie 1-kilemotrowej pętli znajdowały się również utrudnienia w postaci ułożonych w poprzek bal drewna.
Mistrzynią Polski seniorek w biegu na 6 kilometrów została Sabina Jarząbek (KKL Kielce - 20:15). Drugie miejsce zajęła Anna Bańkowska (KS Podlasie Białystok - 20:31), trzecie - Julia Afelt (CWZS Zawisza Bydgoszcz - 20:37).
W kategorii seniorek na dystansie 4 kilometrów pierwsze miejsce zajęła Eliza Megger (LKS Pszczyna - 13:16), jako druga przybiegła Aleksandra Płocińska (SRS Kondycja Piaseczno – 13:26), trzecia była Natalia Bielak (KS SMS Szklarska Poręba - 13:30).
W kategorii seniorów w biegu na dystansie 8 kilometrów tytuł mistrzowski zdobył Dariusz Boratyński (AZS AWF Wrocław - 23:50), drugi był Mikołaj Czeronek (WKS Śląsk Wrocław – 23:56), na najniższym stopniu podium stanął Mateusz Gos (RLTL Optima Radom – 23:57).
Zwycięzcą biegu seniorów na dystansie 4 km został Dawid Borowski (KS Stal LA Ostrów Wielkopolski – 11:36), srebro wywalczył Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo – 11:42), trzeci był Sebastian Nowicki (OKL Oborniki – 11:48).
Spośród oleskich biegaczy biorących udział w sobotnich mistrzostwach najlepiej wypadła Alicja Kukuła reprezentująca Victorię Olesno. Osiągnięty wynik dał jej dziewiąte miejsce w Polsce w kategorii kobiet do lat 20 na dystansie 2 kilometrów.