W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

20 lat Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

12.09.2022

Z okazji jubileuszu 20-lecia działalności KOLOT w czwartek, 8 września 2022 roku w Kluczborku odbyła się konferencja, w której uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia, przedstawiciele instytucji współpracujących z organizacją oraz zaproszeni goście.

Wyróżnieni okolicznościowymi statuetkami członkowie Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Czwartkowa konferencja była okazją do wspomnień o początkach działalności KOLOT, podsumowań, ale także podziękowań dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, aby Stowarzyszenie przez 20 lat mogło prężnie i efektywnie działać.
Założyciele oraz wyróżnieni członkowie KOLOT, w tym Powiat Oleski, otrzymali okolicznościowe statuetki. W imieniu Starosty Oleskiego Rolanda Fabianka statuetkę odebrała Joanna Lech naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego w Starostwie Powiatowym w Oleśnie.
Wśród osób, którym w czasie konferencji wręczono jubileuszowe statuetki, znaleźli się także: Antoni Polak - wieloletni członek Komisji Rewizyjnej KOLOT oraz radny Rady Powiatu w Oleśnie, w kadencji 2006-2010 przewodniczący Rady Powiatu w Oleśnie w kadencji, Tadeusz Dubiel – wieloletni członek Komisji Rewizyjnej KOLOT, właściciel gospodarstwa pasiecznego „Barć” oraz Ewa i Beniamin Godylowie – właściciele kompleksu pałacowego w Pawłowicach.
Jubileuszowe statuetki otrzymali również: Renata Płaczek-Zielonka – przez wiele lat pełniąca funkcję wiceprezes Zarządu KOLOT, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Oleśnie oraz Henryk Zug – wieloletni przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz sekretarz Zarządu KOLOT, radny kilku kadencji Rady Powiatu w Oleśnie.  
Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna to stowarzyszenie, które od dwudziestu lat zajmuje się promocją turystyki w regionie kluczborsko-oleskim.
KOLOT zrzesza kilkadziesiąt podmiotów zajmujących się między innymi hotelarstwem, gastronomią, agroturystyką czy pszczelarstwem. Do organizacji należą również lokalne samorządy, w tym także Powiat Oleski, który jest członkiem organizacji od 2004 roku. Prezesem Stowarzyszenia od początku jego istnienia jest Maria Żurek.
W ciągu dwóch dekad swojej działalności KOLOT zrealizował wiele przedsięwzięć, projektów, publikacji, których wspólnym mianownikiem była promocja walorów i atrakcji turystycznych ziemi kluczborsko-oleskiej, jej tradycji, zwyczajów, jak również lokalnych produktów. Stowarzyszenie przez wiele lat było jedyną działającą na Opolszczyźnie lokalną organizacją turystyczną.
To właśnie KOLOT realizował program pilotażowy "Lider+", w efekcie którego powstała "Strategia turystyki na obszarach wiejskich" oraz wypromował markę turystyczną "Ziemia kluczborsko-oleska mlekiem i miodem płynąca".  
Dzięki uczestnictwu w działaniach inicjowanych i organizowanych przez organizację, takich jak targi turystyczne, wystawy, seminaria, wyjazdy studyjne, lokalni przedsiębiorcy z branż związanych z turystyka stali się bardziej rozpoznawalni w kraju i za granicą.
Na zakończenie konferencji odbyła się debata o przyszłości turystyki, którą poprowadzili: dr Maria Śmigielska z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego, dr Dariusz Rajchel z Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem, e-Biznesu i Gospodarki Elektronicznej Politechniki Opolskiej oraz Bożena Hasij-Domagała  z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Jednym z kierunkowych działań dla KOLOT, zdaniem prowadzących debatę, jest rozwinięcie działalności Stowarzyszenia również na terenie powiatu namysłowskiego, który jest otuliną Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. W ten sposób powstałaby zielona północna Opolszczyzna – miejsce do wypoczynku rodzinnego, edukacyjnego.
W ramach obchodów jubileuszu 20-lecia KOLOT w piątek, 9 września, na rynku w Kluczborku zorganizowany został także Jarmark ziemi kluczborsko oleskiej „Miodowo-mleczne smaki” – Europejskie Dni Dziedzictwa 2022, w czasie którego można było odwiedzić stoiska z wyrobami regionalnych rzemieślników oraz z lokalnymi produktami. W trakcie jarmarku odbyły się: konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko, pokaz kulinarny oraz występy artystyczne.

 

  

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}