W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

„Spotkania z Boliwią na zdjęciach Joanny Szczepańskiej”

13.02.2023

W czwartek, 09 lutego 2023 r., w Muzeum Regionalnym w Oleśnie otwarta zastała wystawa pod nazwą „Spotkania z Boliwią na zdjęciach Joanny Szczepańskiej”.

Muzeum Regionalne w Oleśnie - otwarcie wystawy „Spotkania z Boliwią na zdjęciach Joanny Szczepańskiej”
Wystawa poświęcona Boliwii to kolejna prezentacja fotografii Joanny Szczepańskiej w oleskim muzeum. W ubiegłym roku prezentowana była ekspozycja „Mongolia – w krainie Nomadów”. 
Podczas czwartkowego otwarcia wystawy sylwetkę autorki zdjęć oraz tematykę jej fotografii przybliżyła Ewa Cichoń dyrektor Muzeum Regionalnego w Oleśnie.
Joanna Szczepańska jest oceanografem, geofizykiem i pasjonatem podróży. Zwiedziała niemal cały świat, z dwoma biegunami włącznie. Pochodzi z Praszki. Po maturze studiowała w Gdańsku. Obecnie prowadzi prace badawcze w poszukiwaniu złóż ropy i gazy pod dnem morskim. W pierwszy pełnomorski rejs żaglowcem STS Pogoria wypłynęła jeszcze w czasie studiów. Praca zawodowa związana z branżą lotniczą, a później morską dała jej ogromną możliwość dotarcia do niemal wszystkich odległych zakątków Ziemi i inspirowała do utrwalania na fotografii ich piękna i niepowtarzalności. Zwiedziła między innymi Mongolię, Kanadę, Stany Zjednoczone, Boliwię, Indonezje, Wyspy Bali, Komodo, Jawę, Wyspy Owcze, Antarktydę i wiele innych miejsc.
Boliwia to najbardziej indiański kraj na świecie. Jest kolorowa - kolorowe są spódnice i chusty niskich kobiet o krągłych kształtach i indiańskich rysach twarzy. Kolorowe są sprzedawane na ulicznych straganach owoce i napoje gazowane, kolorowe są szyldy niewielkich sklepików i elewacje budynków. Jednak rzeczywistość jest tam już mniej kolorowa. 
Na zdjęciach Joanny Szczepańskiej można zobaczyć stolicę La Paz z gąszczem kabli elektrycznych, tradycyjnie ubrane Boliwijki i przepiękne krajobrazy, jak chociażby jezioro Titicaca położone na północnym krańcu Boliwii, przy granicy z Peru. Titicaca uważane jest za największe i najwyżej położone żeglowne jezioro świata. Południowe krańce Boliwii są ubogie w wodę i słabo zaludnione. Znajdują się tam pozostałości po dwóch wielkich jeziorach. Salar de Uyuni to największe na świecie solnisko, pozostałość po prehistorycznym jeziorze, które wyschło ukazując białe pokłady soli, formacje skalne i porośnięte kaktusami wysepki. Co roku, w styczniu i lutym, padające obficie deszcze pokrywają dno solniska niewielka warstwą wody tworząc swoiste „lustro”. Zwierzęta, jakie tam można spotkać, to wikunie, dzicy przodkowie udomowionej dziś alpagi, zwanej andyjskim wielbłądem. Zwierzęta te uważane są przez Inków za święte, dlatego ich wizerunek umieszczono w herbie Peru. Na fotografiach autorstwa Joanny Szczepańskiej zobaczymy także quinoę, czyli komosę ryżową - roślinę, która jest bogatsza od innych ziaren w prawie każdy minerał czy witaminę, oprócz glutenu (tego nie zawiera). Pola, na których rośnie quinoa, są bajecznie kolorowe.
W otwarciu wystawy uczestniczyli między innymi: naczelnik i zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oleśnie Renata Płaczek-Zielonka i Bogusława Szychowska, sekretarz Gminy Olesno Janusz Wojczyszyn, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnie Elżbieta Hadaś, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Sowczycach Katarzyna Balcerzak, dyrektor Oleskiej Biblioteki Publicznej Ilona Gnacy, dyrektor PSP nr 3 w Oleśnie Agnieszka Grajcar, dyrektor PSP nr 1 w Oleśnie Adam Adamski, przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Oleśnie Kryspin Nowak, przewodnicząca Oleskiej Rady Seniorów Maria Mitrenga, prezes Koła Olesno Polskiego Związku Niewidomych Adrian Dragon oraz uczniowie klasy VII z PSP nr 1 wraz z nauczycielem Waldemarem Królem.
Wystawa „Spotkania z Boliwią na zdjęciach Joanny Szczepańskiej” potrwa do 24 marca 2023 roku.
 

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}