W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Kwalifikacja wojskowa 2024

05.03.2024

W powiecie oleskim trwa kwalifikacja wojskowa. W tym roku do Powiatowej Komisji Lekarskiej wezwanych zostanie w sumie 328 osób, w tym 306 osób z rocznika podstawowego oraz 22 osoby z roczników starszych.

W powiecie oleskim trwa kwalifikacja wojskowa

Powiatowa Komisja Lekarska w Oleśnie w składzie: przewodniczący – lek. med. Jerzy Kuźniak, sekretarz – Andrzej Wiecha, członkowie - Elżbieta Korzec (psycholog) i Patrycja Grabinska, pracuje od 19 lutego do 11 marca w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie, ul. Wielkie Przedmieście 31. 
Rejestrację osób stawiających się kwalifikacji wojskowej prowadzą: Halina Kinas, Anna Cecota, Regina Wloczyk, Patrycja Ulfik.
W kwalifikacji wojskowej uczestniczą również: przedstawiciel Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu Leszek Zinko oraz przedstawiciele burmistrza/wójta danej gminy.


Zgodnie z rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2024 r. do powiatowych komisji lekarskich wezwani zostali:

1) mężczyźni urodzeni w 2005 r.;

2) mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3) osoby, które w latach 2022 i 2023:

  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • zostały  uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

4) kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety  pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust 7 ustawy o obronie Ojczyzny; 

5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;

6) osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}