W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Spotkanie świąteczne uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół w Dobrodzieniu z Powstańcami Warszawskimi

14.12.2023

Dzięki Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu od dwóch lat uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Dobrodzieniu, jako jedyna szkoła w Polsce, mają możliwość spotkania się z Powstańcami Warszawskimi.

Spotkanie świąteczne uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół w Dobrodzieniu z Powstańcami Warszawskimi
W tym roku w świątecznym spotkaniu, które miało miejsce 11 grudnia, udział wzięło pięcioro uczniów: Sylwia Kempa, Sara Jainta, Jessica Tobiszewska, Paweł Koszyk i Nikodem Palutek oraz dwóch opiekunów, Tomasz Sikora i Beata Jasińska.
 
Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, po której Powstańcy Warszawscy, żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów, dowództwo wojskowe, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, rodziny Powstańców Warszawskich oraz uczniowie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu i ich opiekunowie zasiedli przy wspólnym wigilijnym stole. Zgodnie z tradycją wszyscy przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne, obecnym na spotkaniu Powstańcom zaśpiewano „200 lat”. Świąteczny nastrój dopełnił występ artystyczny przygotowany przez Klub Wojskowy Jednostki Komandosów.
 
Największym przeżyciem dla młodzieży była możliwość rozmowy z powstańcami z batalionu „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”. Jednym z nich był podpułkownik Wojska Polskiego Zbigniew Wiesław Rylski, ps. „Kaczor”, „Brzoza”. W tym roku pan podpułkownik skończył sto lat i jest nadal energicznym, uśmiechniętym człowiekiem, który uwielbia młodzież. Podczas świątecznego spotkania opowiadał o swoim życiu, walce, ale także o znaczeniu munduru. Dla młodzieży były to chwile bezcenne, pełne wzruszeń i refleksji. Jak podkreślają uczniowie, możliwość spotkania z Powstańcami Warszawskimi to dla nich ogromny zaszczyt i niezwykłe przeżycie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}