W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

PRGOK - odpady biodegradowalne

15.04.2021

PRGOK - logo

Wiosna to czas intensywnych prac w ogrodzie.

W związku z tym zwiększa się ilość wystawianych przez mieszkańców worków z odpadami biodegradowalnymi. Warto jednak tak zaplanować prace, żeby jednorazowo nie wystawiać kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu wypełnionych po brzegi worków. Samochód, który odbiera odpady, ma ograniczoną pojemność. Jeżeli w jednym dniu przy kilku posesjach zostanie wystawionych po kilkadziesiąt worków, pojazd się szybko zapełni i operator nie będzie w stanie odebrać odpadów od wszystkich mieszkańców.

Co zrobić, gdy prac w ogrodzie nie da się inaczej zorganizować i mamy bardzo dużo odpadów biodegradowalnych?

Po pierwsze warto założyć kompostownik, do którego trafi część tego, co byśmy wystawili w brązowych workach. Dzięki temu powstanie kompost, nazywany „czarnym złotem ogrodników”. To naturalny, przyjazny dla środowiska i zdrowia człowieka nawóz, który bardzo dobrze użyźni glebę.

Odpady biodegradowalne można zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Warto jednak najpierw zadzwonić do PSZOK-u i zapytać czy w kontenerze jest miejsce na taką ilość odpadów, jaką chcemy przywieźć. Trzeba bowiem pamiętać, że wiosną wiele osób robi porządki w swoich przydomowych ogródkach i kontener może bardzo szybko się zapełnić. A do czasu jego opróżnienia przez operatora, dana frakcja odpadów nie będzie przyjmowana.

Warto rozważyć wynajęcie kontenera na odpady. To rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla osób, które mają duże ogrody, a w związku z tym zbierają jednorazowo kilkanaście czy kilkadziesiąt worków pełnych skoszonej trawy, pociętych gałęzi czy liści.

Ważne! Niezależnie od tego czy wystawimy 5 czy 10 brązowych worków, pracownicy operatora zostawią maksymalnie 5 pustych worków.

{"register":{"columns":[]}}