W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Podatek od nieruchomości - informacje

20.03.2025

Podatek

Szanowni Państwo,
w odniesieniu do wątpliwości, które pojawiają się przy opodatkowaniu garaży blaszanych informujemy, że garaż blaszany jest wyłączony spod opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jeśli nie ma trwałego połączenia z gruntem i nie jest wykorzystywany w prowadzeniu działalności gospodarczej. 

Podatek płaci się, jeżeli na działce postawiony zostanie obiekt budowlany (budynek).

W związku z wprowadzonymi zmianami w zakresie podatku od nieruchomości mogą zdarzyć się sytuacje, w których budynek, budowla, urządzenie budowlane albo urządzenie techniczne zostanie zakwalifikowane inaczej niż dotychczas, co może spowodować zmianę wysokości obciążenia podatkowego. W związku z powyższym kluczowe są nowe definicje m.in. budynku i budowli. 

Budynek to – według definicji ustawowej - obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami, które zapewniają możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.

W rozumieniu przepisów prawa podatkowego za budynek-garaż uznaje się obiekt spełniający jednocześnie następujące warunki:
• garaż trwale związany z gruntem,
• wydzielony za pomocą przegród budowlanych,
• konstrukcję, która posiada fundamenty i dach.
To znaczy, że obiekt budowlany stanowi taka konstrukcja, która jest na stałe przytwierdzona do gruntu.

Żeby ustalić, czy za garaż blaszany będzie trzeba zapłacić, należy dowiedzieć się, czy można zakwalifikować go jako budynek.

Jednoznacznie stwierdzić jednak należy, że w przypadku garażu blaszanego trudno mówić o stałym przytwierdzeniu go do podłoża. Co więcej:
• do postawienia garażu blaszanego w większości przypadków nie stosuje się materiałów budowlanych – jest to konstrukcja blaszana;
• garaż nie jest na stałe związany z gruntem, na którym zostaje umieszczony, mimo że grunt jest przygotowany do montażu blaszaka (zostaje utwardzony lub stosuje się betonowe bloczki).

Ponieważ garaże blaszane często wybierane są ze względu na:
• lekką, ale wytrzymałą konstrukcję,
• mobilność i możliwość przeniesienia w inne miejsce w niemal dowolnym momencie,
• łatwość przewiezienia i przytwierdzenia do podłoża (ale nie w sposób trwały),
w większości sytuacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Osoby, które taki garaż posiadają na własny użytek po to, by przechowywać w nim pojazd, czy np.: narzędzia, nie będą płacić od tego garażu podatku od nieruchomości.

W większości przypadków posiadając garaż blaszany, właściciel jest zwolniony z podatku od nieruchomości.

W niektórych, szczególnych przypadkach, garaż blaszany podlega opodatkowaniu.

Podatek za garaż blaszany będzie trzeba zapłacić wówczas, gdy ten jest wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej, lub został tak postawiony, że jest na stałe przytwierdzony do gruntu.

Jeżeli osoba fizyczna (w tym prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) uzna, że wprowadzenie nowych definicji m.in. budynku lub budowli wpływa na wysokość podatku od nieruchomości za 2025 r., powinna złożyć do Urzędu Miejskiego w Krzyżu Wielkopolskim aktualizację informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1.