W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

FERS w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919

07.02.2024

FERS w Zespole Szkół

Następca programu Erasmus+ w Zespole Szkół!

W nowym roku szkolnym 2023-2024 Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wlkp. otrzymał ponownie dofinansowanie w wysokości 313 376,52 PLN  w ramach programu FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Pomysłodawcą, inicjatorem i autorem zwycięskiego wniosku jest ponownie wicedyrektor szkoły, Sylwia Brączkowska a projekt koordynowany i zarządzany jest przez Andrzeja Mikołajczaka.

Obecny projekt jest kontynuacją projektów w ramach programów Leonardo da Vinci i Erasmus+, które od lat z powodzeniem realizowane są w naszej szkole i dzięki nim udało się już wyjechać za granicę i tam odbywać staże kilkuset uczniom naszej szkoły. Od lat współpracowaliśmy z organizacjami w Niemczech, Włoszech a obecnie w Chorwacji i w Szwecji.

 W ramach projektu, który realizujemy w tym roku zaplanowano organizację staży dla 30 uczniów kształcących się na kierunkach technik elektryk i technik

spedytor w chorwackich i szwedzkich firmach zgodnych z kierunkiem kształcenia. Organizacjami przyjmującymi będą EU Mobility Croatia oraz EU Mobility Sverige.

Projekt uwzględnia następujące działania:

1) Program przygotowawczy, który będzie obejmował:

- Kurs języka angielskiego branżowego

- Warsztaty kulturowe mające na celu przybliżenie uczestnikom projektu zagadnień historyczno-kulturowych Chorwacji i Szwecji

- Przygotowanie z zakresu praw i obowiązków ucznia podczas praktyk, szkolenie BHP

- Spotkania organizacyjne z uczestnikami i rodzicami
2) 2-tygodniowe staże zawodowe w firmach.
3) Program kulturowy (wycieczki, spotkania integracyjne).

W grudniu 2023 zakończyliśmy rekrutację. Do udziału w projekcie udało się zakwalifikować trzydziestu uczniom technikum w zawodach spedytor i elektryk, z klas drugich, trzecich i czwartych zarówno chłopcom jak i dziewczętom.

Proces rekrutacji uwzględniał porównanie i wyłonienie osób o najlepszych wynikach nauczania i zachowaniu, należało też pozytywnie przejść test pisemny z języka angielskiego – głównego języka w projekcie oraz pozytywnie odbyć rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim. Część kandydatów odpadła na tym ostatnim etapie co ułatwiło pozostałym kandydatom zakwalifikowanie się do projektu.

Kolejnym krokiem jest teraz tzw. okres przygotowawczy, kiedy to uczestnicy projektu przejdą przez szereg zajęć  doskonalących umiejętności nie kształcone w pełnym zakresie w szkole. Tak więc, obok zajęć z języka angielskiego, ukierunkowanego branżowo, nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć także w zajęciach poznawania strategii radzenia sobie w sytuacjach stresowych, uczyć się technik autoprezentacji a także poznawać kulturę krajów partnerskich w projekcie, tj. Szwecji i Chorwacji. Następnie, jeśli wszyscy uczestnicy pozytywnie zakończą etap przygotowawczy, wyjadą  w kwietniu 2024 na dwutygodniowe staże zawodowe do Szwecji oraz w czerwcu 2024 do Chorwacji. Do tego etapu na razie daleko, ale wszystkim naszym uczniom, którym udało się zakwalifikować do projektu serdecznie gratulujemy i trzymamy za was kciuki!

Uczniom przyszłych klas pierwszych oraz obecnym zdradzamy tajemnicę, gdyż wicedyrektor szkoły Sylwia Brączkowska przygotowuje dla was kolejny projekt Erasmus!

 

Andrzej Mikołajczak

Zespół Szkół w Krzyżu Wlkp.

{"register":{"columns":[]}}