W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Kończyce Wielkie na oku studentów

Goście z Katowic z wójtem Grzegorzem Sikorskim przy pomniku-ławeczce hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein. Grupa osób pozuje do zdjęcia. Dwie osoby siedzą, reszta stoi

Gmina Hażlach kontynuuje współpracę nawiązaną w ubiegłym roku z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach. Jej pierwszym wymiernym efektem jest wydana niedawno monografia autorstwa naukowców tejże uczelni pt. „Krajobraz jako narzędzie rozwoju. Gmina Hażlach”. 8 marcu 2022 roku doszło w Katowicach do podpisania umowy pomiędzy Rektorem WST dr. Aleksandrem Ostendą a Wójtem Gminy Hażlach Grzegorzem Sikorskim, której przedmiotem jest opracowanie przez studentów kierunku Architektura w ramach prac semestralnych projektów koncepcyjnych dotyczących lokalizacji znajdujących się na terenie naszej gminy.

Realizując wspomnianą umowę w drugiej połowie marca wizytę studyjną na terenie Kończyc Wielkich odbyli studenci architektury studiów dziennych i zaocznych katowickiej uczelni. Grupa kilkunastu osób, której opiekunem był  dr inż. Bartłomiej Buława, w towarzystwie wójta Grzegorza Sikorskiego spędziła w terenie kilka godzin, pokonując trasę od centrum Kończyc przez ścieżkę zdrowia hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein, do folwarku „Karłowiec”. Studenci przeszli następnie ulicą Dębina i dotarli na teren działki zlokalizowanej na stoku powyżej ścieżki zdrowia, przekazanej w 2020 r. w formie darowizny Gminie Hażlach przez Powiat Cieszyński, na której planowane jest utworzenie strefy wypoczynku i relaksu. Później zwiedzono Aleję wśród Starych Dębów im. Husarii Polskiej i dotarto pod pomnikowe dęby „Mieszko” i „Przemko” przy ulicy Dolnej. Swoją wizytę studenci zakończyli w miejscowym pałacu, gdzie spotkali się z jego właścicielem Marcinem Lipskim, zarazem prezesem Stowarzyszenia „Cieszyński Szlak Wina”.   

Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu „Kompleksowy program rozwoju Uczelni szansą dla lepszego rozwoju studentów i Uczelni”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zgodnie z warunkami umowy, w drodze konkursu zostaną wyłonione trzy najlepsze prace dotyczące koncepcji zagospodarowania wyżej wymienionej działki, a ich autorzy nagrodzeni.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}