W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zastrzeż swój PESEL!

11.06.2024

Plakat Zastrzeż PESEL. mObywatel 2.0. Twój PESEL w Twoich rękach. Zastrzeż go w aplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji, Minister do spraw Polityki Senioralnej, Centralny Ośrodek Informatyki

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że usługa Zastrzeż PESEL umożliwia blokadę, z poziomu aplikacji lub serwisu internetowego, konkretnego numeru PESEL, tak by jego posiadacz nie padł ofiarą przestępców. Jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, oszust nie będzie miał możliwości wzięcia na tę osobę kredytu czy sprzętów na raty. Usługa pomoże więc przeciwdziałać rozpowszechnionemu obecnie procederowi.

Obywatele mogą zastrzegać swoje PESEL-e już od połowy listopada 2023 roku, jednak teraz w usłudze zaszły ważne zmiany – od 1 czerwca 2024 roku firmy i instytucje mają obowiązek sprawdzać status numeru PESEL; na przykład przed udzieleniem pożyczki.

W związku z tym Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło kampanię informacyjną, która ma na celu przekonanie ludzi do zastrzegania swoich numerów PESEL i przedstawienie im korzyści z tego płynących.

Materiały

Strona internetowa mObywatel 2.0 Zastrzeż PESEL
Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji: Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0
Zastrzeż​_PESEL​_Informacja​_prasowa.docx 0.02MB
Ulotka: usługa Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0
Ulotka​_Zastrzeż​_PESEL.pdf 1.64MB
{"register":{"columns":[]}}