W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Laureatka "Srebrnej Cieszynianki"

Maria Żyła, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kończycach Wielkich. Kobieta w stroju cieszyńskim pozuje do fotografii w ogrodzie na tle roślinności

Tegorocznym laureatem „Srebrnej Cieszynianki” z terenu Gminy Hażlach została zamieszkała w Kończycach Wielkich Pani Maria Żyła, urodzona w roku 1955 w sąsiednim Rudniku. W imieniu mieszkańców z wnioskiem do Rady Gminy Hażlach o przyznanie jej tego zaszczytnego wyróżnienia wystąpiła Sołtys Patrycja Kajzar.

Pierwsze cztery klasy szkoły podstawowej laureatka ukończyła w Rudniku. Następnie naukę pobierała w Szkole Podstawowej im. „Bohaterów Westerplatte” w Kończycach Wielkich, oddalonej o cztery kilometry od miejsca zamieszkania. Jej rodzice posiadali szesnastohektarowe gospodarstwo rolne, toteż dalszą edukację kontynuowała w Technikum Rolniczym w Międzyświeciu, które ukończyła w 1975 roku. Staż zawodowy odbyła w znajdującym się w Kończycach Wielkich gospodarstwie rolnym, należącym do Stadniny Koni w Pruchnej. Po jego zakończeniu przez kolejny rok pracowała w Urzędzie Gminy Goleszów na stanowisku instruktora rolnego. Dalszą pracę zawodową kontynuowała w takim samym charakterze, od 1977 do 1984 roku, w Urzędzie Gminy Hażlach. Następnie, od kwietnia 1984 roku aż do emerytury, pracowała w Zakładach Tłuszczowych „Bielmar” w Bielsku-Białej.

 W 1976 roku laureatka zawarła związek małżeński, w którym wychowała dwójkę dzieci i doczekała się pięcioro wnucząt. Ojciec laureatki, Franciszek Wawrzyczek, był zapalonym społecznikiem. Prawdopodobnie jemu zawdzięcza zainteresowanie tematyką społeczną.

W latach 2006–2014, przez dwie kadencje, była radną Rady Gminy Hażlach, pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. W tym czasie zaangażowała się w sprawy swojej Małej Ojczyzny. Udało się jej doprowadzić do realizacji projekt czterokilometrowej ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Szlakiem pomników przyrody”. Znajdują się na niej między innymi rosnące w Kończycach Wielkich dwa pomnikowe dęby, noszące imiona książąt cieszyńskich: ponad 750-letni „Mieszko”, będący najstarszym okazem tego gatunku w województwie śląskim oraz młodszy „Przemko”. Ponadto uporządkowano teren przylegający do znajdującego się w Kończycach Wielkich miejsca spoczynku niemieckich ofiar ludności pochodzenia żydowskiego z czasów II wojny światowej.  

Po zakończeniu drugiej kadencji w Radzie Gminy postanowiła włączyć się w działalność dla swojej wsi i gminy w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. W marcu 2010 roku została wybrana przewodniczącą koła, którą to funkcję pełni do chwili obecnej. W ciągu minionych lat pracujące pod jej przewodnictwem KGW zrealizowało wiele przedsięwzięć. Powstała grupa śpiewacza „Jarzębinki”, która po dołączeniu męskiej kapeli zmieniła nazwę na „Wielkokończanie”. Zespół brał udział w wielu imprezach na terenie wsi i gminy, takich jak dożynki, koncerty charytatywne, konkursy, przeglądy pieśni ludowych. Od 17 lat, wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, są organizowane uroczyste spotkania dla kończyckich seniorów.

Panie z KGW brały czynny udział w konkursach kulinarnych, konkursie „Piękne ogrody wizytówką Gminy Hażlach” oraz w organizowanych przy Domu Przyrodnika w Hażlachu jarmarkach bożonarodzeniowych. Dwukrotnie już reprezentowały Gminę Hażlach podczas „Gastrofestiwalu” w Petrovicach koło Karwiny. W 2020 roku, w czynie społecznym, w którym uczestniczyło 21 osób, wykarczowano, wyplewiono i zabezpieczono folią skarpę o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych, znajdującą się poniżej miejscowego parkingu. Zakupione i posadzone wówczas kwiaty oraz krzewy cieszą oko do dnia dzisiejszego.

Przewodnicząca wielkokończyckiego KGW, wraz z innymi członkiniami, promowała swoją miejscowość i całą gminę, występując w udostępnionym na portalu internetowym miesięcznika rolniczego „Top Agrar Polska” blisko 20-minutowym filmie „Wielkanoc na Śląsku Cieszyńskim”, którego tematem przewodnim było wykorzystanie oleju rzepakowego przy sporządzaniu tradycyjnych potraw. Ponadto wspomniana gazeta w numerze 6/2023 zamieściła obszerny artykuł na temat Koła Gospodyń Wiejskich w Kończycach Wielkich, zatytułowany „Babki z Podbeskidzia”. Obecnie, we współpracy z hażlaskim ośrodkiem kultury, kończyckie gospodynie prowadzą warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży z terenu gminy.

Pani Maria jest osobą o wysokim poziomie empatii, zawsze pomocną i chętnie dzielącą się z innymi swoim doświadczeniem, z oddaniem aktywizującą lokalną społeczność. Z uwagi na wieloletnią działalność społeczną posiada szerokie doświadczenie w sprawach starszego pokolenia. Powszechnie lubiana i szanowana, inicjuje i koordynuje wiele wydarzeń kulturalnych i akcji społecznych w Kończycach Wielkich oraz na terenie gminy. Dzięki jej staraniom KGW doczekało się własnej siedziby oraz zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodarstw Wiejskich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Aktywnie działa także w Stowarzyszeniu Nasza Wieś Kończyce Wielkie, w którym od 4 lat jest wiceprzewodniczącą Komisji Rewizyjnej. Od utworzenia w roku 2021 Rady Seniorów Gminy Hażlach i Klubu Seniora przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Hażlachu bierze czynny udział w ich działalności, włączając się w przygotowanie imprez integracyjnych dla uczestników zajęć Klubu, organizowanych w poszczególnych sołectwach. 

Od lat czynnie uczestniczy w życiu kilku pokoleń mieszkańców Kończyc Wielkich i innych miejscowości. We współpracy z sołtysem, Radą Sołecką i Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowuje co roku Dzień Seniora. Z Gminną Biblioteką Publiczną współorganizowała „Senioralia”, przeprowadzone w 2022 roku w Gminie Hażlach po raz pierwszy. W ramach współpracy międzypokoleniowej przygotowuje dostępne dla wszystkich chętnych wycieczki turystyczne.  

Lubi spędzać wolny czas z dobrą książką i ciekawymi filmami, a ponadto z pasją i polotem tworzy w gwarze cieszyńskiej, opisując przeszłość i teraźniejszość Kończyc Wielkich. Jest autorką między innymi takich wierszy jak „Co się to porobiło” i „Co sie to dzieje w naszej dziedzinie” oraz tekstów „O zielónej gruszce” czy „Jak Jan III Sobieski jechoł z odsieczom na Wiedyń”.

{"register":{"columns":[]}}