W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Magiczny ogród w Rudniku: pasja mieszkańca przekształca się w bajkową oazę

Pan Tadeusz Machej w swoim ogrodzie. Kwiaty widoczne na pierwszym i drugim planie.

Miejscowość Rudnik, położona w Gminie Hażlach, skrywa jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy – magiczny ogród, który powstał dzięki prawdziwej pasji jednego z mieszkańców. Ogród ten, pełen różnych gatunków liliowców, przyciąga wzrok i oczarowuje odwiedzających, stwarzając atmosferę świeżości, piękna i spokoju. To miejsce, do którego można się udać, by poczuć się niczym w bajce.

Kiedy wchodzisz do ogrodu, od razu słyszysz szum liści i odczuwasz chłodzący cień, który otacza to urokliwe miejsce. Strefa zielonych trawników i kolorowych kwiatów tworzy harmonijną kompozycję, a ścieżki prowadzące przez ogród zachęcają do spacerów i odkrywania kolejnych zakątków. Jednak to liliowce i lilie są bez wątpienia największą atrakcją tego miejsca.

Liliowce kwitną od połowy czerwca do końca sierpnia, a niektóre późne odmiany do połowy września, dlatego najlepiej wlaśnie wówczas odwiedzić to miejsce.Warto zaznaczyć, że liliowce są w uprawie niewiele wymagającymi, niemal egzotycznymi roślinami, które doskonale adaptują się do lokalnych warunków. Ale to nie tylko sama różnorodność liliowców sprawia, że ten ogród jest wyjątkowy. Mieszkaniec Rudnika, Pan Tadeusz Machej, który troszczy się o to miejsce, wkłada mnóstwo pracy i serca, by jego oaza była tak zachwycająca. Oto jak sam opowida o swojej pasji.

– Lilie zacząłem uprawiać w 2008 roku, zaś od roku 2018 liliowce. Obecnie pozbywam się lilii ze względu na ich choroby, choć w szczytowym okresie miałem ich ponad 1000, zaś liliowców mam obecnie 520. Liliowce występują w różnych kolorach i są mniej wymagające w uprawie. Lilie i liliowce są po prostu piękne. Mam wiele pasji i zaiteresowań, takich jak sport, turystyka, fotografia i filmowanie, lecz ta, o której teraz rozmawiamy, jest obecnie dominującą – mówi Tadeusz Machej.

Pasjonat z Rudnika od czasu do czasu organizuje dni otwarte dla osób z zewnątrz, podczas których każdy może wejść do ogrodu i podziwiać jego piękno. Być może za kilka lat, dzięki jego nieustannej pracy i zaangażowaniu, ogród w Rudniku stanie się nie tylko miejscem posiadającym swój  indywidualny charakter, lecz także miejscem organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych? Kto wie? Niezależnie od tego, jak się sprawy potoczą, ogrodowa sceneria zawsze dodaje wyjątkowego uroku i stwarza niesamowitą atmosferę. To miejsce, w którym natura i pasja mieszkańca spotykają się i tworzą prawdziwie magiczną oazę, która przypomina nam o pięknie otaczającego nas świata. Oto przykład, jak pasja jednego człowieka może przyczynić się do stworzenia czegoś pięknego i inspirującego dla innych.

GS

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}