W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Laureatka „Srebrnej Cieszynianki”

Anna Kałuża, Laureatka "Srebrnej Cieszynianki". Pozuje do fotografii w swoim ogrodzie, ubrana w tradycyjny cieszyński strój regionalny.

W bieżącym roku Laureatem „Srebrnej Cieszynianki” z terenu Gminy Hażlach, wybranym przez Radę Gminy na wniosek Sołtysa Brzezówki Leszka Banota, została Pani Anna Kałuża, tamtejsza mieszkanka, urodzona w 1939 roku w sąsiednim Pogwizdowie.

Rodzice Laureatki prowadzili w tej miejscowości gospodarstwo rolne. Ojciec, Ferdynand, był zasłużonym członkiem Macierzy Szkolnej Ziemi Cieszyńskiej i strażakiem miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wraz z innymi mieszkańcami Pogwizdowa, a także Brzezówki, Kaczyc i Marklowic budował macierzowy Dom Ludowy w Pogwizdowie, który został uroczyście oddany do użytku w październiku roku 1935 i nazwany imieniem ówczesnego wojewody śląskiego dr. Michała Grażyńskiego.

Od najmłodszych lat Pani Anna wraz z rodzeństwem, siostrą Krystyną oraz braćmi Józefem i Benedyktem, angażowała się w pracę na roli. W latach 1947-1954 uczęszczała do Szkoły Powszechnej w Pogwizdowie. W 1955 roku ukończyła kurs z zakresu prowadzenia gospodarstwa rolnego. W 1957 roku zamieszkała w Brzezówce, gdzie wraz z mężem Rudolfem prowadziła gospodarstwo rolne. Wspólnie wychowali trzech synów. W 1957 roku Laureatka wstąpiła do Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Pogwizdowie, które swoje początki datuje na rok 1908. W roku 1994 roku została jego prezesem. W tym czasie z pasją wypełniała macierzowe przesłanie: „W szacunku tym, co byli i w darze tym, co będą”. Z tego powodu przewodziła różnorakim inicjatywom, w tym organizacji lokalnych dożynek. Znana była z tego, iż podczas świąt i uroczystości z dumą nosiła cieszyński strój ludowy i zachęcała do tego samego inne członkinie Koła. W roku 2008 zorganizowała obchody jubileuszu 100-lecia pogwizdowskiego Koła Macierzy, połączone z organizacją dożynek. Swoje stulecie macierzowcy z Pogwizdowa uczcili odnowieniem elewacji Domu Ludowego, co sfinansowali z własnych środków.

Pani Anna stanowisko prezesa piastowała aż do rozwiązania Koła MZC w Pogwizdowie, co w czerwcu 2010 roku zostało zatwierdzone uchwałą Zarządu Głównego Macierzy. Powodem podjęcia przez Zarząd Koła tej niełatwej decyzji była niemożność dalszego prowadzenia działalności statutowej wobec postępującego spadku ilości członków. Jednak wybudowany przez miejscowe społeczeństwo budynek Macierzy nadal służy lokalnej społeczności. Po nabyciu go przez Gminę Hażlach i adaptacji wykonanej w latach 2019-2021, obecnie mieści się w nim Centrum Usług Społecznych.

Rozwiązanie Koła Macierzy w Pogwizdowie nie było końcem działalności społecznej Laureatki. Od wielu lat jest ona bowiem członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezówce. Swoim humorem, dowcipem i pogodą ducha dzieli się zarówno ze swoimi koleżankami, jak i z wszystkimi mieszkańcami tej miejscowości. Ponadto angażuje się w prace zespołu charytatywnego działającego przy Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie.

{"register":{"columns":[]}}