W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Segregujmy oleje jadalne!

Znak graficzny akcji „Segreguj olej”. Napis Hażlach i cyfra 6, czyli pojemnik na olej w każdym z sześciu sołectw gminy.

Gmina Hażlach dołączyła do ekoprojektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest olej jadalny. W naszej gminie już w miesiącu maju pojawi się 6 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego.

Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety.

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone –  powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła, margaryny czy smalce mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten redukuje ilość CO2 emitowanego do atmosfery.

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do utylizacji?

Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek butelki typu PET. Nigdy nie wlewaj gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić!!!

Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę zanieś do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji olejów. Do pojemnika należy wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczy, które są używane do przygotowania jedzenia w twoim domu.

W gminie Hażlach znajdziemy niedługo 6 lokalizacji z pojemnikami na oleje:

1. Hażlach, ul. Główna 57 – obok budynku Urzędu Gminy Hażlach,

2. Zamarski, ul. Główna – za sklepem Lewiatan, obok wiaty przystankowej w centrum, w pobliżu słupów reklamowych,

3. Kończyce Wielkie, ul. Kościelna – naprzeciwko szkoły, obok przystanku autobusowego, rondo sołtysa,

4. Brzezówka, ul. Hażlaska – parking przy cmentarzu komunalnym,

5. Rudnik, ul. Leśna 3 – obok Domu Wiejskiego,

6. Pogwizdów, ul. Katowicka 5 – obok biblioteki.

Wszystkie lokalizacje pojawią się na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa.

Więcej informacji na podstronie "Segregacja olejów jadalnych"

{"register":{"columns":[]}}