W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pociąg do wina

Głos podczas spotkania zabiera Marcin Lipski, prezes Stowarzyszenia „Cieszyński Szlak Wina”. Pięć osób siedzi za stołem, szósta (mężczyzna) stoi i przemawia.

29 listopada w hotelu Zameczek Petrovice odbyło się robocze spotkanie przedsiębiorców, producentów wina oraz przedstawicieli samorządów z obu stron granicy, zainteresowanych rozwojem na polsko-czeskim pograniczu enoturstyki, czyli turystyki winiarskiej. Jak poinformował Marcin Lipski, właściciel zespołu pałacowo-parkowego w Kończycach Wielkich, zarazem prezes Stowarzyszenia „Cieszyński Szlak Wina”, obecnie zrzesza ono 10 winnic (7 na Śląsku Górnym i Cieszyńskim, 3 w subregionie żywieckim). Głównym celem zawiązanego niedawno stowarzyszenia jest promocja Śląska Cieszyńskiego i rozwój turystki w regionie. Dobrym wzorem do naśladowania  może być progres winiarstwa i towarzyszącej mu turystyki, który w ostatnich latach nastąpił na południowych Morawach.

Jako jeden z etapów prowadzący do realizacji tego zadania uznano rozwijanie na pograniczu sieci tras rowerowych, między innymi w celu połączenia Wiślanej Trasy Rowerowej z Żelaznym Szlakiem Rowerowym poprzez – mówiąc umownie – „winną bocznicę rowerową”. Chodzi także o lepsze zintegrowanie potencjałów turystycznych sąsiadujących ze sobą regionów Polski i Czech, na przykład Beskidów i postindustrialnych atrakcji turystycznych w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim. Innym ciekawym, choć niełatwym w realizacji pomysłem, dyskutowanym podczas spotkania w Petrovicach, była koncepcja uruchomienia zabytkowego pociągu, wożącego na trasie Karwina – Cieszyn przyszłych enoturystów. W średniowiecznym Cieszynie, kiedy cieplejszy klimat sprzyjał uprawie winorośli, istniały winnice. Świadczy o tym nazwa Winograd, która odnosiła się do zboczy Frysztackiego Przedmieścia. Niewykluczone, że obserwowane obecnie ocieplenie umożliwi powrót  do tej tradycji.

Wszyscy zebrani w Petrovicach zaaprobowali pomysł, aby kolejne spotkania przedsiębiorców i samorządowców zainteresowanych wdrożeniem na pograniczu enoturystyki odbywały się w formie moderowanych warsztatów, prowadzonych pod egidą Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” i Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}