W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Powiatu Cieszyńskiego

Logo: zielony waż i zielony napis Inspekcja Weterynaryjna w owalu na białym tle

W związku z wystąpieniem na terenie Powiatu Cieszyńskiego wysoce zjadliwej grypy ptaków (dwa ogniska) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie informuje, iż dalsze rozwijanie tej groźnej choroby skutkować może całkowitym administracyjnym uśmierceniem drobiu w gospodarstwach i dużymi stratami dla hodowców drobiu. W związku z powyższym przekazuje mieszkańcom informacje o ciążących na nich obowiązkach, między innymi takich jak:

1) utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w zamkniętych budynkach - bez jakiegokolwiek kontaktu z innym drobiem i dzikimi ptakami i ich odchodami.

2) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób,

3) karmienie drobiu wyłącznie w budynkach inwentarskich,

4) przechowywanie karmy dla ptaków w sposób zabezpieczający ją przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,

5) stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w tym celu, oraz bieżące odkażanie odzieży wraz ze sprzętem służącym do obsługi drobiu,

6) zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

Materiały

Pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie z dnia 14 kwietnia 2021 roku do Burmistrzów i Wójtów Miast i Gmin Powiatu Cieszyńskiego
PLW​_14​_04​_2021.pdf 0.47MB