W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pożar składowiska odpadów chemicznych w Kaczycach – jakie skutki dla środowiska?

Logo Inspekcji Ochrony Środowiska. Na owalu na zielonym tle napis: Inspekcja Ochrony Środowiska. W środku w kole o czerwonym tle godło państwowe.

24 czerwca na terenie lokomotywowni byłej KWK „Morcinek” w Kaczycach doszło do pożaru składowanych tam odpadów chemicznych. Są już znane wyniki działań kontrolnych podjętych w związku z tą sytuacją przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.

Inspektorzy WIOŚ dokonali poboru prób wody powierzchniowej, które przekazano do Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. „Z dotychczas uzyskanych wyników (zarówno analiz prób wody powierzchniowej pobieranych z rzeki Olzy jak i ze stawu zlokalizowanego w odległości ok. 100 m od lokomotywowni) oraz codziennych oględzin wynika, nie doszło do przedostania się substancji niebezpiecznych do wód powierzchniowych i na tę chwilę nie ma bezpośredniego zagrożenia zanieczyszczenia rzeki Olzy. Próby gleby pobrane w dniu zdarzenia poza obszarem objętym działaniami gaśniczymi również nie wskazywały na występowanie zanieczyszczenia poza terenem działki, na której zlokalizowany jest obiekt z odpadami. Jednocześnie informujemy, że w toku dalszych działań kontrolnych planowane są dalsze badania gleby w rejonie hali lokomotywowni. Informujemy ponadto, że WIOŚ nie realizował pomiaru emisji substancji do powietrza. Stężenia substancji niebezpiecznych w powietrzu monitorowane były w trakcie działań gaśniczych przez jednostki straży pożarnej prowadzące te działania, które informowały na bieżąco o stopniu zagrożenia dla okolicznych mieszkańców” – przekazuje Delegatura WIOŚ w Bielsku-Białej.

Z kolei Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Cieszynie informuje, że „podczas działań w dniu 24.06.2023 r. Zastęp Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG 1 PSP w Bielsku-Białej prowadził rozpoznanie i weryfikację stref zagrożenia. Dokonał ich wyznaczenia, oznakowania i monitoringu na cele prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej. (…)  Podczas akcji działania ratownicze polegały między innymi na prowadzeniu ciągłego monitoringu powietrza, przemieszczania się chmury dymu w rejonach prowadzenia działań. Po ugaszeniu pożaru miejsce pogorzeliska było kontrolowane i monitorowane przez 5 kolejnych dni z powodu ciągłego nagrzewania się zgromadzonych substancji, występowania wtórnych zapłonów. Zjawiska wyżej opisane wymagały potrzeby doraźnego podejmowania działań chłodzących i gaśniczych.

W dniu 29.06.2023 r. działania Państwowej Straży Pożarnej zakończono po wyciągnięciu ostatnich nagrzewających się i wtórnie zapalających beczek i ich całkowitym rozebraniu, dogaszeniu. Przed zakończeniem działań na miejsce ponownie został zadysponowany Zastęp Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG 1 PSP w Bielsku-Białej w celu przeprowadzenia ostatecznych pomiarów powietrza. Wszystkie wskazania urządzeń pomiarowych w strefie dały wynik negatywny. Następnie wykonano pomiary w miejscach wskazanych przez dowódcę akcji; także wszystkie wyniki były negatywne. Mając na uwadze powyższe nie wystąpiła konieczność powiększania strefy z uwagi na brak zagrożenia wewnątrz”.

Materiały

Informacja o pomiarach powietrza wykonanych przez PSP w rejonie starej lokomotywowni w Kaczycach
{"register":{"columns":[]}}