W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Laureat „Srebrnej Cieszynianki”

Józef Stoszek przy tablicy upamiętniającej prof. Wiktora Wawrzyczka. Mężczyzna ubrany w cieszyński męski strój ludowy. Na głowie kapelusz. Na tablicy fotografia i biogram W. Wawrzyczka.

Tegorocznym laureatem „Srebrnej Cieszynianki” z terenu Gminy Hażlach, na wniosek złożony przez Sołtysa Sołectwa Hażlach Mariusza Króliczka, został Pan Józef Stoszek z Hażlacha. Ten społecznik, pasjonat, badacz i popularyzator lokalnej historii przez całe życie związany jest ze swoją rodzinną miejscowością, w której przyszedł na świat w 1947 roku.

Pan Józef z zawodu jest elektromonterem. W 1980 roku w cieszyńskiej Fabryce Automatyki Chłodniczej „Fach” współtworzył struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Do ogłoszenia stanu wojennego w grudniu 1981 roku był przewodniczącym organizacji zakładowej „Solidarności”. Następnie pracował w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Jastrzębiu Zdroju. Członkiem związku zawodowego „Solidarność” pozostał do momentu przejścia na emeryturę w roku 2007, kiedy zakończył pracę zawodową jako pracownik Polifarbu Cieszyn.

Pan Józef należał do Polskiego Towarzystwa Archeologiczno-Numizmatycznego w Bielsku-Białej. Obecnie jest aktywnym członkiem Koła nr 1 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, działającego przy Zarządzie Głównym MZC Cieszyńskiego Klubu Hobbystów oraz Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. W roku 2020 został uhonorowany nadaną przez Zarząd Główny Macierzy Złotą Odznaką MZC. Udziela się także w powstałej w 2020 roku Radzie Seniorów Gminy Hażlach. Swój wolny czas poświęca na zgłębianie i dokumentowanie historii gminy. W jego posiadaniu znajduje się znaczna kolekcja zdjęć, które chętnie udostępnia do publikacji w „Wiadomościach Gminy Hażlach” oraz innych gminnych wydawnictwach. Szczodrze dzieli się swoimi zbiorami i wiadomościami z lokalną społecznością. Aktywnie współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury, w tym z Domem Przyrodnika oraz z Gminną Biblioteką Publiczną. Często jest zapraszany do Domu Przyrodnika w charakterze przewodnika po dziejach swojej małej ojczyzny. Zawsze chętnie służy swoją wiedzą, snując opowieści o historii, ciekawych wydarzeniach i niecodziennych sytuacjach.

W minionych kilkunastu latach aktywnie włączał się w organizację odbywających się w Hażlachu a następnie w Kończycach Wielkich „Pikników Militarnych”, czyli Rodzinnych Spotkań z Historią. Jednocześnie, z racji zamiłowania do historycznych mundurów, jako rekonstruktor był ich aktywnym uczestnikiem.

Józef Stoszek w dalszym ciągu organizuje prelekcje na tematy historyczne, dotyczące dziejów gminy Hażlach, w tym takich aspektów ludzkiej działalności, jak myślistwo i leśnictwo. Spotkania te, które odbywają się w różnych miejscowościach naszej gminy oraz w siedzibie Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, urozmaica zdjęciami, widokówkami i prezentacjami multimedialnymi.

Obecnie Pan Józef przygotowuje i spisuje historię dzwonów kościelnych gminy Hażlach, znajdujących się zarówno w katolickich jak i ewangelickich kościołach. Nadal pozostaje niezmiennie aktywny, uczestnicząc w zajęciach hażlaskiego Klubu Seniora i wędrując po swoich ukochanych górach.

Pracownicy gminnych instytucji kultury oraz miłośnicy lokalnych dziejów i zwyczajów są mu niezmiernie wdzięczni za ogrom przekazywanej bezinteresownie wiedzy i materiałów.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}