W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rudnik ma już 500 lat

Sołtys Rudnika Urszula Lebioda dziękuje wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom, które pomogły we właściwym przygotowaniu obchodów jubileuszu. Na scenie stoi grupa osób. Z tyłu za nim baner z napisem: „500 lat Vivat Rudnik”

W sobotę 24 czerwca mieszkańcy Rudnika świętowali 500-lecie swojej miejscowości. Obchody rozpoczęła msza święta w miejscowej kaplicy, następnie ich uczestnicy przeszli na teren remizy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie pod wiatą obok parku sensorycznego odbyła się główna część obchodów jubileuszu. Dokonano tam odsłonięcie kamienia z pamiątkową tablicą, którą – podobnie jak zasadzonego obok specjalnego dęba jubileuszowego – ufundował Powiat Cieszyński. Samorząd powiatowy partycypował ponadto w kosztach oprawy artystycznej rocznicowych uroczystości.

W tak ważnym dniu w Rudniku nie mogło zabraknąć wyjątkowych gości. Oprócz gospodarzy Powiatu Cieszyńskiego oraz Gminy Hażlach w osobach Starosty Mieczysława Szczurka, Przewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisława Kubiciusa oraz Wójta Grzegorza Sikorskiego i Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Hażlach Barbary Kuchty, na obchody przybyli także: Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek, Członek Zarządu Województwa Śląskiego Krzysztof Klimosz i Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego Marcin Ślęk. Przed gośćmi i licznie zebranymi mieszkańcami Rudnika wystąpiły na scenie dzieci z miejscowej Powszechnej Szkoły Podstawowej. W swoim programie artystycznym przedstawiły utwory pochodzącej z sąsiedniej Pruchnej regionalnej poetki Emilii Michalskiej.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie rudnickiej Powszechnej Szkole Podstawowej Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którą z rąk przedstawiciela samorządu Województwa Śląskiego K. Klimosza odebrały wspólnie Dyrektor Szkoły Beata Starzyk, stojąca na czele jej organu prowadzącego, czyli Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku, Prezes Sylwia Grzebień oraz Sołtys Rudnika Urszula Lebioda. Jednocześnie gość z Katowic odczytał list gratulacyjny od Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Życzenia z okazji pięknego jubileuszu społeczności Rudnika, będącej najmniejszą liczebnie i obszarowo miejscowością Gminy Hażlach, jednak tworzącej bardzo prężną i zgraną lokalną wspólnotę, złożyli także Wójt Grzegorz Sikorski i Starosta Mieczysław Szczurek. –  Tutaj zawsze było ogromne wsparcie, ogromna inicjatywa. W ostatnich latach dzięki pomocy Gminy Hażlach udało się zmodernizować szkołę i zakupić dla OSP Rudnik nowy wóz bojowy. Tego wszystkiego by nie było, gdyby nie wy, osoby z inicjatywą, wulkany energii – mówił włodarz gminy.

Następnie na scenie zgromadzili się przedstawiciele lokalnych organizacji oraz osoby, które szczególnie przyczyniły się do przygotowania obchodów jubileuszu. Im wszystkim serdeczne podziękowania złożyła Sołtys Urszula Lebioda. Jak podkreśliła, na pomoc i zaangażowanie swoich współmieszkańców zawsze może liczyć.  

Rudnicki jubileusz stał się okazją do napisania przez członków cieszyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego pierwszej monografii historycznej miejscowości. Nosi ona tytuł „Rudnik. Dzieje wioski od czasów najdawniejszych do współczesności” i została wydana przez Gminę Hażlach w ramach zadania pod nazwą „Publikacje książkowe na 500-lecie Rudnika: historia miejsca i losy ludzi”, współfinansowanego przy pomocy środków z budżetu Województwa Śląskiego w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka” 2023.

Na temat okoliczności powstania tej publikacji i jej zawartości w rozmowie z prowadzącą uroczystości Hanną Blokesz-Baczą mówił na scenie reprezentujący autorów dr Michael Morys-Twarowski. Wiele interesujących faktów z powojennej historii Rudnika zaprezentowała także zgromadzonym Władysława Magiera, córka Otona Wałoszka, kierownika szkoły w Rudniku w latach 1962-1980.

Po oficjalnej części obchodów jubileuszu odbył się koncert muzyczny. Świętowanie zakończyła zabawa taneczna.


*      *      *

Poniżej treść pisma wystosowanego z okazji 500-lecia Rudnika przez I Wicewojewodę Śląskiego Jana Chrząszcza do Wójta Gminy Hażlach Grzegorza Sikorskiego i Sołtysa Rudnika Urszuli Lebiody:


Szanowny Panie Wójcie

Szanowna Pani Sołtys
 

z okazji tak pięknego jubileuszu pragnę na Państwa ręce złożyć serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia dla wszystkich mieszkańców Rudnika.

Jak powiedział Św. Jan Paweł II: Niełatwa jest ta polska ziemia, nasza Ojczyzna. Można powiedzieć, że na przestrzeni swoich tysiącletnich dziejów nie przestawała być ziemią wielorakiego wyzwania. To wyzwanie w pewnych okresach przynosiło jej wielkość i sławę. W innych – łączyło się z cierpieniem […]. Takim też wyzwaniem dla mieszkańców piastowskiego Księstwa Cieszyńskiego, Polaków, było zachowanie polskości, odkąd książę Kazimierz I złożył w Opawie hołd lenny królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu. Ziemie te były długo w rękach czeskich i austriackich. Choć według austriackich spisów ludności z lat 1900 i 1910 niemalże wszyscy ówcześni mieszkańcy Rudnika byli polskojęzycznymi katolikami, niewiele brakowało, by po I Wojnie Światowej pozostały w granicach Czechosłowacji. Mimo tylu przeciwieństw Wasi przodkowie przenieśli przez dziejowe burze wiarę i polskość, by teraz te ziemie mogły się rozwijać w wolnej Polsce.

Gratuluję pięknego jubileuszu i życzę władzom i mieszkańcom tak Rudnika, jak i całej gminy Hażlach wszelkiej pomyślności. Niech Maryja – święta Patronka rudnickiej kaplicy ma Was zawsze w swojej opiece.
 

Z wyrazami szacunku

 Jan Chrząszcz    

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}