W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Marszałkowski Konkurs „Inicjatywa Sołecka” 2023

Złoty orzeł Piastów górnośląskich bez korony, zwrócony w prawo, na niebieskim tle. Po prawej stronie niebieski napis: Województwo Śląskie.

W ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka” w 2023 roku Gmina Hażlach otrzymała dofinansowanie w łącznej kwocie 74 350,00 zł na wsparcie czterech przedsięwzięć w sołectwach: Brzezówka, Pogwizdów oraz Rudnik.

Sołectwo Brzezówka – „Doposażenie centrum sportowo-rekreacyjnego w sołectwie Brzezówka poprzez budowę piłkochwytu”. Realizacja zadania ma na celu promowanie
w lokalnej społeczności zdrowego i sportowego stylu życia. Poprzez sport i zabawę chcemy zintegrować lokalną społeczność wokół drużyn dziecięcych, które regularnie trenują.
Planuje się zakup oraz montaż piłkochwytu odcinkowego o długości ok. 100 m i wysokości ok. 4 m
wraz z osprzętem (m.in. siatka, słupy stalowe, zastrzały itp.). Zadanie przyczyni się do rozwoju turystyki i sportu w sołectwie oraz wzbogaci miejsce o bardzo funkcjonalną architekturę sportową oraz podniesie komfort korzystania z boiska piłkarskiego. Boisko to, jako obiekt ogólnodostępny, będzie również dobrze służyło wszystkim odwiedzającym sołectwo Brzezówka w celach rekreacyjnych. Inwestycja jeszcze bardziej umożliwi propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych oraz pozwoli na zorganizowanie wolnego czasu oraz jego ukierunkowanie w stronę sportu.

Został wyłoniony wykonawca robót, z którym Gmina Hażlach zawarła umowę na wykonawstwo.

Sołectwo Pogwizdów – „Zakup sprzętu i gier sportowych zwiększających aktywność mieszkańców sołectwa Pogwizdów”. Realizacja zadania ma na celu promowanie w lokalnej społeczności zdrowego i sportowego stylu życia. Poprzez sport i zabawę chcemy zintegrować lokalną społeczność. Dofinansowanie pozwoliło na doposażenie świetlicy wiejskiej, zakupiono sprzęt sportowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. zestaw szachów turniejowych, zegarów szachowych, desek szachowych oraz piłek sportowych. Zakup pozwolił na szersze uczestnictwo naszych pociech w grach rozwijających kompetencje matematyczne, bowiem przy szachownicy uzyskuje się istotne lekcje życiowe, takie jak: lekcja odpowiedzialności, przegrywania i pokory.

Zadanie zrealizowane w 100%.

Sołectwo Rudnik Zagospodarowanie centrum wsi Rudnik poprzez budowę altany wraz z wyposażeniem”. Na terenie sołectwa Rudnik funkcjonuje plac zabaw, boisko sportowe oraz siłownia pod chmurką. Teraz nadszedł czas na stworzenie miejsca nie tylko dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, ale także chcą się zrelaksować i odpocząć. Realizacja zadania ma na celu zintegrowanie lokalnej społeczności jak również promowanie spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, tj. integracji międzysąsiedzkiej oraz międzypokoleniowej. Park jest wykorzystywany w ramach licznych festynów sołeckich, zawodów sportowych i spotkań towarzyskich. Planuje się budowę altany wraz z wyposażeniem, m.in. w grill i ławki, planuje się także wykonanie podłoża z kostki brukowej.

Zadanie na etapie realizacji.

Sołectwo Rudnik „Publikacje książkowe na 500-lecie Rudnika: historia miejsca i losy ludzi”. Celem realizacji zadania było wydanie w nakładzie po 300 egzemplarzy dwóch niekomercyjnych, rozprowadzanych nieodpłatnie książek. Praca zbiorowa „Rudnik. Dzieje wioski od czasów najdawniejszych do współczesności” powstała z okazji przypadającego w 2023 roku 500-lecia wsi Rudnik. Jest to pierwsza publikacja poświęcona historii Rudnika o charakterze monograficznym, zawierająca podstawowe informacje na temat dziejów tej miejscowości i życia jej mieszkańców. Pani Sołtys Rudnika Urszula Lebioda osobiście rozprowadziła to wydawnictwo wśród mieszkańców Rudnika.

Druga, opracowywana obecnie publikacja, „Pamiętnik Rudolfa Bibro, więźnia obozów NKWD w Kozielsku i Griazowcu. Martyrologia Cieszyniaków w Związku Sowieckim w latach 1939-1942”, będzie zawierać niepublikowane dotąd wspomnienia z lat 1939-1943 byłego legionisty i uczestnika walk o niepodległość w latach 1919-1920, w roku 1939 oficera rezerwy Wojska Polskiego, który cudem uniknął masakry katyńskiej, po zwolnieniu z sowieckiej niewoli trafił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, do Polski powrócił w 1947 r. R. Bibro z zawodu był nauczycielem, w latach 1920-1926 kierował Szkołą Powszechną w Kończycach Wielkich, do której uczęszczali również mieszkańcy Rudnika. Uzupełnieniem pamiętnika będą biogramy ponad 500 pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego ofiar NKWD oraz ponad 170 biogramów Cieszyniaków, którym udało się przedostać ze Związku Sowieckiego do PSZ na Zachodzie.

{"register":{"columns":[]}}