W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozpoczął się sezon grzewczy. Ruszają kontrole domowych pieców i kotłów

Logo Gminy Hażlach składa się z dwóch elementów: logotypu, czyli zapisanej w dwóch kolorach, niebieskim i zielonym, nazwy gminy oraz z sygnetu, który tworzą dwie linie, zielona i niebieska, składające się w kształt serca, dopełniane przez sześć promieni słonecznych w kolorze żółtym, symbolizujących sołectwa naszej gminy. Niebieski kolor nawiązuje do licznie występujących na terenie gminy wód, czyli stawów, rzek Olzy i Piotrówki, ich dopływów oraz źródełka Borgońka. Kolor zielony przywołuje pola uprawne, pagórki, lasy, zagajniki i pomniki przyrody. W nazwie, dzięki rozdzieleniu kolorystycznemu, występuje forma graficzna ach GMINA, wyrażająca zachwyt, jaki ona wzbudza u osób ją odwiedzających.

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim ruszają kontrole domowych pieców i kotłów. Będą one prowadzone przez pracowników Urzędu Gminy Hażlach, na podstawie upoważnienia udzielonego przez Wójta Gminy Hażlach, działającego w oparciu o art. 379 ustawy – Prawo Ochrony Środowiska.

Czynności kontrolne wykonywane będą bez wcześniejszego zawiadomienia i zgodnie z przepisami mogą odbywać się w godzinach od 6.00 do 22.00, w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika.

Kontrole będą przeprowadzane pod kątem nielegalnego spalania odpadów, jakości paliw, rodzaju źródła ogrzewania oraz przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej dla Województwa Śląskiego. Mieszkańcy mogą zostać zobowiązani do okazania dokumentów potwierdzających datę produkcji posiadanego pieca, jeśli nie będzie posiadał tabliczki znamionowej, rachunku zakupu paliwa wraz
ze świadectwem jakości paliwa. Podczas kontroli upoważnieni pracownicy mogą wykonać dokumentację fotograficzną źródła ciepła, kotłowni i składu paliwa. Z czynności kontrolnych sporządzany jest protokół. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, właściciel budynku jest zobowiązany do ich usunięcia i poddania się ponownej kontroli.

Kontrole odbywają się w szczególności podczas ogłoszenia II poziomu ostrzegania o zanieczyszczeniu powietrza, a także w czasie trwania III poziomu, tj. Alarmu smogowego.

Informacje o stanie jakości powietrza i ogłoszonych alertach zamieszczane są na stronie internetowej Gminy w „Aktualnościach” oraz w zakładce „Jakość Powietrza”.

Oprócz czynności kontrolnych, prowadzona będzie również działalność edukacyjna na temat szkodliwego wpływu na środowisko i zdrowie ludzi spalania niewłaściwych paliw lub odpadów, konieczności wymiany starych pozaklasowych pieców oraz o możliwościach uzyskania dofinansowania na inwestycje związane z wymianą nieefektywnych źródeł ciepła, tj. w formie dotacji z budżetu Gminy i krajowego Programu „Czyste Powietrze”.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z zapisami „uchwały antysmogowej” z dniem 1 stycznia 2024 roku zakazuje się użytkowania kolejnej grupy kotłów. Chodzi tu o instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat (od 2007 r. do 2012 r.).

Uchwała antysmogowa dotyczy wszystkich właścicieli urządzeń o mocy do 1 MW, a także posiadaczy kominków i innych miejscowych ogrzewaczy powietrza. Od 1 stycznia 2023 roku dopuszcza się korzystanie z nich tylko wtedy, gdy osiągają sprawność cieplną minimum 80% lub są wyposażone
w urządzenie redukujące emisję pyłu. Właściciele kominków, które nie spełniają powyższych kryteriów, mieli obowiązek ich wymiany na te, które spełniają wymagania ekoprojektu.    

Niestety za nieterminową wymianę kotła – czyli niedopełnienie zobowiązań nałożonych
„uchwałą antysmogową” – grozi kara grzywny.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi.

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Mienia

Materiały

Uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw
Uchwala​_nr​_V​_36​_1​_2017.pdf 0.10MB
Uchwała antysmogowa dla Województwa Śląskiego
uchwala​_antysmogowa​_dla​_Slaskiego.pdf 0.04MB
Uchwała antysmogowa – co należy wiedzieć
Uchwala​_antysmogowa​_co​_nalezy​_wiedziec.pdf 0.82MB
Mogę zatrzymać smog!
Moge​_zatrzymac​_smog.pdf 9.32MB
Ocieplenie domu, nowe ogrzewanie. To się opłaca!
Ocieplenie​_domu​_nowe​_ogrzewanie.pdf 5.11MB
{"register":{"columns":[]}}