W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Segregujmy oleje jadalne! (część 11). Domowy recykling odpadów i zasada 5R

Oddziel to, co można segregować i odzyskać. Poniżej napisu na rysunku zostały przedstawione: plastik i metal (w białym kole ilustracja przedstawiającą butelkę PET), papier (ilustracja z gazetą), szkło (ilustracja ze słoikiem), bio (ilustracja z ogryzkiem jabłka), zużyty olej (ilustracja z kroplą tłuszczu).

Większość odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych można poddać recyklingowi. Dzięki temu chronimy środowisko, przyczyniamy się do ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilość odpadów. Recykling zaczyna się w naszym domu, kiedy pozbywamy się odpadów. Odpady to cenne surowce i to my decydujemy o tym, czy dany odpad będzie wykorzystany ponownie, czy nie. Warto pomyśleć także o zmniejszeniu ilości odpadów, na przykład w myśl zasady 5R.

Czym jest zasada 5R?

Jej nazwa pochodzi od 5 anglojęzycznych słów zaczynających na literę R (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot), które pozwalają wypracować, a następnie utrwalić nawyki pozwalające na ograniczenie powstawania odpadów. Co oznaczają poszczególne hasła?

Refuse (Odmawiaj) – to odmawianie użytkowania przedmiotów, które są problematyczne zarówno przy późniejszym ich przetworzeniu, jak i przy ponownym użyciu. Przykładem są jednorazowe opakowania czy torby, które można zastąpić wielorazowymi.

Reduce (Unikaj, Ogranicz) – to ograniczenie użytkowania niepotrzebnych i nadmiarowych produktów oraz zachęta do tego, aby w sposób świadomy podchodzić do codziennych wyborów. Na przykład poprzez robienie zakupów z listą produktów czy korzystanie z urządzeń w pełnym zakresie (korzystanie z pralki przy pełnym załadunku).

Reuse (Użyj ponownie) – to ponowne wykorzystanie produktów już posiadanych. Na przykład wielokrotne napełnianie plastikowej butelki na wodę czy oddanie nieużywanej odzieży potrzebującym.

Recycle (Utylizuj, Oddaj do odzysku) – przypomina o prawidłowej segregacji odpadów, by móc je później ponownie przetworzyć.

Rot (Kompostuj) – to przetwarzanie na naturalny nawóz tych odpadów, które podlegają naturalnemu procesowi rozkładu.

Recykling zaczyna się w domu

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, odpadów biodegradowalnych oraz zużytego oleju i tłuszczu jadalnego pozwala uzyskać pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

Na czym polega recykling zużytego oleju jadalnego

Polega na zebraniu oleju, który pozostał po przygotowaniu posiłków, na przykład do plastikowej butelki oraz umieszczeniu jej w specjalnym pojemniku do segregacji zużytego oleju. Olej zostanie dokładnie oczyszczony, przetworzony i ponownie wykorzystany w przemyśle motoryzacyjnym jako składnik biopaliwa.

Na terenie naszej gminy znajdują się specjalne pojemniki do segregacji zużytego oleju jadalnego. Można je znaleźć na mapie: www.segregujolej.pl/mapa. Na stronie www.segregujolej.pl znajdują się wszystkie potrzebne informacje, które pomogą w prosty sposób pozbywać się kolejnego odpadu w gospodarstwach domowych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}