W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Winne korzenie i perspektywy naszego regionu

Sygnatariusze aktu założycielskiego Stowarzyszenia „Cieszyński Szlak Wina”. Trzy osoby pozują z podpisanym dokumentem.

W Kończycach Wielkich powstało Stowarzyszenie „Cieszyński Szlak Wina”. Uroczyste podpisanie aktu założycielskiego odbyło się 27 października w miejscowym pałacu rodu Thun-Hohenstein. Zorganizował je Marcin Lipski, właściciel kończyckiego zespołu pałacowo-parkowego, który na jego terenie w 2020 roku utworzył trzecią, po plantacjach winorośli w Wiślicy i Mnichu, winnicę w polskiej części Śląska Cieszyńskiego, liczącą 2700 krzewów siedmiu odmian.  

Celem powołanego stowarzyszenia jest promocja Śląska Cieszyńskiego i rozwój na jego terenie enoturystyki, czyli turystyki winiarskiej. Jest to w pewnym sensie powrót do korzeni naszego regionu, bowiem uprawa winorośli była w średniowieczu na Śląsku Cieszyńskim dosyć rozpowszechniona. Kres temu położyło ochłodzenie klimatu, do którego doszło w XVIII wieku. Obserwowane obecnie ocieplenie dobrze rokuje zarówno już istniejącym, jaki i dopiero powstającym w naszym kraju winnicom.

W spotkaniu w Kończycach Wielkich, oprócz winiarzy – członków nowo powstałego stowarzyszenia, wzięli także udział włodarze kilku gmin z terenu powiatu cieszyńskiego i najbliższego sąsiedztwa, w tym Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski i Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. Obecny był również Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Sołtys Kończyc Wielkich Patrycja Kajzar oraz dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” – Euroregion Śląsk Cieszyński i Biura Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej Bogdan Kasperek.

Jak zauważył Marcin Lipski, wzorem dla cieszyńskich winiarzy powinien być rozwój winiarstwa, nie tylko upraw, ale także towarzyszącej mu turystyki, który nastąpił  u naszych południowych sąsiadów na południowych Morawach. Pierwsze winobranie w Kończycach Wielkich jest planowane w roku 2023.

Wójt Grzegorz Sikorski pogratulował inicjatorom powołania "Cieszyńskiego Szlaku Wina" tego pomysłu i życzył sukcesów w jego rozwoju. Mógłby on być przedłużeniem pobliskiego "Żelaznego Szlaku Rowerowego", czyli kilkudziesięciokilometrowej pętli, powstałej na polsko-czeskim pograniczu w oparciu o nieużywane już linie kolejowe. Na pewno taki szlak sam w sobie stanie się nie tylko dla Kończyc Wielkich i Gminy Hażlach, ale dla całego Śląska Cieszyńskiego, wartością dodaną.    

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}