W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Informacja w sprawie ustalania prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnionych od niepełnosprawności w związku z najnowszymi zmianami warunków wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja

Dnia 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165), która kolejny raz wydłuża ważność orzeczeń o niepełnosprawności, nowe przepisy nie przewidują jak poprzednio przedłużania z urzędu prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności tj. zasiłków pielęgnacyjnych, świadczeń pielęgnacyjnych, zasiłków dla opiekunów, dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Aby zachować ważność kończącego się orzeczenia o niepełnosprawności zgodnie z art. 6bb ust. 1-2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych należy:

  • w terminie 2 m-cy (w przypadku dziecka 3 m-cy) przed końcem ważności dotychczasowego orzeczenia złożyć wniosek do Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie nowego orzeczenia,
  • Zespół Orzekania o Niepełnosprawności wystawi zaświadczenie potwierdzające datę złożenia nowego wniosku o wydanie orzeczenia oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia, które będzie podstawą do korzystania z wszelkich uprawnień wynikających z orzeczenia o niepełnosprawności przez kolejne 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż do dnia wydania kolejnego  ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności.

Wyjątek stanowią orzeczenia dzieci, których ważność bezwzględnie kończy z dniem ukończenia przez dziecko 16-go roku życia.

Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, których termin ważności z mocy prawa został przedłużony do 30 września br. na podstawie ustawy  z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2023 poz. 2768) zachowają ważność po upływie tego terminu (30 września 2024 r.), aż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, jednak nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność (tj. maksymalnie do dnia 31 marca 2025 r. lub krócej w przypadku orzeczeń dzieci do ukończenia 16 r. życia) pod warunkiem, że wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia
o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności poprzedniego orzeczenia
(czyli w okresie do 30 września br.).

Orzeczenia osób, które wygasły w okresie pandemii, a przepisy przedłużyły ich ważność do 30.09.2024 r. powinny do dnia 30.09.2024 złożyć wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia bowiem, jeżeli termin ten nie zostanie zachowany, to utracą wszelkie uprawnienia i przywileje przewidziane dla osoby niepełnosprawnej.

Oznacza to, że osoby zainteresowane otrzymaniem po 30 września 2024 r. świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności powinny złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczecinku wniosek o takie świadczenie jeżeli otrzymały nowe orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności albo zaświadczenie określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia wydane przez przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (zaświadczenie należy dołączyć do wniosku).

{"register":{"columns":[]}}