Wsparcie asystenta rodziny - ustawa 'Za życiem'
Jakie dokumenty będą potrzebne?
- zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu dziecka, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Zaświadczenie można otrzymać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej,
- dokument potwierdzający ciążę,
- wniosek o przydzielenie asystenta rodziny.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
- w formie elektronicznej autoryzującej wnioskodawcę dopuszczonej w postępowaniu administracyjnym (opatrzone podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym), za pośrednictwem:
- Portalu ePUAP – https://epuap.gov.pl
- skrzynki e-Doręczeń o adresie AE:PL-98646-80038-AEUJB-26
- osobiście:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku, ul. Wiejska 4 – w godzinach pracy Ośrodka, najlepiej w dniach i godzinach przyjmowania interesantów. - za pośrednictwem poczty na adres:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku,
ul. Wiejska 4
78-400 Szczecinek
UWAGA! W przypadku wysłania wniosku za pośrednictwem urzędu pocztowego liczy się data doręczenia wniosku do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinku.
Termin i sposób załatwiania
Postępowanie nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.
Po złożeniu wniosku i weryfikacji dokumentów, w terminie 14 dni wysyłana jest pisemna informacja o przydzieleniu lub odmowie wsparcia asystenta rodziny.
Tryb odwoławczy
nie dotyczy
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”
Inne informacje
Asystent rodziny na podstawie sporządzonego Katalogu wsparcia w następujących obszarach:
- przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka,
- wsparcia psychologicznego,
- pomocy prawnej,
- dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej, udziela porad, ale też na podstawie pisemnego upoważnienia może załatwić w imieniu osób objętych pomocą sprawy w różnych instytucjach i organizacjach.
Dodatkowe informacje nt. wsparcia można uzyskać pod nr telefonów: 94 37 280 07 i 94 37 280 15 lub osobiście w dniach i godzinach przyjęć interesantów.
Ważne: informacje o pozostałych uprawnieniach przysługujących w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” znajdziecie Państwo klikając na link:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/informator-za-zyciem-
Informacje na temat opłat skarbowych lub administracyjnych
nie dotyczy
Formularze do pobrania
Materiały
Druk wniosku o wsparcie asystenta rodziny w ramach ustawy 'Za życiem'AR-wniosek.pdf 0.15MB