W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Berlin- Lichtenberg


Bezirksamt Lichtenberg von Berlin, - Urząd Dzielnicy Lichtenberg
10360 Berlin
Bezirksamt Lichtenberg,
Möllendorffstraße 6, 10367 Berlin
Telefon 90296 - 0, Fax 90296 - 3509,
e-mail: balibg.Poststelle@ba-libg.verwalt-berlin.de
http://www.berlin.de/ba-lichtenberg/index.html

WIRTSCHAFTSKREIS - Stowarzyszenie Przedsiębiorców
Franz-Jacob-Str. 2c 10369 Berlin
Tel.: +49 30/98694486/87
Fax: +49 30/98694488
e-mail: info@wkhl.de
http://www.wkhl.de/

List intencyjny o nawiązaniu współpracy pomiędzy samorządem Powiatu Hajnowskiego a władzami dzielnicy Berlin Lichtenberg miało miejsce w 2001 r. Współpraca sprzyja kontaktom biznesowym, wymianie szkolnej i kulturalnej oraz wsparciu turystyki. W ramach tego na przestrzeni lat przedsiębiorcy oraz delegacja samorządu Powiatu Hajnowskiego promowali region podczas Dni Gospodarczych, młodzież z hajnowskich szkół średnich uczestniczyła w wymianie, ponadto współpraca sprzyja promocji turystyki i walorów Puszczy Białowieskiej.

Kalendarium:

Sierpień  2021  -  projekt  Ławeczka

Data opublikowania: 2021-09-29

Artykuł ukazał się w berlińskiej prasie

(Od lewej) Burmistrz Berlin Lichtenberg Michael Grunst, Pełnomocnik ds. Współpracy Annegret Sachadä, Artysta Robert Patz

Projekt „Ławki” berlińskiego artysty Roberta Patz został wybrany w konkursie Dzielnicy Berlin – Lichtenberg,  który miał na celu prezentację 7 miast partnerskich na placu przed ratuszem na ul. Möllendorff. Pomysłem Patza była wymiana ławek między Lichtenbergiem a miastami partnerskimi. Każda ławka zawiera plakietkę z informacją o miejscowości jej pochodzenia i stroną internetową projektu (www.berlin.de/versitzstuecke).

W dniach 14 - 21 sierpnia 2021 zespół projektowy pojechał do europejskich miast partnerskich. Przekazanie ławek w Jurbarkas na Litwie, Warszawie -  Białołęce, Powiecie Hajnowskim w Polsce i Wiedniu – Margareten w Austrii  przebiegało uroczyście i umożliwiło międzynarodowe spotkania. Teraz te cztery ławki partnerskie zostaną postawione do końca roku przed ratuszem. Wymiana ławek z partnerami w Hanoi – Hoan w Wietnamie, Kaliningradem w Rosji i Maputo – KaMubukwana w Mozambiku nastąpi dopiero po ustaniu epidemii koronawirusa.
Burmistrz Dzielnicy Berlin – Lichtenberg 

Michael Grunst:

Artystyczny pomysł Roberta Patz uwidacznia partnerstwa Lichtenbergu w bardzo życiowy sposób. Partnerstwa na poziomie samorządowym funkcjonują przede wszystkim na poziomie międzyludzkim. Ławki reprezentują nasz dzień codzienny i są elementem łączącym. Poza tym są miejscem komunikacji i wymiany. Różnorodność ławek odpowiada różnorodności naszych 7 partnerów.  Zachęcają naszych mieszkańców, żeby dowiedzieć się o naszych partnerach i wejść z nimi w kontakt.


Starosta Powiatu Hajnowskiego Andrzej Skiepko:

 

Pomysł przekazania ławek między dzielnicą Berlin – Lichtenberg a zagranicznymi partnerami jako sposób na pokazanie międzynarodowej współpracy „na zewnątrz” i dotarcie bezpośrednio do mieszkańców zachwycił nas od samego początku. Gdzie, jak nie na zwykłej ławce, jest czas na złapanie oddechu, rozmowę i refleksję. Ławka to element typowy również w regionie Puszczy Białowieskiej. To właśnie na ławkach stojących przed domami toczyło się życie towarzyskie wiejskiej społeczności i do tego obrazu wielu z nas wraca z sentymentem myślami.

Burmistrz Warszawy – Białołęka Grzegorz Kuca:

Podoba nam się pomysł wymiany ławek jako forma prezentacji miast partnerskich. Ławka jest najbardziej charakterystycznym i najbardziej potrzebnym meblem miejskim. Przyczynia się do zbliżenia mieszkańców, którzy wspólnie na niej siedzą, odpoczywają i rozmawiają. A teraz okazało się, że ławka przyczynia się też do zbliżenia między miastami partnerskimi. Dzięki inicjatywie Lichtenbergu przed ratuszem w Białołęce stoi teraz ławka z Berlina i nasi mieszkańcy mogą się symbolicznie przenieść do Berlina.


Przewodnicząca Dzielnicy Wiedeń – Margareten Silvia Jankovic:

Jako nowa Przewodnicząca Dzielnicy Margareten cieszę się bardzo na kontynuację partnerstwa z Berlinem – Lichtenberg. Projekt „Ławki” od początku mnie osobiście zafascynował i jestem dumna z tego, że ławka z ulicy Berlina zostanie postawiona w Margareten, a tęczowa ławka z Margareten zdobić będzie plac przed ratuszem w Lichtenbergu.


Burmistrz Gminy Jurbarkas Skirmantas Mockevicius:

Jestem dumny z wieloletniej współpracy naszego regionu  z niemieckim partnerem. Mam nadzieję, że przyjaźń i miła komunikacja z Lichtenbergiem zawsze będzie trwała mimo „zewnętrznych zakłóceń”. Obecna wymiana ławek i prezentowana w Jurbarkas wystawa „Berlin – miasto naszych przyjaciół” jest nowym partnerskim akcentem, który pokazuje bliskość naszych narodów.

***
Ławka Powiatu Hajnowskiego wkrótce stanie przed ratuszem w Berlinie- Lichtenberg. Właśnie trwają pierwsze przymiarki do ustawienia ławek od czterech europejskich partnerów Dzielnicy Berlin – Lichtenberg: Jurbarkas z Litwy, Warszawy – Białołęka, Wiednia – Margareten i Powiatu Hajnowskiego.

Link do artykułu

Czerwiec 2020 - współpraca polsko – niemiecka cały czas się rozwija

Data opublikowania: 2020-06-26
Współpraca polsko – niemiecka cały czas się rozwija

Trudny czas koronowirusa wspiera kreatywność i pomysłowość współpracy z naszymi partnerami niemieckimi. W kwietniu 2020 otrzymaliśmy od Dzielnicy Berlin - Lichtenberg i Urzędu Nordsee - Treene pisma wspierające w walce z epidemią, która ogarnęła cały świat. Niemieccy partnerzy podkreślili wartość międzynarodowej solidarności w walce z epidemią i  jej skutkami, a także wyrazili troskę o  zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Słowa w tak trudnym dla wszystkich czasie mają wielką moc, dodają otuchy i siły, a przede wszystkim świadczą o bliskości relacji partnerskich.

Choć brak bezpośredniego kontaktu jest uciążliwy, to nie uniemożliwił kontynuowania współpracy i zacieśnienia  relacji.  Zaprzyjaźniona dzielnica stolicy Niemiec -  Berlin - Lichtenberg promuje wiedzę na temat wspólnych relacji z Powiatem Hajnowskim wśród swoich mieszkańców. W majowym wydaniu lokalnej gazety wydawanej przez Urząd Berlin - Lichtenberg "Rathaus Nachrichten Lichtenberg" zaprezentowana została  wieloletnia współpraca z Powiatem Hajnowskim. Tłumaczenia artykułów poniżej do pobrania.

 Każda wzmianka o regionie Puszczy Białowieskiej w zagranicznych mediach kształtuje pozytywny wizerunek powiatu, ponadto implikuje wzrost zainteresowania wśród turystów, a z terenu naszego sąsiada Niemiec przybywa ich do regionu Puszczy Białowieskiej szczególnie dużo.

Powiat Hajnowski w ramach partnerstwa, współpracuje z wieloma partnerami niemieckimi: z Urzędem Nordee – Treene (Niemcy), Urzędem Dzielnicy Berlin – Lichtenberg (Niemcy), Fundacją Euro - Natur (Niemcy), Stowarzyszeniem Energievision Frankenwald e.V., ale również z rejonami zza wschodniej granicy: rejonami Kamienieckim, Prużańskim i Świsłockim (Białoruś), Krajem Krasław (Łotwa), Rejonem Rundale (Łotwa) oraz partnerem krajowym Powiatem Nowosądeckim.  Współpraca w zależności od regionu, dotyka wielu płaszczyzn: od realizacji międzynarodowych projektów po wymianę doświadczeń oraz współpracę na niwie sportu, kultury czy administracji.

Choć Powiat Hajnowski od partnerów dzielą setki kilometrów, w tym także granice państw, odległość i geografia nie mają znaczenia. Regiony łączy wieloletnia współpraca, która w wyniku ożywionych kontaktów i w ciągu realizacji wspólnych działań, zmieniła się w przyjaźń. Nie sposób scharakteryzować każdy z regionów i opisać inicjatywy, które zostały zrealizowane w jednym tekście. Śledźcie stronę oraz termin ukazania się Gazety Hajnowskiej (dostępnej nieodpłatnie m.in. w Urzędzie): uruchamiamy cykl artkułów poświęconych naszym partnerom. W poniedziałek (29.06) – Powiat Nowosądecki.

Katarzyna Miszczuk

Lucyna Lewczuk

Artykuł w niemieckiej gazecie

 

Listopad 2019 - przedstawiciele Powiatu Hajnowskiego z wizytą w dzielnicy Berlin – Lichtenberg

Data opublikowania: 2019-11-28
Przedstawiciele Powiatu Hajnowskiego z wizytą w dzielnicy Berlin – Lichtenberg

W dniach 08-10.11 przedstawiciele Powiatu Hajnowskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko oraz główny specjalista z Wydziału Promocji i Rozwoju Lucyna Lewczuk gościli w partnerskim regionie  Dzielnicy Berlin –Lichtenberg. W wizycie uczestniczyły również inne delegacje partnerskie Berlina - Lichtenberg: Dzielnica Warszawy Białołęka oraz Wien – Margareten. Harmonogram dwudniowej wizyty – jako platformy wymiany doświadczeń w temacie rozwoju przedsiębiorczości i współpracy samorządu z biznesem, skupił się na prezentacji tamtejszych firm. Zaproszone delegacje zostały zapoznane z profilem działalności, branżą oraz sposobem zarządzania przedsiębiorstw funkcjonujących w Lichtenbergu – odwiedzili m.in. Laboratorium dentystyczne, Ökotopia - przedsiębiorstwo produkcji herbat i kawy, Berlińskie Wodociągi oraz dwa ośrodki rekreacyjno – sportowe: Wellenwerk - Perfekcyjna fala (posiadającego w swojej ofercie falę do surfowania w pomieszczeniach i kursy surfingu) i Windobona IndoorSkydiving (latanie w tunelu aerodynamicznym). Wizyty w przedsiębiorstwach nastawionych na innowacje lub nowoczesną produkcję, stanowiły okazję do wymiany wiedzy w temacie kierunków rozwoju biznesu w każdym z partnerskich regionów oraz omówienia płaszczyzny ewentualnej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z Berlina i naszego regionu.

 W ramach dobrych praktyk w temacie współpracy władz publicznych i biznesu, niemieccy partnerzy zaprosili wizytujące delegacje na przyjęcie z przedsiębiorcami. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń nt. współpracy i form wsparcia przedsiębiorstw przez lokalne samorządy. Udział w wielostronnych spotkaniach służy również zacieśnieniu międzynarodowej współpracy, budowy pozytywnego wizerunku Powiatu Hajnowskiego oraz promocji lokalnych przedsiębiorstw.

Katarzyna Miszczuk

Uczestnicy delegacji pozują do zdjęcia

 

Wrzesień 2015 - Powiat Hajnowski podpisał umowę o współpracy z Urzędem Dzielnicy Berlin - Lichtenberg

W dniach 02.10.-04.10. br. w powiecie hajnowskim gościła czteroosobowa delegacja reprezentująca Dzielnicę  Berlin – Lichtenberg, której przewodniczył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Berlin – Lichtenberg - Andreas Prüfer.  Głównym celem wizyty było podpisanie umowy o kontynuowaniu współpracy pomiędzy Powiatem Hajnowskim a  Dzielnicą  Berlin – Lichtenberg. Niemieckich gości powitali Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk, Wicestarosta Halina Surel, Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak, radne powiatu hajnowskiego Agnieszka Jarmocik i Joanna Kojło, sekretarz Maria Owerczuk, skarbnik Aniela Majewska oraz pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju: Walentyna Gorbacz oraz Lucyna Lewczuk. Podpisanie umowy poprzedziła wizyta Starosty Hajnowskiego Mirosława Romaniuka w Berlinie w lipcu 2015 r. Podpisane porozumienie stanowi kontynuację współpracy, trwającej nieprzerwanie od 2001r. Wierzę, że wszystkie priorytety współpracy zostaną zrealizowane, a wielość inicjatyw zacieśni współpracę pomiędzy regionami, będzie sprzyjać wymianie doświadczeń, rozwojowi turystyki oraz poznaniu kultur. Chciałbym podziękować naszym partnerom za dotychczasowe zaangażowanie – mam nadzieję, że kolejne lata będą równie owocne – powiedział Starosta.

Realizacja wspólnych inicjatyw o charakterze kulturalnym, turystycznym czy społecznym zaznała swoją kontynuację w nowej umowie obejmującą okres 2015-2017. Umowa określa priorytety współpracy w ramach czterech obszarów działania, przykładowo w obszarze młodzieży, kształcenia, sportu przewidziano organizację 7-dniowego, bezpłatnego rajdu rowerowego dla polsko – niemieckiej młodzieży oraz integrację osób niepełnosprawnych w ramach uczestnictwa w Europejskim Dniu Równouprawnienia Osób Niepełnosprawnych. Pozostałe obszary współpracy to inicjatywy wspierające dalsze wzajemne poznawanie sztuki i kultury, wymianę doświadczeń pomiędzy urzędami oraz rozwój turystyki i gospodarki. Jednak, jak podkreślił Zastępca Burmistrza Dzielnicy Berlin – Lichtenberg Andreas Prüfer: Najważniejsze byśmy się spotykali, rozmawiali, żebyśmy poznawali siebie nawzajem, własne problemy, po to by bardziej rozumieć innych i dążyć do jedności w Unii Europejskiej. Porozumienie jest umową ramową, każdy nasz pomysł można dopasować w te ramy. Nieważne jest to co zapiszemy, ważne jest to co zrobimy.  Być może należałoby pomyśleć o nowych pomysłach, ale najważniejsze jest spotkanie. Wiele rzeczy zrobiliśmy odnośnie młodzieży, młodzież zawsze była ważna w naszym partnerstwie, ale należałoby też coś zrobić dla starszego pokolenia, zaangażować w tę współpracę ludzi wieku średniego.

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy poznali piękno regionu Puszczy Białowieskiej utrwalone w spocie i filmie. Goście z Niemiec zadeklarowali promocję filmu na swojej stronie internetowej. W trakcie krótkiego pobytu delegacja niemiecka odwiedziła  Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce,  Sobór św. Trójcy, Muzeum Przyrodniczo – Leśne w Białowieży oraz uczestniczyła w imprezie sportowej Hajnowska Dwunastka.

Rewizyta delegacji z partnerskiego Urzędu  Dzielnicy  Berlin – Lichtenberg oraz podpisanie umowy o współpracy na lata 2015-2017 to kolejny krok poczyniony  przez Powiat Hajnowski ku zacieśnieniu integracji międzyregionalnej na forum międzynarodowym. Ale nie jedyny – w dniach 12 – 13 września  br. powiat hajnowski gościł delegację z Rundale z Łotwy (więcej tu), z kolei 22 września odbyło się spotkanie z ekspertami niemieckimi dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Natomiast 2 października powiat hajnowski odwiedziła Konsul Generalna Republiki Białoruś w Białymstoku Alla Fedorova.

Katarzyna Nikołajuk

Samorządowcy z Powiatu Hajnowskiego [pozują do wspólnego zdjęcia wraz z członkami delegacji niemieckiej

Wrzesień 2015 -2015 km w 25 dni!

Niesamowity pomysł uczczenia 25-lecia zjednoczenia Niemiec i współpracy partnerskiej Dzielnicy Berlin - Lichtenberg z miastami i regionami w Europie miał Berlińczyk Stephen Radkowski - przedsiębiorca, entuzjasta rowerów i przyjaciel porozumienia między narodami, który postanowił przejechać 2015 km w 25 dni i odwiedzić europejskich partnerów  Berlina - Lichtenberg. Na jego trasie oprócz oczywiście Powiatu Hajnowskiego znalazły się takie miejscowości jak warszawska Białołęka, Jurbarkas (Litwa) i Kaliningrad (Rosja). Jak donoszą nasi partnerzy jego podróż zakończyła się sukcesem. W ten sposób p. Radkowski przyczynił się do promocji wieloletniej współpracy między regionami. To niewątpliwie pomysł godny naśladowania!

  Wydział Promocji i Rozwoju

Grudzień 2012 „Zniczka” z Zespołu Szkół z DNJB reprezentowała Powiat Hajnowski na 19 Jarmarku Bożonarodzeniowym w Berlinie – Lichtenberg

W ramach projektu „Pieśni polskiego, wschodniego pogranicza na 19 Jarmarku Bożonarodzeniowym w Berlinie – Lichtenberg” współfinansowanego z Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej w dniach 30.11 – 03.12.2012 r. odbył się wyjazd zespołu „Zniczka” z Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego do partnera Powiatu Hajnowskiego – Dzielnicy Berlin – Lichtenberg w Niemczech. Głównym punktem wizyty był występ na Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym tradycyjnie przed ratuszem Dzielnicy Berlin – Lichtenberg, podczas którego mieszkańcy Berlina wspólnie spędzają czas w przedświątecznym, bożonarodzeniowym nastroju. Młodzież występowała również w Ośrodku dla osób niepełnosprawnych Lazarus oraz w centrum handlowym Lindencenter. W zaprezentowanym repertuarze chóru najważniejsze miejsce zajęły oczywiście kolędy, które były przeplatane ludowymi pieśniami, charakterystycznymi dla naszego regionu. Piękne, wschodnie brzmienia i melodie zwracały uwagę uczestników spotkań i amatorów świątecznych zakupów, którzy przystawali z uwagą i zaciekawieniem dając się na chwilę uwieść czarowi śpiewu.

Program pobytu w Berlinie urozmaicony został poznawaniem symboli niemieckiej stolicy – Bramy Brandenburskiej, Parlamentu, Goldenelse, wieży telewizyjnej, pozostałości muru berlińskiego wraz z nierozerwalnie z nimi związanymi elementami ich historii. Szczególnym przeżyciem było odkrywanie z przewodnikiem ukrytych przekazów słynnych rzeźbiarzy w Muzeum im. Bodego na Wyspie Muzeów.

Wyjazd do Berlina umożliwił młodzieży Powiatu Hajnowskiego pochwalenie się wynikami swojej pracy przed zagraniczną publicznością, a ciepłe przyjęcie zmotywowało ich do dalszego wysiłku nad kształceniem swoich artystycznych zdolności.

Wydział Promocji i Rozwoju

Październik 2010 - konferencja „Żywotne partnerstwa” w Berlinie – Lichtenberg

W dniach 25 - 29.10.2010 r. przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych powiatu hajnowskiego  uczestniczyli w międzynarodowej konferencji „Żywotne partnerstwa” w Berlinie zorganizowanej przez Dzielnicę Berlin Lichtenberg. W konferencji wzięli również  udział reprezentanci wszystkich zagranicznych partnerów Berlina – Lichtenberg – Regionu Jurbarkas z Litwy, miasta Kaliningrad z Rosji oraz Dzielnicy Warszawy Białołęki.

Celem konferencji było przekazanie doświadczeń niemieckich w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz zaprezentowanie różnych możliwości wspierania zaangażowania mieszkańców w tworzeniu budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski zakłada włączenie lokalnego społeczeństwa do tworzenia pewnej części budżetu miasta wraz z przedstawicielami władz. Wszyscy mieszkańcy niezależnie od wieku mają możliwość zgłaszania zaobserwowanych potrzeb oraz uczestniczenia w publicznych debatach o potrzebach i zasobach Dzielnicy Lichtenberg oraz głosowania w celu wybrania działań priorytetowych. Budżet obywatelski wnosi przejrzystość do sytuacji i decyzji budżetowych, a co najważniejsze wszyscy obywatele mają wpływ na zmiany zachodzące w ich najbliższym otoczeniu oraz ponoszą współodpowiedzialność za kierunek rozwoju ich miasta.

Uczestnicy konferencji zapoznali się również z realizacją budżetu obywatelskiego w stolicy Landu Brandenburgia – Poczdamie.

W ramach praktycznego poznania działalności stowarzyszeń  przedstawiciele delegacji odwiedzili ośrodki, które funkcjonują w oparciu o realizację małych projektów z funduszy przeznaczonych przez władze dzielnicy na rozwój lokalnych inicjatyw w poszczególnych jej częściach. Hajnowska delegacja odwiedziła ośrodek „Kultschule”, którego działalność dostosowana jest do potrzeb i oczekiwań mieszkańców i grup społecznych. W ośrodku, który powstał w niefunkcjonującej szkole, odbywają się spotkania lokalnych stowarzyszeń, zajęcia plastyczne i ceramiczne dla dzieci i młodzieży, zajęcia sportowe, spotkania kolekcjonerów, chórów oraz imprezy dla mieszkańców osiedla. Działa tu również stołówka dla osób starszych i samotnych oraz radio młodzieżowe.

Wspólne uczestnictwo przedstawicieli władz i organizacji pozarządowych było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poglądów i oczekiwań w związku z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w każdym z uczestniczących krajów oraz nawiązania nowych perspektyw wzajemnej współpracy.

Na zakończenie międzynarodowego spotkania „Żywotne partnerstwa” odbyła się konferencja prasowa z najważniejszymi reprezentantami władz – Burmistrzem Lichtenbergu Christiną Emmrich, Starostą Powiatu Hajnowskiego Włodzimierzem Pietroczukiem, Zastepcą Burmistrza Warszawy – Białołęka Andrzejem Opolskim, Zastepcą Burmistrza Jurbarkas Egidijusem Giedraitis, doradcą prezydenta miasta Kaliningrad Aleksiejem Sagajdak.

Uczestnicy konferencji po obradach zobaczyli najważniejsze zabytki Berlina oraz zwiedzili piękny park Sanssouci w Poczdamie.

Wydział Promocji, Rozwoju Regionalnego,
Turystyki i Współpracy z Zagranicą

Lipiec 2010 - sztuka bez granic

W dniach 04-10.2010 odbyła się wymiana młodzieży w ramach projektu  pn: „sztuka bez granic” ( ”Kunst ohne Grenzen”). Polsko-niemiecki projekt „Sztuka bez granic” jerst efektem wieloletniej współpracy Powiatu Hajnowskiego z Dzielnicą Berlin Lichtenberg. Wzięła w nim udział młodzież ze Szkoły nr 4 w Hajnówce, wraz z opiekunami a także młodzież z Niemiec wraz z kadrą.

Spotkanie odbyło się w Berlinie, w dzielnicy Lichtenberg.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia integracyjne, a także dyskoteka dla wszystkich uczestników. W programie projektu najważniejszym punktem były kreatywne warsztaty ze sztuki, które odbywały się każdego dnia w Jugendkunstschule (Młodzieżowa Szkoła Sztuki) Warsztaty obejmowały zajęcia plastyczne t.j malowanie na płótnie, zajęcia z wykorzystaniem skóry(Linoleum), a także z wykorzystaniem innych materiałów. Wszystkie zajęcia odbywały się pod czujnym okiem fachowców z danej dziedziny artystycznej. Mieliśmy także okazję zjeść wspólną kolację w towarzystwie pani Burmistrz Dzielnicy Lichtenberg i kierownikiem domu EJF. Zwiedziliśmy także Berlin,m.in.: ZOO, Bramę Brandenburską (Brandenburger Tor), wieżę telewizyjną(Fernsehturm) Reichstag- siedzibę niemieckiego parlamentu (Bundestag), Katedrę Berlińską (Berliner Doom), Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus).

Na zakończenie dostaliśmy piękne kalendarze na 2011 rok z wydrukowanymi  pracami, które były efektem wspólnych działań. Wróciliśmy z Berlina zadowoleni, pełni wrażeń. Teraz czekamy na wizytę naszych gości w Hajnówce w dn.15-21.2010.

Projekt ”sztuka bez granic” otrzymał dofinansowanie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Emilia Godlewska

Grudzień 2008 - młodzieżowy chór Soboru św. Trójcy na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Berlinie

W ramach współpracy Starostwa Powiatowego w Hajnówce z dzielnicą Berlin Lichtenberg w dniach 28.11- 01.12.2008 r. chór młodzieżowy Soboru Św. Trójcy zaprezentował kolędy i tradycyjne pieśni naszego regionu na corocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym, w ośrodku dla osób z problemami psychicznymi oraz w centrum handlowym w Berlinie.

Relacja w załączeniu strony

Lipiec 2008 - spotkanie młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Hajnówce z rówieśnikami z Niemiec i Litwy

Wszyscy w jednej łódce – w drodze, w mieście i na wsi” to hasło przewodnie międzynarodowego spotkania młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Hajnówce z rówieśnikami z Niemiec i Litwy, które zostało zorganizowane w ramach współpracy Starostwa Powiatowego z dzielnicą Berlina Lichtenberg. Dziesięć dni spędzonych w stolicy Niemiec i jego uroczych okolicach połączonych z niecodziennymi wrażeniami na długo zapadnie w pamięci młodych ludzi i ich opiekunów. A naprawdę jest co wspominać – poznawanie Berlina, wspólne budowanie tratw i spływ nimi rzeką Sprewą, wspinaczki na linach, spływ kajakami, samodzielne przygotowywanie posiłków i noclegi pod dachem namiotu

Relacja w załączeniu strony

Październik 2007 - delegacja Starostwa Powiatowego w Hajnówce, wraz ze Starostą Włodzimierzem Pietroczukiem, uczestniczyła w 3. Dniach Gospodarczych

W dniach 19-22 września 2007 r. delegacja Starostwa Powiatowego w Hajnówce, wraz ze Starostą Włodzimierzem Pietroczukiem, uczestniczyła w 3. Dniach Gospodarczych, które odbyły się w Berlinie Lichtenbergu. Jak co roku strona niemiecka zorganizowała targi gospodarcze pod hasłem „Kontakty czynią silniejszym”, w których wzięły udział przede wszystkim przedsiębiorstwa działające w berlińskiej dzielnicy Lichtenberg. Powiat Hajnowski miał możliwość promocji i prezentacji gospodarczej na wspólnym stoisku partnerów zagranicznych Berlina-Lichtenbergu

Relacja w załączeniu strony

Sierpień 2007  - w Powiecie Hajnowskim gościła delegacja z partnerskiego regionu – Dzielnicy Berlina – Lichtenberg w Niemczech

W dniach 15-17 sierpnia w Powiecie Hajnowskim gościła delegacja z partnerskiego regionu – Dzielnicy Berlina – Lichtenberg w Niemczech. W jej skład weszli: pani Christina Emmrich – pani Burmistrz Dzielnicy Lichtenberg, pani Dr. Steffi Poßner – Przewodnicząca Towarzystwa „Kappe”, pani Karin Strumph – pracownik biura ds. współpracy z zagranicą Urzędu Dzielnicy Lichtenberg oraz pan Richter – pracownik Urzędu Dzielnicy Lichtenberg. Wizyta miała na celu omówienie możliwości nawiązania współpracy szkół z obu regionów poprzez realizację wspólnych projektów.

Relacja w załączeniu strony

Wrzesień 2006 - deklaracja o współpracy miedzy Powiatem Hajnowskim a dzielnicą Berlina Lichtenberg

Deklaracja o współpracy miedzy Powiatem Hajnowskim a dzielnicą Berlina Lichtenberg została podpisana we wrześniu 2001 r. Następstwem umowy jest m.in. coroczny udział Powiatu Hajnowskiego w organizowanych w różnych formach Dniach Gospodarczych dzielnicy Lichtenberg.  W dniach 11-13 września 2006 r. na zaproszenie Pani Burmistrz dzielnicy Lichtenberg- Christiny Emmrich, przedstawiciele Powiatu Hajnowskiego w osobach: Jerzy Sirak - Wicestarosta Hajnowski i Walentyna Gorbacz - Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju Regionalnego, Turystyki i Współpracy z Zagranicą.

Relacja w załączeniu strony

Wrzesień 2005 - delegacja Powiatu Hajnowskiego gościła w berlińskiej Dzielnicy Lichtenberg

W dniach 07.09.-08.09.2005 roku delegacja Powiatu Hajnowskiego gościła w berlińskiej Dzielnicy Lichtenberg na „I Partnerskich Dniach Gospodarczych – Berlin eastside”. Rokrocznie Dzielnica Lichtenberg organizuje targi gospodarcze swoich firm, które chcą kooperować z przedsiębiorstwami z Europy Centralnej i Wschodniej. W roku bieżącym targi przybrały odmienną formułę, gdyż nowym partnerem projektu została berlińska Dzielnica Marzahn.

Relacja w załączeniu strony

Grudzień 2004 - ucznowie hajnowskiego LO w Berlinie

9 osobowa grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce wraz z opiekunką Anettą Wasiluk w dniach 25-29 listopada gościła w Berlinie – Lichtenbergu.

Relacja w załączeniu strony

Październik 2004 - delegacja Starostwa Powiatowego w Hajnówce  gościła w Berlinie

W dniach 20.10. – 22.10.2004 roku delegacja Starostwa Powiatowego w Hajnówce na czele z Wicestarostą panem Jerzym Sirakiem gościła w Berlinie na XI  Dniach Gospodarki na zaproszenie partnerskiej dzielnicy Lichtenberg.

Czerwiec 2004

Członkowie Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Zawodowych, zespołu „Zniczka” z Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce, opiekunowie oraz przedstawiciele Rady Powiatu Hajnowskiego, odwiedzili partnerski region Hattsted

Relacja w załączeniu strony

Marzec 2004 - wymiana młodzieży

W dniach 8-12 marca b.r. 20 – osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie Hajnówce wraz z opiekunami uczestniczyła w wymianie młodzieży z Fritz-Reuter Oberschule z dzielnicy Lichtenberg w Berlinie.

Relacja w załączeniu strony

GRUDZIEŃ 2003

W dniach 26.11 – 02.12.2003 grupa przedstawicieli Powiatu Hajnowskiego uczestniczyła we wspólnym projekcie realizowanym w dzielnicy Lichtenberg w Berlinie.

Relacja w załączeniu strony

Wrzesień 2003

10 -te jubileuszowe targi gospodarcze w Berlinie – Lichtenbergu. W dniach 4-5.09.03 r. przedstawiciele Starostwa Powiatowego i firm Powiatu Hajnowskiego uczestniczyli w 10 Dniach Przedsiębiorczości- „Lichtenberg – po raz dziesiąty”, które odbywały się w Czerwonym Ratuszu w Berlinie. ..Relacja w załączeniu strony

W dniach 8-13 września 2003 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących gościła 13-osobowa grupa młodzieży niemieckiej wraz z opiekunami z Fritz-Reuter Oberschule w dzielnicy Lichtenberg – Berlin.  ..Relacja w załączeniu strony

Maj 2003

W dniach 5-7 maja br. gościli w Powiecie Hajnowskim pan Frank Schmidt oraz pan Mike Meto Mettke – nauczyciele ze szkoły Fritz-Reuter-Oberschule z Dzielnicy Lichtenberg w Berlinie - relacja w załączeniu strony

Wrzesień 2002

17-18 września przedstawiciele samorządów i firm powiatu hajnowskiego wzięli udział w  9 Dniach Gospodarczych w Lichtenberg. Powiat hajnowski na swoim stoisku  promował firmy i atrakcje  turystyczne. Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk i przedstawiciele firm uczestniczyli w grupach dyskusyjnych towarzyszących targom. Omówiono także możliwości wspólnego aplikowania o fundusze europejskie.

Czerwiec 2002

Udział grupy młodzieży z Lichtenbergu   w obozie edukacyjnym w Białowieży, w ramach projektu realizowanego przez Starostwo Powiatowe „Letnia Szkoła Integracji Europejskiej”.

Maj 2002

7 maja odbyła się wizyta Burmistrza Okręgu Lichtenberg – Pana Dr. Wolframa Friedersdorffa oraz Dyrektora Wydziału Gospodarki i Nieruchomości Dr A.Prufera. Omówione zostały następujące sprawy:
- współpraca szkół wyższych,
- wymiana szkolna,
- kojarzenie podmiotów gospodarczych.

Marzec 2002

Spotkanie robocze przedstawicieli Stowarzyszenia Przedsiębiorców Hohenschönhausen-Lichtenberg e.V. i przedstawicieli powiatu hajnowskiego w Warszawie, w  sprawie projektu dotyczącego punktu koordynacyjnego w zakresie przedsiębiorczości, który funkcjonowałby w Lichtenbergu.

Wrzesień 2001

20-22 września przedstawiciele samorządów i  firm powiatu hajnowskiego uczestniczyli w 8 Dniach Gospodarczych w Lichtenbergu. Powiat Hajnowski posiadał  swoje stoisko, gdzie szeroko były prezentowane materiały promocyjne oraz wyroby firm m.in.: Runo, Nikom, Drewexpol, Sawiccy, Konstol, PSS. Przedstawiciele firm mogli bezpośrednio prowadzić rozmowy ze zwiedzającymi. Podczas tej wizyty odbyło się spotkanie z władzami Dzielnicy Lichtenberg – Panem Burmistrzem Dr Wolframem Friedersdorffem. Podczas oficjalnych rozmów zostało podpisane Oświadczenie Woli, w którym dwie strony zadeklarowały   wzajemną współpracy.

Maj 2001

Wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia Przedsiębiorców Lichtenbergu w Hajnówce.
Odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządów i przedsiębiorców powiatu hajnowskiego, które służyło wzajemnemu poznaniu się.  Delegacji przewodniczył Polak zamieszkujący Lichtenberg, odpowiedzialny w Stowarzyszeniu za współpracę z zagranicą – Pan Jacek Gredka. Został podpisany list intencyjny wyrażający deklarację wzajemnej współpracy.

 

Materiały

grudzień 2008
grudzien​_2008.docx 0.80MB
Lipiec 2008
lipiec​_2008.docx 0.99MB
Październik 2007
pazdziernik​_2007.docx 0.58MB
Sierpień 2007
sierpien​_2007.docx 0.24MB
Wrzesień​_2006
wrzesien​_2006.docx 0.34MB
Wrzesień 2005
wrzesien​_2005.docx 0.02MB
Grudzień 2004
grudzien​_2004.docx 0.73MB
Październik 2004
pazdziernik​_2004.docx 0.02MB
Czerwiec 2004
czerwiec​_2004.docx 0.39MB
Marzec 2004
marzec​_2004.docx 0.03MB
Grudzień 2003
grudzien​_2003.docx 0.13MB
08-13.09.2003 W dniach 8-13 września 2003 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących gościła 13-osobowa grupa młodzieży niemieckiej wraz z opiekunami z Fritz-Reuter Oberschule w dzielnicy Lichtenberg – Berlin
0813092003.docx 0.05MB
04-05.09.2003 Przedstawiciele Starostwa Powiatowego i firm Powiatu Hajnowskiego uczestniczyli w 10 Dniach Przedsiębiorczości- „Lichtenberg – po raz dziesiąty”
0405092003.docx 0.04MB
Maj 2003
maj​_2003.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}