W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ławki parkowe w podróży

29.09.2021

Artykuł ukazał się w berlińskiej prasie

(Od lewej) Burmistrz Berlin Lichtenberg Michael Grunst, Pełnomocnik ds. Współpracy Annegret Sachadä, Artysta Robert Patz

Projekt „Ławki” berlińskiego artysty Roberta Patz został wybrany w konkursie Dzielnicy Berlin – Lichtenberg,  który miał na celu prezentację 7 miast partnerskich na placu przed ratuszem na ul. Möllendorff. Pomysłem Patza była wymiana ławek między Lichtenbergiem a miastami partnerskimi. Każda ławka zawiera plakietkę z informacją o miejscowości jej pochodzenia i stroną internetową projektu (www.berlin.de/versitzstuecke).

W dniach 14 - 21 sierpnia 2021 zespół projektowy pojechał do europejskich miast partnerskich. Przekazanie ławek w Jurbarkas na Litwie, Warszawie -  Białołęce, Powiecie Hajnowskim w Polsce i Wiedniu – Margareten w Austrii  przebiegało uroczyście i umożliwiło międzynarodowe spotkania. Teraz te cztery ławki partnerskie zostaną postawione do końca roku przed ratuszem. Wymiana ławek z partnerami w Hanoi – Hoan w Wietnamie, Kaliningradem w Rosji i Maputo – KaMubukwana w Mozambiku nastąpi dopiero po ustaniu epidemii koronawirusa.
Burmistrz Dzielnicy Berlin – Lichtenberg 

Michael Grunst:

Artystyczny pomysł Roberta Patz uwidacznia partnerstwa Lichtenbergu w bardzo życiowy sposób. Partnerstwa na poziomie samorządowym funkcjonują przede wszystkim na poziomie międzyludzkim. Ławki reprezentują nasz dzień codzienny i są elementem łączącym. Poza tym są miejscem komunikacji i wymiany. Różnorodność ławek odpowiada różnorodności naszych 7 partnerów.  Zachęcają naszych mieszkańców, żeby dowiedzieć się o naszych partnerach i wejść z nimi w kontakt.


Starosta Powiatu Hajnowskiego Andrzej Skiepko:

 

Pomysł przekazania ławek między dzielnicą Berlin – Lichtenberg a zagranicznymi partnerami jako sposób na pokazanie międzynarodowej współpracy „na zewnątrz” i dotarcie bezpośrednio do mieszkańców zachwycił nas od samego początku. Gdzie, jak nie na zwykłej ławce, jest czas na złapanie oddechu, rozmowę i refleksję. Ławka to element typowy również w regionie Puszczy Białowieskiej. To właśnie na ławkach stojących przed domami toczyło się życie towarzyskie wiejskiej społeczności i do tego obrazu wielu z nas wraca z sentymentem myślami.

Burmistrz Warszawy – Białołęka Grzegorz Kuca:

Podoba nam się pomysł wymiany ławek jako forma prezentacji miast partnerskich. Ławka jest najbardziej charakterystycznym i najbardziej potrzebnym meblem miejskim. Przyczynia się do zbliżenia mieszkańców, którzy wspólnie na niej siedzą, odpoczywają i rozmawiają. A teraz okazało się, że ławka przyczynia się też do zbliżenia między miastami partnerskimi. Dzięki inicjatywie Lichtenbergu przed ratuszem w Białołęce stoi teraz ławka z Berlina i nasi mieszkańcy mogą się symbolicznie przenieść do Berlina.


Przewodnicząca Dzielnicy Wiedeń – Margareten Silvia Jankovic:

Jako nowa Przewodnicząca Dzielnicy Margareten cieszę się bardzo na kontynuację partnerstwa z Berlinem – Lichtenberg. Projekt „Ławki” od początku mnie osobiście zafascynował i jestem dumna z tego, że ławka z ulicy Berlina zostanie postawiona w Margareten, a tęczowa ławka z Margareten zdobić będzie plac przed ratuszem w Lichtenbergu.


Burmistrz Gminy Jurbarkas Skirmantas Mockevicius:

Jestem dumny z wieloletniej współpracy naszego regionu  z niemieckim partnerem. Mam nadzieję, że przyjaźń i miła komunikacja z Lichtenbergiem zawsze będzie trwała mimo „zewnętrznych zakłóceń”. Obecna wymiana ławek i prezentowana w Jurbarkas wystawa „Berlin – miasto naszych przyjaciół” jest nowym partnerskim akcentem, który pokazuje bliskość naszych narodów.

***
Ławka Powiatu Hajnowskiego wkrótce stanie przed ratuszem w Berlinie- Lichtenberg. Właśnie trwają pierwsze przymiarki do ustawienia ławek od czterech europejskich partnerów Dzielnicy Berlin – Lichtenberg: Jurbarkas z Litwy, Warszawy – Białołęka, Wiednia – Margareten i Powiatu Hajnowskiego.

 

Materiały

Ławki parkowe w podróży- przetłumaczony artykuł, który ukazał się w gazecie samorządowej ”Wiadomości z Ratusza Lichtenberg”
Ławki​_parkowe​_w​_podróży.docx 0.02MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}