W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Nordic Walking

Nordic Walking w gminie Fałków

Z centrum Fałkowa możemy wyruszyć na trzy trasy nordic walking. Spacer po nich to nie tylko solidna dawka ruchu, ale i szansa na zapoznanie się z walorami okolicy.

Na spacery nordic walking możemy wyruszyć pozostawiając auto na parkingu przed kościołem pw. św. Trójcy w Fałkowie. Wyznakowane w terenie trasy mają charakter pętli i różną długość.

Trasa zielona - 7,5 km. Z parkingu przed kościołem w Fałkowie trasa przebiega w kierunku południowym, do Woli Szkuckiej, skąd dalej na północ lasami i znów do centrum miejscowości Fałków. Na wędrówkę należy przeznaczyć ok. 2 godzin.

Trasa czerwona - 12 km. Z parkingu przed kościołem w Fałkowie trasa wiedzie na północny-zachód do Plaskowic i dalej do Starzechowic, skąd lasami w kierunku na południe wraca do Fałkowa. Czas przejścia ok. 3 godzin.

Trasa czarna - 17,7 km. Z parkingu przed kościołem w Fałkowie trasa prowadzi turystów na północny-zachód do miejscowości Pląskowice, a następnie w kierunku południowym do miejscowości Skórnice i dalej na zachód do Poręby. Następnie w kierunku południowym zmierza do Czermna, gdzie skręca na wschód i prowadzi do miejscowości Olszamowice i dalej do torów kolejowych. Następnie w kierunku północnym do Sułkowa, skąd w kierunku północno-wschodnim zawraca do Fałkowa. 

Fałkowski Nordic Walking Park został opracowany przez Stację Zdrowie we współpracy z Lokalną Grupą Działania Nad Czarną i Pilicą.

Nordic Walking w gminie Ruda Maleniecka

Trasy Nordic Walking zachęcają do poznania urokliwych zakątków gminy Ruda Maleniecka, prowadzą po drogach, chodnikach, leśnych duktach, a nawet dwukilometrowym odcinkiem grobli przy stawach

Wytyczono trzy pętle o zróżnicowanych długościach: trasa zielona: 5,3 km; trasa czerwona: 11,7 km, trasa czarna: 13,0 km. Wszystkie rozpoczynają się przy budynku OSP w Młotkowicach. Korzystający z tras mają możliwość dowolnego wyboru przejścia dzięki temu, że trasy mają odcinki wspólne i krzyżują się. Infrastruktura tras obejmuje także tablice informacyjne, tablice z propozycją ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz prawidłowego pomiaru tętna.

Nordic Walking - trasy w Sielpi

Trzy trasy nordic walking czekają na amatorów pieszych wędrówek i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu w Sielpi. Trasami opiekuje się Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sielpi, tam też można nieodpłatnie wypożyczyć specjalne kije.

Wszystkie trasy wytyczono na zasadzie pętli. Punkt rozpoczynający z tablicą informacyjną znajduje się przy Ośrodku Sportu I Rekreacji w Sielpi, ul. Spacerowa 1. Trasy poprowadzone są chodnikami, asfaltowymi i gruntowymi drogami oraz leśnymi ścieżkami. Mają kilka wspólnych punktów, tak aby umożliwić swobodne wydłużanie lub skracanie pokonywanego dystansu.  Podczas wędrówki możemy też zmierzyć tętno oraz wykonać serię ćwiczeń sugerując się wskazówkami zamieszczonymi na 6 tablicach.

Trasa zielona - 4,5 km
Czas przejścia ok. 1 godz.

Pętla poprowadzona promenadą nad zbiornikiem wodnym w Sielpi, brzegiem rzeki Czarnej i drogą łączącą miejscowości Piekło i Sielpia. Po 600 m spaceru promenada kierujemy się w lewo i po ok. 500 m docieramy do brzegu rzeki Czarnej. Gruntową drogą dochodzimy do punktu pomiaru tętna i skręcamy w lewo w  leśny dukt. Po 100 m trasa czerwona odchodzi w prawo my zaś skręcamy w lewo i dochodzimy do tablicy z serią ćwiczeń.  Po ich wykonaniu skręcamy w lewo i po przejściu kilometra trasy dochodzimy do asfaltowej drogi w Sielpi. Przecinamy ją i chodnikiem pomiędzy ośrodkami wypoczynkowymi, dochodzimy do promenady, gdzie skręcamy w prawo. Po kilkuset metrach dochodzimy do punktu początkowego.

Trasa czerwona - 13,5 km
Czas przejścia ok. 2 godz.
Ruszamy spod ośrodka OSiR, obchodzimy zbiornik wodny od zachodu szeroką ścieżką pieszo-rowerową. Przechodzimy przez okazałą kładkę i za chwilę wchodzimy do lasu. Pokonujemy drewnianą kładkę na rzece Czarnej Tarasce i pięknymi duktami leśnymi maszerujemy w kierunku wschodnim. Po kilku kilometrach, za znakami skręcamy w lewo i dochodzimy do brzegu rzeki Czarnej. Maszerując wzdłuż meandrującej rzeki dochodzimy do mostu. Przekraczamy go i dochodzimy do gruntowej drogi. Towarzyszące nam oznakowanie trasy czarnej odbija w prawo, my zaś skręcamy w lewo i po kilkunastu minutach docieramy do

miejsca pomiaru tętna. Po kolejnych kilkunastu minutach  marszu dochodzimy do tablicy z ćwiczeniami. Po ich wykonaniu kontynuujemy wędrówkę i dochodzimy promenady głównej, a stąd już tylko kilkaset metrów do Ośrodka OSiR i początku wędrówki.

Trasa czarna - 17,3 km
Czas przejścia ok. 3 godz.
Trasa w większości pokrywa się z przebiegiem trasy czerwonej. Po pokonaniu mostu na rzece Czarnej trasa odbija w prawo i pomiędzy letniskami prowadzi do miejscowości Piekło. Mijając tablicę z nazwą wsi należy kontynuować wędrówkę prosto w kierunku Nieba. Po około 0,5 km należy skręcić w lewo, by dojść do pomnika przyrody Skałki Piekło. Tu także wiaty, stoły i ławy. Po zwiedzeniu skałek i odpoczynku należy kontynuować wędrówkę docierając do utwardzonej drogi, gdzie zlokalizowany został punkt pomiaru tętna. Stąd blisko 4 km marszu do tablicy z serią ćwiczeń, gdzie także połączenie z trasa zieloną, która doprowadza do punktu startu.

 

{"register":{"columns":[]}}