W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Podstawowe informacje

O powiecie koneckim w kilku zdaniach

Położenie geograficzne powiatu koneckiego

Powiat konecki położony jest w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Graniczy z powiatami skarżyskim, kieleckim, włoszczowskim oraz z powiatami radomszczańskim i opoczyńskim w województwie łódzkim, przysuskim i szydłowieckim w województwie mazowieckim. Od południa graniczy z podnóżem Gór Świętokrzyskich. Falisty układ powierzchni (Wzgórza Koneckie), w większości porośnięty lasami, sprzyjał wytworzeniu się licznych rzek i strumieni. 

Krótka historia powiatu koneckiego

Powiat konecki został utworzony w 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Końskie. Ziemia Konecka kojarzona jest z trzema wielkimi rodami: Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich. 

W skład powiatu koneckiego wchodzi 8 gmin o łącznym obszarze prawie 1140 km², w tym cztery gminy miejsko-wiejskie: Końskie, Gowarczów, Radoszyce i Stąporków oraz cztery gmin wiejskie: Fałków, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka i Smyków. Liczba mieszkańców powiatu wynosi prawie 73 000 tysięcy.

Gmina Końskie - gmina miejsko-wiejska. Zajmuje obszar 250 km². W skład gminy wchodzą 42 sołectwa. Siedzibą gminy jest miasto Końskie. Siedziba władz miasta i gminy może poszczycić się ponad 250-letnią historią udokumentowaną licznymi zabytkami kultury materialnej zarówno sakralnej, jak i świeckiej. 

Gmina Stąporków - gmina miejsko-wiejska. Zajmuje obszar 232 km². W skład gminy wchodzi 35 sołectw. Gmina należy do najmniej zanieczyszczonych obszarów województwa świętokrzyskiego.

Gmina Radoszyce - gmina miejsko-wiejska. Zajmuje obszar 147 km². W skład gminy wchodzi 35 sołectw. Gmina Radoszyce położona jest na Wyżynie Małopolskiej, u podnóża Gór Świętokrzyskich.

Gmina Gowarczów - gmina miejsko-wiejska. Zajmuje obszar 101 km². W skład gminy wchodzi 16 sołectw.

Gmina Fałków - gmina wiejska. Zajmuje obszar 132 km². W skład gminy wchodzi 19 sołectw

Gmina Smyków - gmina wiejska. Zajmuje obszar 62 km². W skład gminy wchodzi 12 sołectw.

Gmina Słupia Konecka - gmina wiejska. Zajmuje obszar 106 km². W skład gminy wchodzi 18 sołectw. Leży częściowo w obrębie Przedborskiego Parku Krajobrazowego

Gmina Ruda Maleniecka - gmina wiejska. Zajmuje obszar 110 km². W skład gminy wchodzi 18 sołectw.

{"register":{"columns":[]}}