W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

UPRAWNIENI DO OTRZYMANIA DOFINANSOWANIA

Pracodawcy, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, po zakończeniu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdaniu przez młodocianego egzaminu, mogą otrzymać (zgodnie z art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. -Prawo oświatowe) dofinansowanie kształcenia młodocianych pracowników po spełnieniu określonych warunków:

1. pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania;

2. młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał :

a) w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem – egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle;

b) w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem- egzamin zawodowy;

3. młodociany pracownik ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami, o których mowa w pkt 1.

Rzemieślnikiem zgodnie z ustawą o rzemiośle jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, która niezależnie od innych wymagań przewidzianych w tej ustawie musi być członkiem jednej organizacji, o których mowa w art. 7 ust 3 pkt 1 i 3 ww. ustawy tj. cechu lub iżby rzemieślniczej.

ZAWIADOMIENIE O ZAWARCIU UMOWY Z MŁODOCIANYM PRACOWNIKIEM

 

Pracodawcy na podstawie § 3a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania zostali zobowiązania do poinformowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika o zawarciu z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

 

ZAWIADOMIENIE O ZAWARCIU UMOWY Z MŁODOCIANYM PRACOWNIKIEM

Pracodawcy na podstawie § 3a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania zostali zobowiązania do poinformowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika o zawarciu z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

 

TERMIN NA ZŁOŻENIE WNIOSKU

Wniosek o dofinansowanie kształcenia młodocianego pracownika składa pracodawców terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu zawodowego (wraz z załącznikami, komplet wymaganych dokumentów). Zachowanie terminu jest warunkiem koniecznym. Po upływie ww. terminu dofinansowanie nie będzie pracodawcy przysługiwało.

WYMAGANE DOKUMENTY

1. Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika,

2. Załączniki do wniosku potwierdzone za zgodność z oryginałem tj:;

a) Kopie dokumentów potwierdzających, że pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych.

b) Kopię dokumentu potwierdzającego zatrudnienie osoby prowadzącej szkolenie w imieniu pracodawcy albo osoby zatrudnionej u pracodawcy.

c) Kopię umowy o pracę z młodocianym pracownikiem zawartej w celu przygotowania zawodowego.

d) Kopię świadectwa pracy młodocianego pracownika, jeżeli umowa z młodocianym pracownikiem została rozwiązana na mocy porozumienia stron należy przedłożyć oświadczenie z inicjatywy której ze stron umowy nastąpiło jej rozwiązanie, jeżeli ten fakt nie wynika z przedłożonego świadectwa pracy.

e) Kopie odpowiednio dyplomu, certyfikatu lub świadectwa potwierdzającego zdanie egzaminu albo zaświadczenie (oryginał) potwierdzające , że młodociany zdał egzamin.

f) Dokumenty potwierdzające status pracodawcy jako rzemieślnika.

g) Wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.

h) Kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym się ubiega o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (razem z wydrukiem z systemu SUDOP) https://sudop.uokik.gov.pl/.

i) Pełnomocnictwo w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika (oryginał lub kopia uwierzytelniona zgodnie z art. 33 § 3KPA).

j) Kopie dokumentów potwierdzających status prawny prowadzonej działalności w przypadku spółek, (aktualny wydruk z CEIDG lub wypis KRS).

k) Oświadczenie, czy pracodawca jest rzemieślnikiem.

l) Inne dokumenty/informacje na prośbę organu. W przypadku uzasadnionych wątpliwości, co do treści przedłożonych dokumentów/informacji, organ ma prawo prosić wnioskodawcę o dokumenty/informacje niezbędne do ich wyjaśnienia.

PODSTAWA PRAWNA

1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.).

2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).

3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r. poz. 391).

4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania ( Dz U. z 2018 r. poz. 2010 z późn. zm.).

5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 13 grudnia 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 2094).

6. Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 702).

7. Rozporządzenie Rady Ministrów z 24 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2014 r. poz.1543).

8.Rozporządzenie komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz.Urz.UE L352 z 24.12.2013 r.s.I).

9. Ustawa z 27 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z poź. zm.).

 

Materiały

Załącznik nr 1 - wniosek o zwrot kosztów kształcenia - klauzula
Zał​_Nr​_1​_wniosek​_o​_zwrot​_kosztów​_kształceniaz​_klauzula.odt 0.03MB
Załącznik nr 2 - Formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Zał​_Nr​_2​_Formularz​_informacji​_przedstawionych​_przy​_ubieganiu​_się​_o​_pomoc​_de​_minimis.pdf 0.24MB
Załącznik nr 3 - oświadczenie
Zalacznik​_nr​_3​_-​_Oswiadczenie-1.doc 0.04MB
Załącznik nr 4 - zawiadomienie
Zalacznik​_nr​_4​_-Zawiadomienie..doc 0.03MB
Załącznik 5
Zalacznik​_nr​_5...doc 0.01MB
Załącznik nr 6 - oświadczenie rzemieślnika
Zał​_Nr​_6​_oswiadczenie-rzemieslnik-​_25​_wrzesien-2024r-word..doc 0.03MB
Załącznik nr 7 - wykluczenie de minimis
Zalacznik​_nr​_7​_-​_Wykluczenia​_de​_minimis.pdf 0.42MB

Prognoza Zawodów

Materiały

Prognoza zawodów 2022
prognoza​_zawodów​_2022.pdf 0.78MB
Prognoza zawodów 2023
prognoza​_zawodów​_2023.pdf 0.79MB
Prognoza zawodów 2024
prognoza​_zawodów​_2024.pdf 4.28MB

Opłaty

Brak

Gdzie załatwię sprawę?

Departament Oświaty (Wydział Edukacji)

ul. Lubelska 65

Kontakt

82 565 45 07