W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Zdjęcie przedstawia trzy osoby stojące w pomieszczeniu wewnątrz budynku na tle ściany. Są to trzy kobiety, które mają przypięte do sukienek niebieskie, papierowe motylki. Osoba po środku trzyma plakat.

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski, dlatego w ramach solidarności z osobami z autyzmem, m.in. przypinamy do swojej garderoby niebieskie elementy.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

W przypadku Doroty Cieślik - Zastępy Prezydenta, Renaty Ciepłowicz - Sekretarz Miasta Chełm oraz Pani Magdy z Departamentu Organizacyjnego (na zdjęciu) były to niebieskie, papierowe motylki.

{"register":{"columns":[]}}