W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Stary dworzec PKS zmieni swoje oblicze

Zdjęcie przedstawia wizualizację budynku oraz dworca autobusowego

Stary dworzec PKS zmieni swoje oblicze. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) wybuduje na terenie nieruchomości biurowiec klasy A w ramach realizowanego przez instytucję programu "Fabryka". Obiekt zachowa również w części funkcję dworca autobusowego.

- Otrzymałem koncepcję na budowę nowego dworca autobusowego w Chełmie i biurowca klasy A - napisał na swoim profilu społecznościowym w serwisie Facebook prezydent Jakub Banaszek. - Inwestycja będzie w 100% realizowana przez ARP, Miasto Chełm aportem wnosi teren i 100 tysięcy złotych. Wartość całej inwestycji to wstępnie ok. 45 mln złotych. Wbicie łopaty planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku - przyznaje włodarz miasta.

Szczegóły całej inwestycji przedstawią podczas wrześniowej Sesji Rady Miasta Chełm przedstawiciele ARP.

30 grudnia 2021 roku chełmscy radni przyjęli projekt dotyczący realizacji w Chełmie programu "Fabryka". W akcie wyrażono zgodę na utworzenie spółki z o.o. przez miasto Chełm oraz OPERATOR ARP Sp. z o. o.

Nadrzędnym założeniem programu "Fabryka", realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu, jest wsparcie rozwoju miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze poprzez budowę nowoczesnych biurowców klasy A. W takich budynkach działalność mogą prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Koncepcja zagospodarowania terenu w Chełmie zakłada powstanie dwóch obiektów:

- nowoczesnego biurowca klasy A,

- budynku odpowiadającego za obsługę dworca, ponieważ miejsce, w którym realizowana będzie inwestycja, w części zachowa swój dawny charakter.

W obszarze "dworcowym" powstaną nowoczesne wiaty przystankowe, na których, zgodnie ze wstępnym projektem, znajdą się panele fotowoltaiczne. Będą wpisywać się w estetykę obiektu, a dodatkowo - w pewnym stopniu - zasilać cały kompleks, który, oprócz swoich podstawowych funkcji, ma stać się również wizytówką Chełma i znacząco odmienić oblicze centrum miasta.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}