W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spotkanie z prezydentem i przewodniczącym Rady Miasta w Chełmskim Domu Kultury

Dwie osoby siedzą na fotelach na scenie wewnątrz budynku. Jedna osoba trzyma w ręce mikrofon

W środę 23 listopada w Chełmskim Domu Kultury odbyło się zapowiadane spotkanie z Jakubem Banaszkiem, prezydentem Chełma oraz Longinem Bożeńskim, przewodniczącym Rady Miasta Chełm.

Na miejscu obecni byli również dyrektorzy departamentów Urzędu Miasta, jednostek organizacyjnych oraz spółek komunalnych.

Podczas spotkania prezydent podsumował cztery lata swojej kadencji, w formie omówienia prezentacji dla mieszkańców, a następnie przeszliśmy do sekcji pytań.

O czym rozmawiano?

Pytań było sporo. Dotyczyły m.in. sytuacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz dystrybucji węgla, która niebawem się rozpocznie. Jest to zadanie miasta powierzone chełmskiej spółce komunalnej.

Mieszkańcy poruszyli także problem dziurawych ulic oraz łatania ubytków. Prezydent podkreślił, że w budżecie na przyszły rok ujęta została dużo większa kwota na ten cel niż miało to miejsce w roku bieżącym. Dzięki temu, po wyłonieniu wykonawcy, będziemy w stanie zrealizować szerszy zakres prac.

Co dalej? Inwestycje, a w zasadzie ich finansowanie. Miasto ma w planach wiele, szeroko zakrojonych przedsięwzięć, stąd pytania o to, czy uda zrealizować się wszystkie zadania. Prezydent podkreślił, że pozyskaliśmy wysokie dofinansowania, jednak wciąż pozostaje kwestia wkładów własnych. Część z nich jesteśmy oczywiście w stanie wygospodarować w ramach zaplanowanego budżetu, jednak w sytuacji, gdy zależy nam na sfinalizowaniu wszystkich zadań, niezbędne jest zwiększenie dochodów miasta.

Pytania dotyczyły także kwestii mieszkań - ich niewystarczającej ilości na terenie Chełma. Prezydent wraz z Przewodniczącym wskazali, że obecnie miejska spółka CHTBS buduje dwa bloki na łącznie 125 mieszkań, a miasto planuje dalsze działania w tym zakresie poprzez udział Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej.

Wrócił temat płatnych stref parkowania

Wśród innych istotnych kwestii, które wskazywali mieszkańcy była m.in. polityka rowerowa oraz budowa bardziej przystępnej infrastruktury dla cyklistów, funkcjonowanie Chełmskich Linii Autobusowych z nowym, wodorowym taborem.

Wróciła także sprawa wprowadzenia stref płatnego parkowania na terenie Chełma. Prezydent podkreślił, że dotychczasowe rozmowy z mieszkańcami wskazywały na to, że ma jednoznacznej zgody chełmian na zainicjowanie takiego projektu.

Niemniej, być może należałoby ponownie wrócić do takiego tematu. Jakub Banaszek podkreślił, że w jego ocenie system powinien premiować mieszkańców Chełma, dla których pierwsza godzina parkowania byłaby darmowa, np. w ramach Karty Chełmianina, która najprawdopodobniej zacznie funkcjonować w przyszłym roku.

#DziałamyDalej

Prezydent przedstawił również plany na przyszły rok. Wśród nich przede wszystkim przebudowa dróg na mocy przyznanego nam, niemal 200-milionowego dofinansowania. To także dalsza rewitalizacja przestrzeni publicznej, przetarg na autobusy wodorowe oraz wiele innych przedsięwzięć, o których, tak jak zawsze, będziemy informować za pośrednictwem naszych kanałów komunikacyjnych.

Dziękujemy wszystkim za udział!

Więcej zdjęć TUTAJ.

{"register":{"columns":[]}}