W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Umowa partnerska z miastem Beit Sahour

Trzy osoby stoją wewnątrz budynku za stołem i podają sobie ręce

Prezydent Jakub Banaszek, w imieniu chełmskiego samorząd, podpisał z władzami palestyńskiego miasta Beit Sahour umowę partnerską.

Wcześniej, podczas odbywającej się 29 listopada Sesji Rady Miasta Chełm, zgodę na zawarcie porozumienia pomiędzy miastami dali chełmscy radni.

Międzynarodowa współpraca samorządów jest ważnym instrumentem tworzenia nowych stosunków międzypaństwowych i międzyregionalnych. Rozwój współpracy partnerskiej zależy od formalnych możliwości podejmowania przez jednostki samorządu terytorialnego różnych inicjatyw o zasięgu przekraczającym granice. Podstawy nowych struktur prawnych stosunków dwustronnych stanowią porozumienia i umowy międzynarodowe, w których jedną z najważniejszych zasad jest nawiązywanie i rozwój różnych form współpracy.

Nawiązanie współpracy partnerskiej pomiędzy miastem Chełm a palestyńskim miastem Beit Sahour stworzy podstawy do rozwoju wzajemnych kontaktów gospodarczych i społecznych, ponadto umożliwi poznanie historii, kultury, tradycji i obyczajów obu społeczności. Miasto Chełm posiada już bogate doświadczenie we współpracy z dotychczasowymi partnerami. Jednocześnie, dzięki współpracy partnerskiej z miastem Utena, Miasto Chełm nie tylko miało możliwość realizacji wspólnych międzynarodowych projektów, ale również poznania przedstawicieli miasta Beit Sahour, z którymi stworzyło podstawy do współpracy partnerskiej.

Dodatkowo miasto Beit Sahour posiada umowy partnerskie z 21 miastami m.in. z Włoch, Francji, Grecji. Mieszkańcy Beit Sahour utrzymują się głównie z turystyki i rzemiosła, do miasta przybywają tysiące turystów rocznie ze względu na znaczenie istniejących sanktuariów oraz bliskość Betlejem, które jest jedną z głównych atrakcji turystycznych. W tym mieście i jego okolicach znajduje się wiele historycznych i biblijnych miejsc, które są często odwiedzane zarówno przez pielgrzymów, jak i turystów. Beit Sahour jest położony w miejscu, w którym aniołowie zapowiedzieli pasterzom narodziny Jezusa Chrystusa, to ważna część każdej pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy miastem Chełm a miastem Beit Sahour wynika z dynamiki podejmowanych wspólnych działań i podniesie rangę dalszej współpracy pomiędzy Chełmem a partnerem z Palestyny. Porozumienie o współpracy pozwoli na kształtowanie pozytywnego wizerunku obu miast. Inicjatywy Miasta Chełm dotyczące różnych dziedzin funkcjonowania samorządu terytorialnego, jak dobre zarządzanie, bezpieczeństwo, ochrona zdrowia czy sprawy społeczne cieszą się dużym zainteresowaniem Miasta Beit Sahour. Intensyfikacja tego typu działań przyczynia się niewątpliwie do umocnienia międzynarodowego obrazu miasta Chełm jako nowoczesnego miasta otwartego na współpracę i partnerstwo w obrębie Unii Europejskiej i poza jej granicami.

{"register":{"columns":[]}}