List intencyjny pomiędzy Miastem Chełm a Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Powstanie Centrum Kompetencji Europejskich
W dniu 18 listopada w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Orlicz-Dreszera nastąpiło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy samorządem Miasta Chełm a Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Sygnatariuszami dokumentu byli Jakub Banaszek – Prezydent Miasta Chełm oraz Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – Rektor UMCS w Lublinie.
W wydarzeniu, oprócz wyżej wymienionych, udział wzięli także Prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak – Prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, Elżbieta Fiok – Kanclerz UMCS, Radni Rady Miasta Chełm oraz kadra dydaktyczna i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego.
Prezydent Jakub Banaszek, podczas swojego wystąpienia, podkreślił, że list intencyjny obejmuje zainicjowanie działań w zakresie prowadzenia wspólnej działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej oraz edukacyjno-promocyjnej na terenie Miasta Chełm.
– Podpisanie listu zakłada również, że strony, czyli Miasto Chełm i Uniwersytet, podejmą wszelkie starania, w szczególności w zakresie pozyskania środków finansowych, dotyczące utworzenia na terenie Chełma Centrum Kompetencji Europejskich – mówił Prezydent Chełma, który dodał, że współpraca z UMCS to pokłosie licznych spotkań i rozmów na linii miasto-uczelnia.
Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS w Lublinie, przyznaje, że planuje się, aby Centrum Kompetencji Europejskich stanowiło jednostkę organizacyjną uczelni.
– To ukoronowanie naszych rozmów. Zakres zadania będzie w dużej mierze zależał od naszego wspólnego zaangażowania i będzie stopniowo rozszerzany o kolejne aktywności na przestrzeni lat – przyznał Rektor, który dodał, że Centrum, ze względu na swoje położenie na wschodnich rubieżach Polski, będzie tworzyć pomost pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską. – I tutaj dużą rolę do odegrania ma zarówno miasto, jak i UMCS – mówił Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.
Prezydent Jakub Banaszek przyznawał z kolei, że w rozmowach prowadzonych z UMCS ustalono, że jednostka ma stanowić nowy ośrodek dydaktyczno-badawczy na uniwersyteckiej mapie Chełma.
– To nowe miejsca dla studentów, nowe miejsca pracy. Planujemy, by początkowo Centrum prowadziło swoją działalność w ramach miejskiej infrastruktury, a następnie, po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych w budynku przy ul. Dreszera, przeniosło swoją działalność do tego obiektu – mówił włodarz Chełma, który podkreślił, że prowadzone będą analizy pod kątem utworzenia nowych kierunków studiów w ramach funkcjonowania Centrum.
Obecnie strony prowadzą rozmowy, których celem jest wypracowanie szczegółowych rozwiązań w zakresie realizacji przedsięwzięcia.