Konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta Chełm dotyczących zmiany granic miasta Chełm i gminy Chełm
W dniach 14-21 września na platformie internetowej chelm.konsultuje.pl odbywają się konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta Chełm dotyczących zmiany granic miasta Chełm i gminy Chełm.
Na początku 2023 roku Miasto Chełm powiększyło się o ponad 400 hektarów terenu znajdującego się dotąd w granicach administracyjnych sąsiedniej Gminy Chełm. Był to efekt sfinalizowania prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji procesu przyłączeniowego.
Obszar, o który powiększył się Chełm ma z perspektywy mieszkańców niebagatelne znaczenie. Pozwoli to na utworzenie nowych terenów inwestycyjnych, które wcześniej znajdowały się na wyczerpaniu. W sposób oczywisty blokowało to rozwój miasta, a co za tym idzie całego regionu, ponieważ Chełm – jako największy ośrodek miejski – powinien być jego lokomotywą napędową. Jako samorząd podjęliśmy działania, których celem jest utworzenie na nowych terenach Euro-Parku, czyli dużej strefy aktywności gospodarczej na wzór tej funkcjonującej w Mielcu lub powstającej w Stalowej Woli.
W lipcu bieżącego roku Wójt Gminy Chełm, Wiesław Kociuba, poinformował Urząd Miasta Chełm o woli przystąpienia do kolejnej procedury zmiany granic administracyjnych. Celem sąsiedniej jednostki samorządu terytorialnego jest przyłączenie obszaru stanowiącego obręb ewidencyjny nr 31 Miasta Chełm (obszar zaznaczony na załączonej mapie).
W tym celu zorganizowane zostaną konsultacje społeczne, do których ogłoszenia zobligowana jest zarówno Gmina Chełm, jak i Miasto Chełm. Nasz samorząd organizuje je za pośrednictwem platformy internetowej (szczegóły na dole niniejszego tekstu) w dniach 14-21 września.
- Należy przy tym wspomnieć, że jest to obszar, który w przeszłości stanowił część terytorium należącego do Gminy Chełm, aczkolwiek nie był w żaden sposób przez Gminę Chełm wykorzystywany. Wójt Gminy Chełm zdecydował się na ten krok dopiero wtedy, gdy chełmski samorząd zapowiedział w tym miejscu budowę jednej z części wspomnianego Euro-Parku. Jesteśmy zdeterminowani, by – ku poprawie jakości życia mieszkańców Chełma oraz całego regionu – kontynuować nasze prace w zakresie utworzenia dużej strefy gospodarczej, również na wskazanym przez Wójta terenie. Planuje się, by chełmski Euro-Park powstał na obszarze ponad 400 hektarów, a wystarczy nadmienić, że na terenie Euro-Parku w Stalowej Woli (cały obszar liczy 1000 hektarów), już ulokowało się przedsiębiorstwo z Korei Południowej, które zajmie obszar 60 hektarów i zatrudni jednorazowo 500 osób. Jeżeli stworzymy inwestorom odpowiednie warunki, nie będzie przeszkód, by podążyć tą samą drogą, co położone na Podkarpaciu miasto - przyznaje Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
---
Pytanie konsultacyjne brzmi: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic pomiędzy miastem Chełm i gminą Chełm, polegającą na wyłączeniu z Miasta Chełm obszaru obrębu ewidencyjnego nr 31 i włączeniu go do gminy Chełm?”.
Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniach 14-21 września za pośrednictwem platformy internetowej, która dostępna jest TUTAJ.
Materiały
Uchwała i mapa - konsultacje miasto gminaUchwała_i_mapa_-_konsultacje_społeczne.pdf 0.72MB