Kongres Polska Wielki Projekt w Chełmie
29 października w Chełmie odbyła się kolejna seria paneli dyskusyjnych w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt. Głównymi tematami, nad którymi debatowali zaproszeni goście to gospodarka w regionie oraz zielone rewitalizacja również w sferze transportu publicznego.
Wpływ COVID-19 na działalność firm, problemy małych i średnich miast Polski oraz sposoby ich rozwiązania – to najistotniejsze tematy poruszone w pierwszym panelu Kongresu Polska Wielki Projekt. W tej części wzięli udział: prezydent Chełma Jakub Banaszek, członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak oraz Dyrektor Zarządzający firmy Success Logistic Group Anna Włodarczyk-Chwesiuk.
Inwestycje muszą odpowiadać mieszkańcom, którzy żyją w danym mieście. Pracujemy nad tym od początku mojej kadencji w roli prezydenta Chełma. Inwestujemy w infrastrukturę drogową i poprawę w tym zakresie widać gołym okiem. Realizujemy jednak także inne przedsięwzięcia, tj. np. projekt „Fabryka”, wspólnie z ARP, który zakłada budowę nowoczesnego biurowca – powiedział Prezydent Chełma, Jakub Banaszek. - Dobre warunki do życia to oczywiście praca, ale nie tylko. Ważne są również kwestie społeczne, rozrywka. Pracujemy nad tym, by rozwijać ten obszar. Planujemy np. wprowadzenie Karty Chełmianina. Obecnie prowadzone są analizy w tym zakresie. Będzie to pakiet ulg dla naszych mieszkańców, ale ułatwi to również korzystanie ze sfery kulturalno-rozrywkowej – dodał.
Wagę inwestycji lokalnych podkreślał wicemarszałek województwa lubelskiego, Zdzisław Szwed, który zwrócił uwagę na fakt, że jest ich coraz więcej. Zasygnalizował jednak, że problemem całego regionu jest niska płaca średnia. - W woj. lubelskim wynosi ona ok. 4 tys. złotych, w mazowieckim ok. 6 tys. złotych – podkreślił. W tym kontekście wskazał, że receptą jest m.in. inwestycja w rozwój infrastruktury i przypomniał, że w ostatnich latach region otrzymał poważny impuls w tym zakresie.
Perspektywę lokalnych przedsiębiorców przedstawiła Anna Włodarczyk-Chwesiuk. Dyrektor Zarządzający firmy Success Logistic Group przyznała, że pandemia COVID-19 zmusiła firmy na całym świecie do zatrzymania i przemyślenia swojej strategii. Wiceprezes PFR, Bartłomiej Pawlak opowiedział natomiast o namacalnym, finansowym wsparciu, jakie w dobie pandemii otrzymały od rządu polskie firmy. Dodał również, że w zakresie inwestycji współpracują z samorządami, co pozwala na realizację wielu ciekawych przedsięwzięć.
Drugi panel
Tematem drugiej części spotkania była zielona rewitalizacja infrastruktury miejskiej. W panelu wzięli udział: Grzegorz Kądzielawski - Wiceprezes Zarządu Grupa Azoty S.A., Mariusz Wdowczyk - Prezes ARP E-Vehicles, Mariusz Domeradzki - Prezes ARP Operator, Mariusz Chudoba - Prezes Chełmskich Linii Autobusowych.
W Chełmie, już za kilka lat, będziemy realizować transport za pośrednictwem autobusów wodorowych. Otrzymaliśmy ponad 100 milionów złotych z NFOŚiGW na ich zakup – oświadczył Chudoba. Prezes CLA podkreślił, że dodatkowo tabor Spółki wzmocnią również niskoemisyjne Solarisy, które zostaną dostarczone za kilka tygodni. Chudoba dodał także, że rewitalizacji wymaga pozostała infrastruktura związana z transportem publicznym, tj. przystanki, ale i tutaj miasto w najbliższym czasie podejmie w tym zakresie odpowiednie działania. Jest to bowiem jeden z elementów realizowanego przez miasto, szerszego projektu. W jego ramach wymienionych zostanie, na początek, kilkadziesiąt wiat przystankowych.
Grzegorz Kądzielawski, przedstawiciel Grupy Azoty S.A., mówił m.in. o produkcji paliwa wodorowego, które docelowo stanie się paliwem przyszłości. Podkreślił również, że nie ma wątpliwości, iż na naszym rynku to Grupa Azoty będzie liderem w tym zakresie. – Jesteśmy w przededniu uruchomienia laboratorium paliw alternatywnych. Dzięki temu będzie mogli rozwijać gospodarkę wodorową – powiedział.
Na temat zeroemisyjnego transportu opowiadał Mariusz Wdowczyk, prezes ARP E-Vehicles. Jeden z elektrycznych autobusów, dostarczonych przez instytucję był zresztą testowany przez CLA w tym roku. – Chcemy rozpropagować zieloną rewitalizację transportu publicznego. Jestem pod wrażeniem rozmachu programu „Zielony Transport Publiczny”, w ramach którego wiele miast, w tym Chełm, otrzymało wsparcie finansowe na zakup zeroemisyjnych pojazdów – powiedział.
Mariusz Domeradzki, prezes ARP Operator, spółki, która – wiele na to wskazuje – będzie realizować w Chełmie projekt „Fabryka”, podkreślał, że nowoczesne budownictwo powinno uwzględniać kwestie ekologiczne. Zauważył np., że wszystkie projektowane przez ARP Operator budynki, np. biurowce, są wyposażone w elementy zielone, m.in. na dachach.