W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Edukacja

Segregujemy tekstylia

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców naszego miasta obowiązek segregacji tekstyliów, które już nie mogą być wrzucane do odpadów zmieszanych. Zasady te dotyczą:

  • zużytej odzieży, 
  • obuwia,
  • obrusów,
  • firanek i zasłon,
  • koców i narzut,
  • pościeli i ręczników,
  • dywanów,
  • plecaków, toreb i torebek,
  • portfeli, pasków i innej galanterii skórzanej,
  • pluszowych zabawek,
  • ścierek, szmat i czyściwa.

Należy je dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) położonego przy ul. Bieławin 32 w Chełmie. Punkt otwarty jest w godzinach: pon. – pt. 8:00-16:00, sob.: 7:00-14:00. Przypominamy, że na PSZOK można oddać przede wszystkim odzież i tekstylia, które są typowym odpadem, czyli zniszczone, nienadające się do dalszego wykorzystania.

POJEMNIKI NA ODZIEŻ NADAJĄCĄ SIĘ DO UŻYCIA

Jednak przed podjęciem decyzji o wyrzuceniu niepotrzebnych ubrań, warto rozważyć, czy rzeczywiście nikt już z nich nie skorzysta. Używane tekstylia w dobrym stanie mieszkańcy mogą przekazać potrzebującym poprzez różne organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje. Mogą też umieścić w specjalnie oznakowanych, beżowych pojemnikach Fundacji Eco Textil na odzież używaną, znajdujących się na terenie naszego miasta w liczbie ok. 40 szt. W przypadku zauważenia zniszczonego pojemnika lub porozrzucanych ubrań, prosimy o kontakt z obsługą pojemników dzwoniąc pod numer 507-614-241.

Ponadto na terenie miasta znajdują się pojemniki na obuwie, tekstylia i zabawki należące do Polskiego Czerwonego Krzyża. Adresy tych pojemników znajdują się TUTAJ. W razie przepełnienia pojemnika prosimy dzwonić pod numer 894-634-955.

Dodatkowo, na terenach pięciu parafii w Chełmie, możemy znaleźć charakterystyczne, żółte kontenery należące do Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta. Ich lokalizację znajdziemy TUTAJ.

OGÓLNOPOLSKIE INICJATYWY W SIECI

Zachęcamy skorzystać również z innych możliwości pozbycia się zbędnych ubrań i niepotrzebnych rzeczy poprzez ogólnopolskie kampanie promujące świadomą konsumpcję i wskazujące korzyści z segregacji tekstyliów.

Inicjatywa Ubrania Do Oddania umożliwia bezpłatne pozbycie się nieużywanych już ubrań i akcesoriów oraz książek przy jednoczesnym wsparciu przeróżnych zbiórek na rzecz organizacji charytatywnych, fundacji i stowarzyszeń, osób ubogich, chorych i innych potrzebujących, w tym także zwierząt. Lista kampanii dostępna jest TUTAJ, a informacje jak poprawnie nadać paczkę przez punkt lub kuriera DPD są TUTAJ.

Zapraszamy także placówki oświatowe w Chełmie do udziału w programie marki Ubrania Do Oddania pod nazwą Szkoła w Porządku. Jego celem jest pomoc w zmniejszeniu nierówności społecznych w polskim systemie edukacyjnym. Udział w nim pomoże pozyskać dodatkowe fundusze na działanie placówki. Dzieje się to poprzez zbieranie ubrań, tekstyliów oraz książek przez darczyńców, wysyłanie ich do Ubrania Do Oddania, a następnie przeliczanie przesłanych kilogramów na złotówki, które dostaje dana placówka oświatowa. Ponadto trwa konkurs, w którym placówka, która zbierze najwięcej tekstyliów do 30 czerwca 2025 r., otrzyma dodatkowe nagrody finansowe (więcej w regulaminie konkursu).

NIE TYLKO UBRANIA ALE I „ELEKTROŚMIECI”

Kolejną naszą propozycją jest realizowana przez z Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost usługa EKOzwroty, której głównym celem jest nadać zbędnym, ale sprawnym przedmiotom drugie życie. W ramach EKOzwrotów można oddać zupełnie bezpłatnie, wykorzystując pobliski paczkomat InPost, zarówno sprzęt elektroniczny, elektronarzędzia, małe AGD jak i artykuły dziecięce, zabawki, tekstylia, buty oraz książki. Nie można natomiast zwrócić takich przedmiotów jak: baterie, źródła światła, odpady chemiczne i medyczne, niekompletny sprzęt. Zasady nadania paczki znajdują się TUTAJ.

W ramach współpracy miasta z partnerem Fundacji Odzyskaj Środowisko, firmą MB Recycling, będącą właścicielem marki Elektryczne Śmieci, na terenie Chełma znajdują się czerwone pojemniki na mniejsze urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, ładowarki, piloty, baterie czy zepsute żarówki. Ich lokalizację znajdą Państwo TUTAJ. Projekt Elektryczne Śmieci zakłada również bezpłatny odbiór dużego, zużytego, ale kompletnego, sprzętu AGD/RTV spod domów mieszkańców, dzwoniąc pod numer telefonu 572-102-102 bądź zgłaszając przez formularz. Przy tej okazji można również oddać mały sprzęt AGD/RTV, tonery, baterie a także tekstylia.

Zachęcamy również szkoły i uczniów do odwiedzenia strony Szkolnego Centrum Recyklingu, będącego częścią projektu Elektryczne Śmieci prowadzonego przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Jest to nowoczesna platforma edukacyjna poświęcona zagadnieniom ekologii i recyklingu.

PLATFORMY SPRZEDAŻOWE I DO WYMIANY UBRAŃ

Kolejnym pomysłem, przy okazji którego można zarobić na starych tekstyliach, są internetowe platformy sprzedażowe. Są to m.in.:

  • Allegro i Allegro Lokalnie,
  • OLX,
  • Szafa.pl,
  • Vinted.pl,
  • eBay,
  • media społecznościowe, w tym grupy sprzedażowe i giełdowe na Facebooku.

Część z nich to nie tylko platforma sprzedażowa czy aukcyjna, ale także serwis modowym czy forum tematyczne. Poza kupnem i sprzedażą, można tam wymienić się ubraniami z innymi użytkownikami lub oddać je za darmo.

PO CO SEGREGOWAĆ ODPADY?

Niewątpliwie sensem segregacji jest nasze środowisko – właściwa jego ochrona, dbanie zarówno o najbliższe otoczenie, jak i całą planetę. Segregując odpady na pierwszym etapie, w naszych domach – ograniczamy tony śmieci, które zanieczyściłyby środowisko, co z kolei niesie za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dzięki recyklingowi tekstyliów może się zmniejszyć zapotrzebowanie na produkcję nowych ubrań. Obowiązkowa segregacja tekstyliów ma na celu nie tylko zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach, ale także poprawę efektywności systemu gospodarowania odpadami. Warto być odpowiedzialnym i świadomym, wyrabiając odpowiednie nawyki oraz dbając o swoje otoczenie i budżet.

O nowych, dodatkowych formach zbiórki odpadów tekstylnych na terenie miasta będziemy informować na bieżąco.

Zdjęcia (5)