W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe

Zdjęcie przedstawia dwie osoby stojące nad nagrobkiem. Jedna z osób ma na sobie mundur wojskowy

W ramach obchodów na cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej Zastępca Prezydenta Miasta Chełm Dorota Cieślik oraz Dowódca Garnizonu Chełm płk Robert Kasperczuk złożyli znicze i wiązanki w miejscach upamiętniających powstańców.

W okresie powstania styczniowego Chełm i Ziemia Chełmska, wskutek podziałów administracyjnych dokonywanych przez rząd carski w XIX wieku, należały od 1842 roku do okręgu chełmskiego ówczesnego powiatu krasnostawskiego guberni lubelskiej. W 1863 roku, gdy wybuchło powstanie styczniowe, Chełm liczył 4034 mieszkańców, spośród których około tysiąca było Polakami (Żydów było 72%).

„W nierównej walce z rosyjską przemocą poległo na ziemi chełmskiej co najmniej kilkuset powstańców, niektórych rozstrzelano, wielu uwięziono i zesłano na syberyjską katorgę, z powodu „sprawy chełmskiej” znalazły się tam 54 osoby. Czy ich ofiara, ludzkie cierpienia, tragedie i dramaty były daremne? Tak – wobec klęski powstania i jej ciężkich dla Polaków następstw, odpowiadają niektórzy. Nie – mówi wielu, akcentując wpływ styczniowej insurekcji w dziele podtrzymania tożsamości narodowej i dążeń niepodległościowych, w tym duchu ukształtowane zostało pokolenie roku 1918. Niezależnie od tych historiograficznych dylematów i kontrowersji podtrzymanie pamięci o powstaniu styczniowym, także w skali lokalnej, jest naszym obowiązkiem”.

[w:] Powstanie Styczniowe na Ziemi chełmskiej. Tradycja i dziedzictwo (pod redakcją Zbigniewa Lubaszewskiego). Chełm 2013, s. 24]

Więcej zdjęć TUTAJ.