Projekt Krokus
W dniu 14 marca uczniowie klas 2A, 2C i 3C wzięli udział w drugiej części ,,Projektu Krokus" przeprowadzonego przy współpracy z Muzeum Galicja. Jesienią uczniowie zasadzili cebulki żółtych krokusów. Tym razem mogli podziwiać kwitnące już kwiaty, które swoją barwą przypominają o tragicznych losach 1.5 mln zamordowanych w czasie II wojny światowej żydowskich dzieci. Kolor ten jest bowiem symbolem żółtej gwiazdy Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić podczas okupacji hitlerowskiej.
W trakcie spotkania wspominaliśmy losy setki tysięcy zamordowanych przez nazistów młodych ludzi, ale także i tych, które przetrwały ten, budzący grozę, okres. Wysłuchaliśmy również ciekawej prelekcji przygotowanej przez uczniów. Dotyczyła ona przede wszystkim tematu Holokaustu, symboliki żółtych krokusów oraz tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Symbolika rozwiniętych krokusów wzbudza refleksje na temat tolerancji i szacunku dla wszystkich ludzi. To właśnie zastąpienie tych wartości uprzedzeniem, dyskryminacją i rasizmem.
Projekt, w którym wzięliśmy udział, umożliwił wspomnienie tragedii tamtych czasów - nie pozwólmy, by ofiara tak wielu ludzi odeszła w zapomnienie, bowiem naród jest jak drzewo, które nie może rozwijać się, nie znając swoich korzeni. Krokusy przypominają, że nawet po tak straszliwych wydarzeniach, nadchodzi nadzieja i szansa na zbudowanie lepszej przyszłości. Koordynatorkami projektu były: p. Agnieszka Rychlik, p. Aneta Urbaniak i p. Iwona Felisiak-Klecha. Notatkę napisała Martyna Kazikowska z kl. II A