W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Projekt edukacyjny o rodzinie Ulmów z Markowej

2

W dniu 8 stycznia 2024 roku w auli I LO odbyło się spotkanie, w ramach realizacji naszej szkoły projektu na temat rodziny Ulmów z Markowej. Przed emisją filmu odbyła się prelekcja, którą poprowadziła dr Izabela Kopczyńska  pracownik IPN w Poznaniu. Prelekcja Pani Doktor posłużyła za wstęp do filmu, który obejrzeliśmy pt: ,,Historia jednej zbrodni’’, autorstwa znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa. Film opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin, Goldmanów i Szallów. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także dzieci Ulmów, była  dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące. Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord. Dzięki temu odkrył przerażającą  prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nigdy nie ponieśli za nią kary,
a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.


„Historia jednej zbrodni” to nie tylko świetnie zrealizowany, trzymający uwagę widzów od pierwszej do ostatniej minuty dokument. To także film misyjny, w służbie prawdy, dopowiadający brakujące elementy historii rodziny Ulmów, nad którymi do tej pory nikt się nie pochylił.

W spotkaniu wzięły udział klasy 2A, 2B, 3A i 4A.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}